https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-zavede-jednotnou-nabijecku-pro-mobily-ci-tablety.smernice-ma-omezit-mnozstvi-elektroodpadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU zavede jednotnou nabíječku pro mobily či tablety. Směrnice má omezit množství elektroodpadu

7.6.2022 17:10 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na dobití všech telefonů či tabletů prodávaných v zemích Evropské unie bude od podzimu roku 2024 stačit jediná nabíječka. Členské státy se dnes dohodly s europoslanci na pravidlech, podle nichž budou výrobci elektroniky muset přizpůsobit své produkty standardu USB-C. Směrnice, jejímž cílem je usnadnit život spotřebitelům a omezit množství elektronického odpadu, získala podporu i přes nesouhlas dominantního amerického výrobce elektroniky Apple. Dohodu musí v příštích týdnech formálně potvrdit plénum EP a členské státy.
 

Evropská komise pracuje na sbližování standardů nabíječek již řadu let a dosud se jí podařilo jednáními s výrobci zmenšit několik desítek dříve používaných koncovek na tři. Loňský návrh unijní exekutivy získal poměrně rychlou podporu členských zemí i europoslanců, kteří již k zavedení jednotné nabíječky několikrát vyzývali.

"Evropské spotřebitele již dlouho obtěžuje, jak se jim doma s každým novým přístrojem vrší další nabíječky. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku," prohlásil dnes maltský europoslanec Alex Saliba, který za EP vedl vyjednávání o konečné podobě směrnice.

Pravidla se vedle telefonů a tabletů budou týkat také digitálních fotoaparátů, čteček elektronických knih, reproduktorů či sluchátek. Počítají rovněž s tím, že výrobci nebudou přibalovat nabíječku ke každému novému přístroji, jak činí dosud.

Podle odhadů komise by mělo díky nové normě významně ubýt elektronického odpadu, z něhož tvoří nabíječky ročně v unii až 11.000 tun. Kromě toho má novinka šetřit peníze zákazníkům. Tím, že si vystačí s jedinou nabíječkou, by podle Bruselu mohli utratit ročně až o 250 milionů eur (6,2 miliardy Kč) méně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.6.2022 20:35
schvalují nůž s dvojtým ostřím, ale každý bude řezat do jiné strany
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.6.2022 20:47
Takže tu máme další oblast, kde se bruseli podařilo zabít další vývoj.
Protože jak by to vypadalo, kdyby se podobný nesmysl podařilo protlačit před dvaceti lety?
Měli bychom zákonem nařízený nějaký souosý konektor a USB by bylo vedle jako konektor jen pro data.

Anebo se na to výrobci vykašlou, on koneckonců s propadem evropské ekonomiky bude EU trh stále chudší a méně zajímavý, tak se pro EU bude vyrábět jen pár modelů ...
Odpovědět
ZK

Zan K.

7.6.2022 21:17 Reaguje na Viktor Šedivý
Zavádějící. Každá nová a osvědčená věc se dá do unifikace zavést. To dnes mnohdy ani ty souosý konektory nejde zaměnit.Postačí pár desetin odlišnosti....
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.6.2022 08:20 Reaguje na Zan K.
Jenže ta "nová a osvědčená" věc vznikne tak, že jeden výrobce se utrhne, začne to dělat jinak než druzí, řešení se používá/ověřuje, někdo se připojí...

V EU to budou ze zákona dělat všichni stejně a prostor pro "zkusit to jinak" prostě nebude.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2022 15:04 Reaguje na Viktor Šedivý
To je velmi dobrá poznámka!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2022 15:08 Reaguje na Zan K.
Jen takový dotaz ... jak chcete zavádět něco, co nemůžete v reálu vyzkoušet, myšleno z pohledu běžných uživatelů, bo to odporuje schválenému a závaznému standardu?

Jako že bude nějaký povolovací ouřad, kde vám dají ... možná ... štempl, že něco co tomu standardu neodpovídá můžete uvést na trh, jestli se to nechytne?

No to bude svět jak pohádka.

Je doufám jasné, že je řeč ne o možnosti unifikace, ale o povinnosti unifikace. Což je ale kua rozdíl.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.6.2022 07:14 Reaguje na Viktor Šedivý
taky bych si mohl přát, že internet v telefonu by byl jen na lékařský předpis a dávalo by to větší smysl než nabiječka pro všechny.... nejhorší nejsou ty věci, které jsou jednoduše postihnutelný ale to co vidět tak není a to je degenerace mentálních schopností pomocí bezbřehé dostupnosti " DIGITÁLNÍ NUDY"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.6.2022 07:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Už velmi dávno se domluvily třeba unifikace závitů u šroubů a žádný rozvoj to nezastavilo, jenom člověk věděl, když si koupí matky M10, tak budou pasovat na všechny šrouby téhle velikosti. Samozřejmě je tam ještě závit jemný a levý, ale to není problém.
Odpovědět
VK

Vl K

8.6.2022 09:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Až na to, že ta unifikace závitů u šroubů je příklad tržního vývoje. Tam, kde to dává smysl, tam prostě standard je a je jen málo alternativ, protože to nedává smysl. AFAIK každý si může zavést jiný standard šroubů, když by chtěl.

Povinný standard nedává smysl nikde. A už vůbec ne u věcí, kde morální životnost je řádově roky? Kde nabíječka před cca 10 lety by nestačila na současné požadavky (větší baterky by se nabíjeli mnoho hodin)?

Zvláště když stát není schopen dodržovat jednotný styl/standard u svých věcí. Co zákon to unikát, v negativním smyslu. Co úřad to unikát.

Zaměřují se na kraviny a větší věci jim unikají, zvláště ty, co dělají náklady pro ně neviditelné, u občanů...
Odpovědět
Pe

Petr

8.6.2022 10:41 Reaguje na Vl K
A jaký je rozdíl mezi povinným a nepovinným standardem? Výsledek je přece stejný - unifikace a standardizace, která něco zjednodušuje (život, výrobu, odpady,...).
Náš každodenní život je do velké míry unifikovaný a standardizovaný, víceméně povinně. A na příkladu závitů jste správně poznal, že v takovýchto případech (a patří sem i jednotné konektory) naopak nedává smysl udržovat rozmanitost.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.6.2022 13:57 Reaguje na Petr
V rozmanitosti je pokrok, nikoli v zafixování stavu.
Reálný život se o docela slušnou standardizaci postaral (USB-C jasně vede, vedle něj občas micro).
Odpovědět
Pe

Petr

8.6.2022 16:52 Reaguje na Viktor Šedivý
A proč potom teda i ten zmiňovaný reálný život ve většině případů končí unifikací a standardizací, když je to údajně proti pokroku?
Proč třeba nemá každý výrobce aut v rámci pokroku vlastní uspořádání ovládacích prvků? Spojka vlevo, vpravo, uprostřed...
Odpovědět
Pe

Petr

8.6.2022 17:04 Reaguje na Viktor Šedivý
Já bych naopak řekl, že pokrok je o něčem jiném, nikoliv o rozmanitosti už od základů. Rozmanitost a nezafixování základních prvků každého oboru v podstatě zastaví pokrok, když si každý musí vyvíjet svoje vlastní kolo.
Standardizace a unifikace určitých základních prvků je sama o sobě pokrok, který umožní posunout daný obor mnohem dál, protože se nemusí zabývat zbytečnostmi.
Kdyby si například každý výrobce dělal vlastní závity, tak jsme stále někde na úrovni středověku, protože bez unifikace závitů by nemohlo dojít k žádnému pokroku a vývoji v oblasti techniky. Velmi názorný příklad.
Odpovědět
Pe

Petr

8.6.2022 17:44 Reaguje na Petr
A dokonce bych řekl, že unifikace a standardizace jsou nedílnou součástí pokroku a panuje mezi nimi podmíněná provázanost, jakási přímá úměrnost.
Čím vyšší pokrok, tím vyšší i stupeň unifikace. Jen si teď nejsem jistý kauzalitou, možná je to opačně - čím vyšší stupeň unifikace, tím vyšší je pokrok. Evidentně to jde ruku v ruce, protože vývoj se nemusí zdržovat ničím už vyvinutým a může se věnovat jen sám sobě. Standardizace tedy maximalizuje efektivitu.
Odpovědět
Pe

Petr

8.6.2022 17:56 Reaguje na Viktor Šedivý
Jsem přesvědčený, že při nákupu výrobků nevyhledáváte pokrokovou rozmanitost a jinakost, ale naopak maximálně preferujete unifikaci a standardizaci a pokrok očekáváte ve vlastnostech, nikoliv v nestandardnosti a nekompatibilitě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2022 15:03 Reaguje na Petr
Když čtu tu vaši první větu, tak nevím, jestli si děláte jen srandu, nebo jste spolu s Vladimírem Iljičem zastánce teze, že svoboda je poznaná nutnost.
Odpovědět
Pe

Petr

8.6.2022 17:20 Reaguje na Svatá Prostoto
To ale čtete něco jiného, než já píšu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.6.2022 12:36 Reaguje na Petr
Ne, ani smykem. Leda byste to psal blbě ... "A jaký je rozdíl mezi povinným a nepovinným standardem? Výsledek je přece stejný ...".

Výsledek stejný právě není. Je tam rozdíl. Ten rozdíl se jmenuje svoboda. Beru, že pro hlasatele lepších zítřků se jednalo o věc zcela podružnou, ale ...

Takže ještě jednou ... pokud obhajujete unifikaci a standardizaci, ok, nemám problém. Pokud obhajujete ale POVINNOU unifikaci a standardizaci, tak je to prostě prasárna a historie navíc ukazuje, že je to i cesta do řiti.

Odpovědět
Pe

Petr

9.6.2022 15:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Stále v tom hledáte něco úplně jiného. Úplně jinou unifikaci. Povinná standardizace věcí na úrovni nabíječky je to samé, jako jakkoliv jinak vzniklá standardizace věcí na úrovni nabíječky. Výsledek je jednotná nabíječka a úspory na všech stranách.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.6.2022 15:03 Reaguje na Vl K
+1
Odpovědět
Pe

Petr

8.6.2022 17:19 Reaguje na Vl K
To co píšete, nebude o smyslu, ale jednoduše o byznysu.
Ale stejně jako u těch závitů, i standardizace nabíječek umožní úsporu na všech stranách a zrychlí vývoj vlastních výrobků, protože zákazníka už nebude pomáhat držet rozdílnost příslušenství, ale čistě jen vlastnosti výrobku.
Odpovědět

Jirka Černý

8.6.2022 19:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Vlastně jste nevědomky popřel to co tu obhajujete. Když to převedu na váš příklad tak EU zavede stav kdy na vše budete používat tu M10 a je jedno jestli to budou náramkové hodinky a nebo podvozek lokomotivy.
Odpovědět
ZK

Zan K.

7.6.2022 21:14
Unifikace
už byla dávno v minulým režimu. Holt ziskuchtivost kapitálu ji zrušila. Dnes si pomalu každej výrobce hlídá vše aby se muselo kupovat jen od něho...
Odpovědět

Jirka Černý

8.6.2022 06:54
Je vidět že ekologické obory opravdu studují lidé co chtějí titul ale zároveň nemají na to vystudoval např technický obor a tohle je potom výsledek. Ještě k tomu můžou přidat akunářadí, autobaterie a rovnou i elektrické auta, vše na jeden konektor ať je klid.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.6.2022 08:25
Jaká je realita? Pokud to není i-výrobek, má USB-C, občas někde micro-USB.

Takže doma mi stačí nabíječka se třemi kabely C, jedním micro. V čem mi pomůže moudrost EK?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist