https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-chce-do-roku-2030-jen-recyklovatelne-obaly-a-mene-odpadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise chce do roku 2030 jen recyklovatelné obaly a méně odpadu Aktualizováno

30.11.2022 15:47 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skoncovat do roku 2030 s obaly, které nelze recyklovat, zastavit nárůst množství odpadu z obalů či zavést po celé Evropské unii zálohy na plastové lahve a plechovky. S těmito a dalšími cíli přišla dnes Evropská komise v rozsáhlém návrhu, kterým chce snížit ekologickou zátěž plynoucí z hospodaření s obaly. Opatření by také zavedlo kvóty ohledně obalů na více použití či podílu recyklovaného obsahu v plastech.
 

Návrh "nařízení o obalech a obalovém odpadu" obsahuje nové povinnosti pro členské státy EU, ale také přímo pro společnosti dodávající obaly na evropský trh. Je součástí snahy komise vytvořit systém hospodárného nakládání se zdroji označovaný jako cirkulární ekonomika. Navazuje na loni zavedený zákaz některých plastových předmětů na jedno použití nebo na dřívější souhrnné cíle pro recyklaci, které EK v tuto chvíli nechce měnit.

Místo toho navrhuje komise pro rok 2030 nový cíl pětiprocentního snížení množství odpadu z obalů ve srovnání s rokem 2018. Jeden z autorů plánu na brífinku pro novináře vysvětloval, že ve skutečnosti by šlo o téměř čtvrtinový pokles, neboť momentálně se očekává nárůst o bezmála pětinu na více než 200 kilogramů odpadu na obyvatele. Eurokomisař Virginius Sinkevičius pak na tiskové konferenci varoval, že množství vytvářeného odpadu narůstá rychleji než objem recyklace.

Zvrácení trendu chce Evropská komise dosáhnout mimo jiné tím, že EU se zaměří na prevenci vzniku odpadu skrze opatření proti "nepotřebným" či nepřiměřeným obalům. Sinkevičius hovořil o rezervách v hotelovém a restauračním sektoru a uvedl jako příklad drobné lahvičky se šamponem, místopředseda EK Frans Timmermans zase poukázal na doručování zásilek z e-shopů. "Myslím, že každý to někdy zažil. Objednáte si něco online a dorazí to v masivní krabici, která je poloprázdná nebo obsahuje více vrstev," uvedl.

Nový plán dále vyžaduje obaly na víc než jedno použití prostřednictvím sady cílů, která by například stanovila, že do roku 2030 musí být znovu použitelná desetina obalů používaných při nákupech na internetu. "Do roku 2040 bude většina káv kupovaných s sebou ve znovu použitelném hrnku nebo hrnku, který si přineseme," doplnil Timmermans.

Podle komise je opětovné používání z hlediska uhlíkové stopy jasně lepší než recyklace, i tu však chce unijní exekutiva svým návrhem posílit. Požaduje přijetí kritérií, která by do roku 2030 zajistila, že veškeré obaly používané v EU budou recyklovatelné. Do dalších pěti let pak má následovat vytvoření podmínek pro jejich recyklaci ve velkém měřítku. Komise v tomto směru podotkla, že v současnosti prochází recyklací asi dvě třetiny obalů, které jsou k tomu určené.

Podle agentury Bloomberg v EU putuje asi 40 procent plastů a polovina papíru na obaly, přičemž jejich design často recyklaci komplikuje. Evropská komise ji chce usnadnit i novým systémem znaků na výrobcích a kontejnerech.

Dalším prvkem návrhu je povinnost pro členské státy zavést systém vratných záloh za plastové lahve od nápojů a plechovky. Země by mohly dostat výjimku jedině pokud by prokázaly, že jsou schopny vysbírat 90 procent těchto nádob jiným způsobem.

Navrhovaná opatření přináší potenciální důsledky pro společnosti od potravinářství po chemický průmysl a jejich přípravu provází značná kritika od zástupců některých odvětví. Podle webu Euractiv EK v návaznosti na tyto stížnosti snížila cíle týkající se obalů na více použití. U nádob na studené i horké nápoje údajně požadavek spojený s rokem 2030 klesl ze 30 procent na 20, zmíněná kvóta pro zboží objednané na internetu zase byla v dřívější verzi návrhu dvojnásobná.

Zmírněny byly i některé cíle k podílu recyklovaných materiálů v plastových obalech, uvádí Euractiv. Tyto kvóty se nakonec pro různé druhy obalů pohybují v rozmezí deseti až 35 procent, pokud jde o rok 2030, a 50 až 65 procent v případě roku 2040.

Timmermans na tiskové konferenci řekl, že bez ohledu na tyto úpravy je plán komise revoluční. "Vytváříme úplně novou ekonomiku, vytváříme ekonomiku opětovného používání," uvedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

30.11.2022 19:39
Ach jo. Bruselští trubci obhajují svou existenci, snaží se předstírat, že přemýšlejí a předstírat, že pracují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 08:32 Reaguje na Radim Polášek
Jistě. Nejlepší je nedělat nic, odpadky názet na hromadu a bečet, jak se nám zasírá životní prostředí. Ropáci měli vždy sklon ke genialitě.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

30.11.2022 20:08
Tady poprvé můžu s Timmermansem souhlasit. Avšak o cílech by měli rozhodovat odborníci, kteří jsou schopni vyhodnotit toky energií potřebných k výrobě a recyklaci se zohledněním možných počtů těch recyklací a dalších případných atributů stojících v tomto problému a stavu průmyslu. Nikoliv aktivisté. Velmi důležitou věcí je souhlas veřejnosti s takovouto politikou . Nyní je však zásadní cíl se vůbec s rozumnou ekonomickou roku 2030 v EU dožít a v tom, jak to udělat s panem T zcela rozcházím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.12.2022 05:36
Boj s odpady nebyl nikdy míněn vážně , navíc tento způsob dekretování EK silně připomíná rozhodování stranických orgánů ve společnosti před r. 1989.
Bláboly, bláboly a zase bláboly...

Přitom se jedná o zcela prioritní oblast, které by měla být věnována maximální pozornost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 08:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bláboly provozujete tu především vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 08:30
Zajímavé je, že jsem nikde nečetl o systému, který je dávno všude zaveden a funguje velmi dobře, o výkupu. Třeba u kovů je to dlouhodobě normální záležitost, nikdo dnes nevidí válet se železný šrot, natož barevné kovy.
Sběrny by byly placeny ze spotřební daně, začátek by musel být u výrobců. Museli by se vejít v chemickém složení do nějaké kategorie, podle toho by se vykupovalo a třídilo už ve sběrně. Tím by odpadly třídící linky a výrobce by dostával k recyklaci velmi čistou surovinu.
Tím by se velmi dramticky snížilo procento směsného odpadu, který může projít plazmovým zplynováním.

Výkup plastů by mohl velmi rychle a velmi efektivně vyčistit především prasácké a přemnožující se země třetího světa.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.12.2022 10:29
S rozvojem internetových obchodů a rozvážek typu Rohlík až do domu mám
pochyby o poklesu obalů a jejich úplné recyklovatelnosti. Víte kolikrát
lze recyklovat papír( lepenkové krabice) bez ztráty kvality a pevnosti?
Když to X krát přeženu, tak 10x a pak to "zrecykluje" spalovna. Každá
"recyklace" papíru na papír stojí spoustu energie a u recyklátů je vždy
problém s čistotou vstupní suroviny(příměsi plastových lepících pásků,
kovových sešívacích spon, lepidel atd.) Čím častěji to recykluji, tak
příměsi ve finálním produktu koncentrují a musím ho "oživit" panenskou
buničinou, aby vůbec držel pohromadě. Mohu to sice slepit nějakým
sajrajtem, ale o to více bude problém s následnou recyklací. Je to jako
s "recyklací" použitého dřeva na třísky do dřevotřísek, kdy pak jejich
kvalita už není taková, jako z třísek nikdy před tím použitých. Sen
nedouků z vedení EU je opravdu jako kdysi zdravice sjezdu KSČ, že
vyrobíme více zboží, ač nám na něho schází suroviny. Východiskem
můžou být vratné a zálohované trvanlivé obaly, ale to naráží na logistiku
jejich skladování a svozu k dalšímu použití. Pokud mi někdo přiveze za rok
1x nějaké zboží, tak nebudu rok skladovat vratný obal s tím, že mi ho
dodavatel odmítne odebrat, protože má už plné auto nákladu. Mnoho zboží
se bez obalu neobejde a kvalita plně recyklovatelných obalů je sporná.
Poškozené zboží z takových obalů bude putovat nazpět a cena dopravy a
škody na zboží převýší úspory za obal. Bohužel to vidím bledě a je to
opět pouze výkřik snílků odtržených od reality všedních dnů a praxe.
Dodávky zboží až do domu je nešvar navyšující nejenom obalový materiál,
ale množství dopravy. Totéž zboží je často ve skladu za humny, ale je
o pět korun dražší, než to z druhé strany republiky, či světa a je
jako jeden kus zabaleno a převezeno sice s ostatním zbožím, ale méně
efektivně, než úsporně převezena paleta např. 100 stejných kusů. On je
totiž rozdíl převážet jeden druh zboží a ne jako nyní krabice různých rozměrů a velikostí s mnoha druhy zboží v jednom vozidle. O recyklaci
obalů jsem tu už psal i to, že odesilatel vám klidně zabalí zboží do
recyklované použité krabice i třikrát větší, než je potřeba, protože
vám naúčtuje balné a dopravné. Jiný to neúčtuje přímo, ale tichým
duchem připočítává rovnou do ceny zboží a napíše dopravné a balné
"ZDARMA"! ZADARMO ani kuře nehrabe a naivitě zákazníků je založen
každý obchod. Kdysi jedna národnost zabývající se téměř výhradně
obchodem tvrdila, že raději špatný obchod, než dobrá práce a je
to pravda pravdoucí!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist