Bez omezení dopravy bude zvýšený ozon stále častější, tvrdí ochránci přírody
"Letní smog - podle místa, kde byl poprvé popsán, nazývaný losangeleský - se u nás samozřejmě neobjevuje poprvé, ale změna klimatu přinášející častější horka znamená riziko, že tento typ smogu bude čím dál častější, nesnížíme-li přeplněnost měst auty s motory na naftu a benzín a neodstavíme-li zastaralé uhelné elektrárny, které vyrábějí beztak jen elektřinu na vývoz a síť se bez nich obejde," uvedlo Hnutí Duha.
Ozon vzniká nízko nad zemí při reakcích mezi oxidy dusíku a organickými sloučeninami, které jsou obsažené ve výfukových plynech. K reakci přispívají vysoké teploty a také bezvětří, proto je jeho zvýšený výskyt obvyklý za horkých letních dnů. Zatímco ozon ve vyšších vrstvách atmosféry chrání povrch Země před UV zářením, v nižších polohách znamená problém. "Přízemní ozón představuje vážné ohrožení lidského zdraví, které má v České republice podle analýz Evropské agentury pro životní prostředí na svědomí každoročně několik stovek předčasných úmrtí, v zemích EU pak celkem kolem 20 tisíc úmrtí," uvedl Miroslav Šuta, předseda spolku Centrum pro životní prostředí a zdraví.
Podle ekologů by dlouhodobému zlepšení situace pomohla větší podpora veřejné dopravy ve městech a zákaz vjezdu aut se spalovacími motory, podpora elektromobilů, obnovitelných zdrojů a omezení uhelných elektráren.
Smogovou situaci vyhlásili meteorologové ve středu odpoledne v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Znamená to, že v těchto místech bylo naměřeno více než 180 mikrogramů ozonu na metr krychlový. Při hodnotách přes 240 mikrogramů na metr krychlový se vyhlašuje varování, k tomu se ale středeční hodnoty ani zdaleka nepřiblížily. Dnes dopoledne byly již naměřené koncentrace nižší než 180 mikrogramů na metr krychlový. Vyhlášená smogová situace ale stále platí, protože meteorologové očekávají opětovné zvýšení koncentrací v odpoledních hodinách.
reklama