https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/energie-neni-zdaleka-jen-elektrina.rozvoj-ciste-dopravy-a-vytapeni-vsak-zaostava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Energie není zdaleka jen elektřina. Rozvoj čisté dopravy a vytápění však zaostává

27.7.2020 02:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Logicky by se předpokládalo, že elektřinu pro čisté vozy dodají čisté zdroje. Jenže třeba zrovna Řecko zareagovalo lignitem, dost nečistou formou uhlí. Je tedy otázkou, jestli by se Atény neměly nejprve vzdát uhlí a teprve pak začít podporovat elektromobily. Protože ty budou vždy jen tak zelené jako zdroje jejich energie,“ popisuje George Loumakis.
„Logicky by se předpokládalo, že elektřinu pro čisté vozy dodají čisté zdroje. Jenže třeba zrovna Řecko zareagovalo lignitem, dost nečistou formou uhlí. Je tedy otázkou, jestli by se Atény neměly nejprve vzdát uhlí a teprve pak začít podporovat elektromobily. Protože ty budou vždy jen tak zelené jako zdroje jejich energie,“ popisuje George Loumakis.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na jedné straně optimistické zprávy o tom, že se k výrobě elektřiny ve světě stále s méně využívá uhlí. Na straně druhé pak prosté nepochopení toho, že elektřina je jen jednou z forem civilizací vyžadované energie. A že v některých sektorech lidského počínání to se zaváděním čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů a dekarbonizací zdaleka tak jednoduché není. Píše o tom Conversation.
 

Dobré zprávy? Globální poptávka po elektřině v prvním čtvrtletí 2020 poklesla o 2,5 %, v tu samou dobu se propadla poptávka po uhlí o 8 % a ropě o 5 %. Jediným sektorem, který si udržel pozitivní trend, byly obnovitelné zdroje. Ty ve srovnání s rokem 2019 dokonce poskočily (ve Velké Británii a zemích EU) o 8 %. Čirou radost z toho, že se výroba elektřina stále větší měrou ubírá směrem čistých a obnovitelných zdrojů, ale něco kazí. Například fakt, že současná výroba elektřiny se na celkové bilanci globální energetiky podílí jen 17 %.

O poznání hladovější (32 %) je sektor dopravy. A tady se prostor pro uplatnění obnovitelných zdrojů energie značně zužuje. Biopaliva a elektromobily totiž v současnosti nabízí jen velmi malý příspěvek ke změně (3,3 % v rámci podílu dopravy) a nedávají zatím smysluplnou odpověď na otázky čistého provedení velkokapacitní přepravy zboží. Jednoznačně největší porci energie si ale žádá oblast vytápění/vyhřívání. Na tu připadá 51 % spotřeby energie, která je vesměs hrazena ze zemního plynu a topných olejů. Solárně-termální panely se za posledních 120 let své technické evoluce dokázaly propracovat k tomu, že nyní pokrývají 1 % poptávky.

Řešíme menší část problému, a navíc si jej komplikujeme

„Pokud sečteme jednotlivé prvky globální poptávky po energiích a podíváme se, kolik z této bilance pokrývají obnovitelné zdroje, zjistíme, že je to jen kolem 10 %,“ vysvětluje George Loumakis, specialista na energetiku univerzity v Glasgow. „A to i přes to, že produkce OZE narostla v mezidobí 2013-2018 o úctyhodných 21,5 %.“ Nicméně ani tento nárůst nedokázal vykrýt nárůst globální poptávky způsobený růstem populace. Ropa a uhlí tak stále tvoří a budou ještě dlouho tvořit páteř globálních energetických systémů.

Loumakis v souvislosti se slibným rozvojem OZE zmiňuje také tzv. Jevonsův paradox. V krátkosti jej můžeme popsat jako situaci, kdy se jednotlivé produkty (domácí elektronika, kuchyňské vybavení) stává díky technické evoluci energeticky efektivnějším, úspornějším. A protože je jejich provoz levnější, dostupnější, používáme je více. Vlastně, tak moc, že jejich užívání už – energetické efektivitě navzdory – úsporné není.

„Prodeje elektromobilů povyskočily v roce 2019 o 40 % oproti roku předchozímu. Což vedlo k vyšší poptávce po elektřině,“ popisuje Loumakis. „Logicky by se předpokládalo, že elektřinu pro čisté vozy dodají čisté zdroje. Jenže třeba zrovna Řecko zareagovalo lignitem, dost nečistou formou uhlí. Je tedy otázkou, jestli by se Atény neměly nejprve vzdát uhlí a teprve pak začít podporovat elektromobily. Protože ty budou vždy jen tak zelené jako zdroje jejich energie.“

Podobná situace, jen v globálnějším měřítku, se očekává v oblasti vytápění. Očekává se, že poptávka vzroste do roku 2025 o 4,5 % a jednotlivé vlády zemí se hlásí k odkonu od topných olejů směrem k elektřině. „Ale k jaké elektřině? Pomůžeme si, když nebude z čistých zdrojů?“ ptá se Loumakis. Řešení je podle něj jasné: větší zapojení OZE a transformace globální energetiky. Čím dříve, tím lépe. „Malým krokem správným směrem je, že si nejprve uvědomíme, že samotná elektřina je jen malou součástí mnohem většího a komplikovanějšího celku, poptávky a nabídky energií.“


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

27.7.2020 06:55
Čistě technický problém je zde popisován ideologicky. Že je to cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly, to autora ani nenapadne.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.7.2020 08:17 Reaguje na Vladimír Hošek
Co je na tomto článku ideologického? Vy jste se ale nechal zblbnout...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.7.2020 10:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ideologické je toto : " Řešení je podle něj jasné: větší zapojení OZE a transformace globální energetiky. Čím dříve, tím lépe." OZE vytápění v zimě nezajistí. Snad ještě tak v krajinách blízko rovníku, kde není třeba topit a zdroje tepla slouží jen k vaření.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.7.2020 12:20 Reaguje na Jiří Daneš
Odsuzujete něco čemu vůbec nerozumíte.... co takhle tepelné čerpadlo? To asi neznáte, že? A to není jediný čistý zdroj pro vytápění...
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

27.7.2020 13:27 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jen s těmi nestabilními zdroji si myslíte, že lze topit?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.7.2020 06:43 Reaguje na Vladimír Hošek
Já si nic nemyslím... já to vím... a nejsou nestabilní, ale naopak stačí jako jediný zdroj jak na vytápění, tak na ohřev TUV.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

28.7.2020 08:07 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jestli za stabilní zdroj považujete OZE zejména fotovoltaiku a fofrníky, kterými by měly být zásobovány tepelná čerpadla, tak já tedy ne.
Odpovědět
A

Aleš Svoboda

2.8.2020 21:06 Reaguje na Vladimír Hošek
fotovoltaika i větráky jsou pohromou. Když se spočítají materiálové náklady na výrobu - a následně ne likvidaci - je to katastrofa. Dodnes nikdo netuší, jak se budou likvidovat laminátové vrtule, tubusy. . . . to je děs. Kdyby dělali ekologii odborníci a ne politici - bylo by vše jinak.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.7.2020 13:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
tepelné čerpadlo pochopitelně znám. jestli chcete, můžu Vám k němu odpovědět na nějaké Vaše případné podrobnější otázky, ale soudím, že byste měl začít třeba u wikipedie a u nějakého vysvětlení "pro kolchozníky".

tepelné čerpadlo opravdu nepracuje bez elektřiny dodávané zvnějšku a opravdu se nejedná o perpetum mobile.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.7.2020 14:38 Reaguje na Lukas B.
Ale je to škoda:-)))!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.7.2020 06:55 Reaguje na Lukas B.
Já mám "rád", když někdo vyvrací něco, co jsem nikdy neřekl... já znám technologii tepelných čerpadel poměrně dobře a nikdy jsem neřekl, že fungují bez elektřiny.... jejich účinnost je však vysoká. Při použití zemního kolektoru se můžete dostat až na topný faktor 7 a to už je velice zajímavé. V dnešní době neexistuje lepší technologie na vytápění a ohřev TUV.

A samozřejmě.... čím víc se bude měnit energetika na CO2 čistší, tím víc bude čistá i ta celková bilance CO2 pro tepelné čerpadlo.... to bude platit pro většinu technologií, protože na elektřinu jakožto zdroj budou postupně přecházet další a další technologie.
Odpovědět
MG

Milan G

29.7.2020 16:20 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Životnost TČ je cca dvacet let, údaj od jednoho výrobce. Při ceně čerpadla, při výdajích na elektřinu, při platbách za revizní prohlídky/každý rok/ se návratnosti nedožijete, a samozřejmě se nesmí nic pokazit, ND jsou poměrně drahé. Při ceně cca 250 000,- každých dvacet let kupovat nové čerpadlo, no nevím..
Další problém, jako přes kopírák s OZE, je třeba mít záložní zdroj. V případě, že teploty v zimních měsících poklesnou pod hodnotu, kdy by již bylo běžné tepelné čerpadlo výkonově nedostačující, vytápění musíte zajistit pomocí záložního zdroje. Podle souseda, který to čerpadlo má je hranice kolem -7 stupňů.
Ale uznávám, že TČ má budoucnost, v první řadě musí však jít s cenou dolu, jinak nemáte moc šancí se dožít nějaké návratnosti.
Odpovědět
A

Aleš Svoboda

2.8.2020 20:55 Reaguje na Milan G
Nevím, kde berete ty nesmyslné informace. TČ 9 kW vzduch-voda stojí necelých 50.000,-Kč. Jediní, co se může poděla je kompresor. Žádná revize není třeba - je to jen tahák na prachy - není na něm co kontrolovat. Buď v něm tlak je - nebo není.
Nejedná se o záložní zdroj, ale o doplňkový zdroj. TČ se projektuje na cca 70% tepelné ztráty objektu ( při -18°C. To pro optimální využití výkonu TČ. Teploty nižší jsou jen pár dní v roce a je neefektivní, kupovat kvůli tomu podstatně dražší TČ.
Postavil jsem si dům - dřevostavbu. Na 165 m2 máme tepelnou ztrátu 3 kW. TČ vzduch-voda mě stálo 28.000,-Kč. Jako záložní zdroj máme 3 kW spirálu. Vše funguje naprosto bez problémů.
Musíte lépe hledat dodavagtele TČ a nenechat s opíjet rohlíkem.

Soused je pohádkář. . . . bod varu R410 je -176°C - a takže i teplota -18°C je pro tuto látku "děsně vysoká"
Odpovědět
A

Aleš Svoboda

2.8.2020 21:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
TČ vzduch-voda má COP až 4,5 při minimálních invsticích na instalaci. COP 7 je vykoupen obrovskou ( a tedy nesmyslnou ) investicí. A to ještě musíte mít štěstí na podzemní podmínky. Pokud máte suché podloži na zahradě - máte smůlu a na COP7 nikdy nedosáhnete. Fyzika funguje.
Přes tuto doplňující informaci však považuji TČ za velmi ekologické.
Odpovědět
A

Aleš Svoboda

2.8.2020 21:04 Reaguje na Lukas B.
jedná se o přístroj na "volnou energii"
A už jen to, že z 1 kW elektřiny vytěží až 4,5 kW tepelné energie je pro ŽP velmi efektivní
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.7.2020 14:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
K tepelnému čerpadlu potřebujete na vytopení jednoho bytu pozemek minimálně v desítkách metrů čtverečních, který budete v zimě dost zajímavě chladit.
Zcela jistě to narazí na problémy s technickými sítěmi (hlavně voda a kanalizace), které budou snadno promrzat. Mimo jiné.
Jakžtakž se to dá zvládnout u rodinných domků s velkým pozemkem, kde se dá obětovat kus zahrady s tím, že tam nepřezimuje řada vytrvalých rostlin, od bylin až po stromy a keře. Na sídlišti a ve standardní městské zástavbě je to prakticky neřešitelné.
A stejně musíte mít zálohu ve formě klasického topení, jinak v případě poruchy nebo jiného problému budete klepat kosu nad ohníčkem z parket či nábytku.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.7.2020 07:02 Reaguje na Jan Šimůnek
Pan Šimůnek si opět vymýšlí již vyřešené problémy a některé si vyloženě vykonstruoval.... je mnoho druhů tepelných čerpadel a je to mimochodem nejžádanější zdroj do nových domů, protože s dotací ho pořídíte za slušnou cenu a máte vyřešeno vše najednou. Celé se to dá kombinovat i s FVE, nebo jinými technologiemi.

Divím se, že ještě nerozporujete poznatek, že je země kulatá....
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.7.2020 10:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Bez ohledu na druh čerpadla, musím jím odněkud tepelnou energii brát a výsledkem je ochlazení onoho "odněkud". To je prostě fyzika, ona "sviňa", která dokáže pohřbít mnoho "geniálních" projektů, vytvořených zejména polovzdělanci z humanitních oborů.
Odpovědět
A

Aleš Svoboda

2.8.2020 20:40 Reaguje na Jan Šimůnek
TČ voda -vzduch není řešením, pokud nemáte napsrosto optimální odmínky. Jenodušší varianta - vzduch-voda je daleko efektivnější, levnější, jednoduchá instalace a nulová"infrastruktura.
Pokud hodnotíme TČ čiwtě z ideologického hlediska - pak je stále velmi výhodné, neboť při COP až 4,5 ( celoroční průměr je něco přes 3 ) je to stále nejefektivnější zdroj tepla.
Elektro-mobilita je cesta do pekel, právě proto, že elektřina je vyrobena z nečistých zdrojů.
Jediným řešením je vodík - ale to by musely elity tyto druhy energie uvolnit ve prospěch lidstva.
Odpovědět
va

vaber

27.7.2020 11:14
elektřina je něco jako vrcholový predátor v přírodě,potřebuje mnoho jiných nečistých zdrojů a je jedno kde se spotřebovává
Odpovědět
KK

Karel Karel

27.7.2020 13:26
Kdesi jsem četl, že miliarda lidí za 1 hod vyprodukuje 20 milionů m3 CO2...
Tak kdy ti zelení pošukové vylezou s odpustkama, tak, jak to dělají
s uhelnýma elektrárnama??
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.7.2020 07:08 Reaguje na Karel Karel
Škoda, že vůbec nevíte o čem mluvíte.... uvedení emisních povolenek 100% splnilo svůj účel a navedlo energetiku na dráhu rozvoje nízkoemisních/bezemisních technologií a zvyšování jejich podílu v celkové spotřebě energií...
Odpovědět
ig

28.7.2020 08:47 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jestli bylo účelem povolenek (spolu s dalšími opatřeními) zdražit energie a tím snížit životní úroveň lidí, pak se to skutečně povedlo.
Odpovědět
Ja

Jan

28.7.2020 18:45 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je to tak, budeme-li se škarohlídsky dívat na OZE, tak se nikdy nikam neposuneme. Naštěstí mnoho lidí procitá a vidí co se okolo nás děje a díky tomu se na trh dostávájí nové firmy třeba bezDodavatele, které nabízejí zelenou elektřinu koncovým zákazníků, takže věřím, že podíl OZE bude i nadále zvyšovat. Lepší než nechat zpustošenou zem našim dětem.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

28.7.2020 20:43 Reaguje na Jan
Božíčku, božíčku ještě víc takových snílků a svět je zachráněn.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.7.2020 10:26 Reaguje na Jan
Na svém účtu za elektřinu jasně vidím, že OZE jsou jen penězovod a žádný užitek z nich není.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist