https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicti-aktiviste-pronikli-na-letiste-v-eindhovenu-policie-80-lidi-zadrzela?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologičtí aktivisté pronikli na letiště v Eindhovenu, policie 80 lidí zadržela

26.3.2023 00:46 | HAAG (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) včera pronikli do areálu letiště v nizozemském Eindhovenu, aby protestovali proti klimatickým dopadům letecké dopravy. Demonstrace se zúčastnilo asi 500 lidí, policie jich 80 zadržela, napsala agentura DPA. Aktivisté se shromáždili na ploše, která slouží k parkování soukromých letadel, a běžný provoz letiště podstatněji nenarušili.
reklama

 

Hnutí Extinction Rebellion uvedlo, že jeho protest je namířený proti "luxusním letům" soukromých letadel, které jsou podle něj velkým zdrojem znečištění ovzduší. Demonstranti proto nevstoupili na vzletovou ani přistávací dráhu, aby nenarušili běžný provoz letiště. Kvůli bezpečnostním opatřením přesto některé lety nabraly zpoždění.Soukromých letů se ale demonstrace nijak nedotkla, protože na včerejšek žádné starty plánované nebyly.

"Chceme znovu zaujmout stanovisko proti tomuto druhu létání, které by vzhledem ke klimatické krizi vůbec nemělo být povolené," uvedla mluvčí Extinction Rebellion. Aktivisté se do areálu dostali poté, co vystříhali otvor v drátěném plotě. Policie jim dala časovou lhůtu, do kdy mají letiště opustit, teprve potom zasáhla.

Letiště v Eindhovenu je druhé největší v Nizozemsku. Na tom největším v Amsterodamu ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace a Extinction Rebellion demonstrovali loni v listopadu, také tehdy se zaměřili na soukromou leteckou dopravu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist