https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-jedna-o-sestem-baliku-protiruskych-sankci-borrell-dnes-shodu-neceka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU jedná o šestém balíku protiruských sankcí, Borrell dnes shodu nečeká

16.5.2022 16:35 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Bruselu dnes jednají ministři zahraničí členských zemí Evropské unie o šestém balíku sankcí proti Rusku po jeho agresi vůči Ukrajině. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell při příchodu na jednání uvedl, že dohoda o zákazu dovozu ruské ropy dnes nejspíš uzavřena nebude. Na vině je podle něj "silná pozice některých států". Proti embargu se staví Maďarsko, které není spokojeno s Evropskou komisí navrženými výjimkami. Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis prohlásil, že jeden člen dělá z ostatních rukojmí, informovala agentura Reuters. Pro Česko je současná podoba návrhu přijatelná, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský. Budapešť chce vyjmout ze sankcí ropu dodávanou ropovody nebo od EU žádá miliardové kompenzace za růst cen energií.
 

"Celá unie je držena jako rukojmí jedním členským státem. Musíme se dohodnout, nemůžeme zůstat rukojmím," prohlásil Landsbergis.

Rakousko a Lucembursko věří, že dohoda bude uzavřena v nejbližších dnech. Podle šéfa lucemburské diplomacie Jeana Asselborna "neexistuje žádná omluva pro to, aby balík nebyl přijat".

"Jsem přesvědčen, že se nám v příštích dnech podaří dokončit šestý balíček sankcí," řekl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. "Je jasné, že je stále potřeba určitá diskuse, ale myslím si, že bychom měli usilovat o to, aby tyto diskuse probíhaly tam, kam patří, tedy na Radě, abychom na veřejnosti nevytvářeli nepůsobili nejednotně. Rusko nás sleduje," dodal.

"V debatách s komisí máme domluveny podmínky, které jsou pro Českou republiku přijatelné," řekl Lipavský a dodal, že balík není zatím odsouhlasený a proto "čekáme, kam se debata posune. Situace na východě ale ukazuje, že je potřeba pokračovat v sankcích". O detailech se nechtěl zmiňovat s ohledem na probíhající jednání. Dosud se hovořilo o tom, že Praha by dostala výjimku trvající nejpozději do poloviny roku 2024. Rozdělení balíku sankcí na části podle Lipavského není žádoucí.

Unijní návrh sankcí způsobil Maďarsku potíže a má proto právo očekávat od EU návrh řešení a investice, které by kompenzovaly růst cen, uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ve videu na facebooku. Řešením by byla modernizace maďarské energetické struktury s náklady 15 až 18 miliard eur (zhruba 370 až 440 miliard Kč), uvedl ministr. Tuto částku žádá od EU. Informovala o tom agentura Reuters.

Dalším řešením by podle Budapešti mohlo být, aby se embargo nevztahoval na dodávky ropy ropovodem. Pokud by se tak stalo, byl by navrhovaný balík pro Budapešť přijatelný. Maďarsko od návštěvy předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové v Budapešti na začátku května neobdrželo od jejího úřadu žádnou novou vážně míněnou nabídku týkající se ropných sankcí vůči Rusku, řekl Szijjártó.

Šéfka Evropské komise oznámila v pořadí šestou skupinu sankcí proti Rusku před 12 dny, připomíná server Politico. Dosavadní jednání blokuje Maďarsko, které nesouhlasilo s komisí navrženými výjimkami a odklady pro země nejvíce závislé na ruských energetických surovinách. Podle serveru je ve hře i varianta, že se balík rozdělil na dvě části; jedna by byla schválena hned a o embargu na ruskou ropu by se jednalo dál.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

16.5.2022 17:50
Už mě ten Putin vážně dozlobil.Odjíždím Rusko-Moskva-Kreml kde tomu zplozenci pekel jediným uderem své svalnaté paže prodavače cukrové vaty roztříštím leb. Nemusíte mi děkobat rádo se stalo.Končí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2022 17:58
Maďarsko bych nakopal do hader.
Že jsou blbí a závislí na Rusku je čistě jejich chyba (stejně, jak naše) a musí jim stačí přechodové období (jako nám).
Pokud ne, zarazit všechny dotace, které stejně Orbánova mafie rozkade a pokud se jim to nelíbí, ať si požádají o vystoupení z EU.
Ta není prostě zaopatřovávací spolek pro hlupáky a pitomce všeho typu, kteří se ješt snaží vydírat.
Odpovědět
kk

karel krasensky

16.5.2022 18:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Tma a zima-již brzy i v tvé domacnosti
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 08:03 Reaguje na karel krasensky
Já skutečně nebydlím v Maďarónsku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.5.2022 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Boha jeho, jsou svobodný suverénní stát a pokud embargo na ropu nechcou, tak je to jejich věc.
Ropa se dá ze sankcí jednak vyjmout, jednak přestat kupovat ruskou ropu může každý stát sám o sobě, na to nepotřebuje Uhry.

Kdo není s námi je proti nám je jedno z největších svinstev, které jsou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 11:49 Reaguje na Svatá Prostoto
"Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím". V.V. Putin
Pokud by mu Maďaři prodali provaz, na kterém oběsí jen Maďarsko, je to jejich věc. Ale právě na to Putin spolíhá, že před podsírače a sabotéry uvaří celou Evropu. To je jeho jediná šance.
Pouze osoba ducha mdlého to nepochopí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.5.2022 14:27 Reaguje na Pavel Hanzl
To je věc Maďarů, my ostatní je nemáme co do čeho nutit. Říká se tomu svoboda.

Že se nám to třeba nelíbí je věc jiná, ale je nutno to respektovat. Ale samozřejmě si můžete s Uljanovem říkat, že svoboda je poznaná nutnost a horovat pro Svaz evropských socialistický republik. Za mne nicméně tak akorát nas..t.

BTW ... mně je ta ropa šumák, bo reálně se z toho stejně Evropa kroutí jak had a sankce s účinností 2024 jsou na hovno, to už bude dávno po všem. Že Maďaři třeba nepovolují transporty výzbroje na Ukrajinu mi sice přijde jako idiocie, ale opět ... je to jejich země.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 17:12 Reaguje na Svatá Prostoto
Každá svoboda končí tam, kde začíná svoboda toho druhého.
Pokud někdo vyzbrojuje gaunera, který veřejně vyhrožuje, že mě napadne a zmasakruje, tak je to i moje věc. A já mám taky právo na bezpečí.

Asi nechápete, že se Evropa už nevratně změnila, ty sankce nejsou na dobu, než se nějak upytlíkuje Ukrajina. Ty jsou natrvalo, dokud tam nepadne režim. A teprve pak se může mudrovat, že se nějaké zmírní. Ale kupovat od nich energie si nikdo nedovolí, stačí si spočítat, jak se nám krutě prodražily levné suroviny z Ruska do dnešní doby a kolik ještě zaplatíme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.5.2022 12:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Maďaři nikoho nevyzbrojují.
Prostě odebírají suroviny, jako mraky dalších zemí světa.
Pokud jim do toho hodláte kecat, resp. je za to nějak postihovat, nejste o nic lepší než to Rusko.
Zatím má Rusko peněz jak snad nikdy ... https://echo24.cz/a/SMjXz/drahy-plyn-a-embargo-na-dovoz-ze-zapadu-rusky-bezny-ucet-je-v-rekordnim-prebytku
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.5.2022 22:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Rusko platí Putlerovi vyzbrojování. Jako hafo jiných zemí. Jenže ty ostaní to stahují a hledají náhrady, kšeftaři žhaví dráty po celé Zeměkouli a celý, rohozený systém si hladá novou rovnováhu. Rozjíždí se nové zdroje, cesty, možnosti.
Maďarónsko na to mastí a prohlašuje, že na krvavé energie pojede pořád.
Dobře. Vyrazit, ať jdou prosit do Kremlu, Putler si je jako otroky rád vezme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.5.2022 12:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Koho byste zase vyrážel? Koukám, že vám to kombo VS+RVHP fakt chybí, tam byla jednota jak řemen. Teda až na Balkán, tam to občas drhlo:-))).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.5.2022 18:13
Nadáváte sami na sebe , kdopak se to dvacet let tulil k ruskému medvědovi ?
Zejména Němci a bývalé socialistické země mimo Polska.
Pokud by EU dala na dobré rady USA o diverzifikaci a provedla ji, nemuseli jsme se dnes dohadovat , kdo je větší zrádce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2022 18:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Němce vůbec nemusíte řešit, ti si to zvládnou velmi svižně, vůbec se nebojte.
Ale nejvíc se tulil Miloš Zeman a jeho řiťolez hrabiš a proto jsme v tom za totální pitomce.

Ovšem vy jste kouzelný, ještě nedávno jste mohutně nadával Amíkům, jak se montují do NS2, jak nám chtějí diktovat s kým se máme kamarádit atd. atd.
Ale jsem rád, že jste to pochopil, to se u jiných nešťastníků nestává. Ještě pochopit, že stavět JE Dukovany Rosatom, jsme vydíraní z kremlu jak Maďaróni.
Odpovědět
kk

karel krasensky

16.5.2022 19:02 Reaguje na Pavel Hanzl
hanzl ono by asi bylo nejlepší kdyby sis psál sám se sebou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.5.2022 08:31 Reaguje na karel krasensky
To on už dělá několik let. Jasánek má úkol hlavně
psát co nejvíc a všude možně oslavné ódy poplatné
režimu(viz. diskuse na Seznamu a to jsou moudra!).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.5.2022 05:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Snad kdyby běžel NSII, tak je dodávka plynu do Německa celkem bezpečně zajištěna.
A kdyby u nás politici měli odvahu, tak už máme v provozu další blok od Rosatomu. No nebyl by ten svět hned veselejší?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 08:09 Reaguje na Richard Vacek
Nebyl. Na krvavý plyn máme trubek dost i bez NSII a stejně jsou prázdné, Putin to škrtí, co to jde.
Pokud by ten tendr v roce 14 skutečně dostal Rosatom, tak jsme na tom asi jak Maďaři, kteří v tom mají neskutečné miliardy a je to v dupě celý.
Finové Hankiviki už zablokovali, Rosatom je zcela neschopný.
https://ekonomickydenik.cz/rosatom-prisel-o-zakazku-na-jaderny-blok-ve-finsku-kvuli-vlastni-neschopnosti/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.5.2022 08:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Ruský plyn nejde přes ty země, na jejíž provozovatele plynovodů Rusko vyhlásilo sankce. Kdyby to Putin škrtil co to jde, tak jsme dávno bez plynu, jestli to nevíte, tak všechny ty plynovody s ruským plynem začínají v Rusku.
Maďaři v jaderné elektrárně žádné peníze nemají, protože 1/cena je pevná 2/úvěr platí Rusko 3/Maďarsko začne splácet až po zprovoznění.
Finové jaderku zamázli z politických důvodů - což téměř vylučuje, že by se jednalo o rozumné důvody. Pravděpodobně jejich politici elektřinu nepotřebují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 11:34 Reaguje na Richard Vacek
Víte samozřejmě kulový, kolik Maďaróni už vyplázli za Paks. Chlubit se tím nebudou.
Finům je jasné, že Rusi už nikde nic nepostaví, protože už nevyrobí ani žigulíka.
Navíc vstupem do NATO se stávají úhlavním nepřítelem a tomu se nic dobrého nepřeje, natož stavět JE!!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

16.5.2022 18:26
Vypadá to, že jedině maďarští politici vědí, že sankce se vyhlašují takové, které poškodí druhou stranu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 08:10 Reaguje na Richard Vacek
Jenže neví, že Rusko VŠECHNY svoje kamarády VŽDYCKY podrazilo a poslalo dodupy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 08:11 Reaguje na Richard Vacek
Závislost se nedá vyléčit bez bolesti.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.5.2022 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Na kom asi budeme mít závislost s plynem a ropou, až tu
už nebude plyn a ropa z Ruska? Na Paroubkových Marťanech?
Vzpamatujte se proboha a uvažujte o co tu šlo a jde!
Vám nebude vadit závislost na ropě a plynu od šejků, kteří
propagují právo Šária a kteří nás považují za nevěřící psy?
Jste schopen pochopit, že jdeme z deště pod okap?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 11:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Šejkové můžou mít čaríju kde chtějí, ale nám ji necpou, na rozdíl od Rusů.
Ropu můžeme kupovat o desítek producentů, to je o kšeftu, s plynem časem taky. Až budou roury.
Ale taky proto EU tlačí grýndýl, aby se Evropa postavila na nohy energeticky úplně.
Ale někteří jedinci to nepochopí nikdy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.5.2022 11:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Některým jedincům by stačilo nějak reálně doložit, že to je v současné době technicky možné.

Bo není.

A s tím vaším vytlačeným grýndýlem ... kdyby Rusko nedělalo už 3/4 roku vlny, tak pro grýndýl byla JE furt fuj a vraždění neviňátek. A takovéhle koncepci jako máme věřit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 11:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Grýndýl není o roce 22, to je vývoj. Dnes je Evropa řádově na 40% z OZE (spíš bezuhlíku), do konce milénia se odhaduje na 80%.
Kdyby Rusko nebylo Rusko, tak je skutečně na světě výrazně líp a my máme dost levných energií a můžeme budovat OZE v pohodě.
A Ukrajina by prosperovala a mohli bychom sní výrazně kšeftovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.5.2022 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Odhaduje se ledacos. Realita je občas jiná. Hodně jiná.

https://oenergetice.cz/nemecko/nemecko-emisni-narocnost-tvorby-hdp-loni-poprve-od-roku-2013-vzrostla

https://oenergetice.cz/nemecko/studie-plochy-potrebny-rozvoj-vetrnych-elektraren-nemecku-dostatek

"Německo v posledních třech letech instalovalo v průměru pouze jeden GW pevninských větrných elektráren ročně, což je nejméně za posledních deset let. Rozvoj větrné energie na moři se zcela zastavil a v roce 2021 nebyla k síti připojena ani jedna nová větrná elektrárna na moři. To je situace, která nenastala od začátku éry offshore větrných elektráren v roce 2012."

Ty cíle o kterých píšete se nepodaří splnit ani smykem.

A to furt nemluvě o tom, že jak solár, tak vítr jsou zdroje velmi nestabilní a zejména v zimě to s nimi může být vyloženě legrace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 17:22 Reaguje na Svatá Prostoto
230 GW do roku 30 vám připadá málo? Kolik potřebuje průběžně ČR? zlomek!
V roce 21 nebyla válka a plyn zdražoval až v průběhu roku a nikdo nebyl do OZE tlačen.
Všichni normální lidi dnes ví, že OZE je cesta a normální státy po ní jdou, každý svou rychlostí. Babišistán samozřejmě kulový, ale to byl bizár.
Němci jdou do giga vyvíječek na zelený vodík.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.5.2022 12:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Ehm ... a to, že jim to plnění úkolů sjezdu strany nějak fest drhne, toho jste si už nevšiml, že:-)))?

Škoda ... to byla tak nějak pointa. A od vás člověk holt nesmí čekat moc.

2021 nebyla válka a ale Rusko ji už dávno plánovalo a dělalo kvůli tomu vlny, na což trhy samozřejmě reagovaly.

Jj, všichni jdou ... vy a Neználek ve Slunečním městě:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.5.2022 22:37 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevím o jakém sjezdu jaké strany hovoříte, al Němci mají už dnes řádově 50% elektřiny z OZE, což je skutečně špičkový výkon.
Drhnutí si představuji jinak, jako třeba vyštřování Čapáku nebo Bečvy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.5.2022 12:31 Reaguje na Pavel Hanzl
A proto momentálně prasí víc jak 3x tolik, co Frantíci:-))).

A to je teplo a svítí. Někdy v lednu to muselo být teprve bájo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist