https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-nejvice-oxidu-uhliciteho-v-cr-vypustila-elektrarna-pocerady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise: Nejvíce oxidu uhličitého v ČR vypustila elektrárna Počerady

16.4.2020 00:26 (ČTK)
Elektrárna Počerady loni vypustila přes 4,7 milionu tun oxidu uhličitého. / Ilustrační foto
Elektrárna Počerady loni vypustila přes 4,7 milionu tun oxidu uhličitého. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Hnědouhelná elektrárna Počerady vypustila loni do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého (CO2) z českých zdrojů - více než 4,7 milionu tun. Elektrárnu provozuje ČEZ, od roku 2024 ji má převzít skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Druhé jsou Tušimice II, další elektrárna ČEZ, se 4,7 milionu tun CO2. Na data ze systému obchodování s emisními povolenkami, které zveřejnila Evropská komise (EK), včera upozornily ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. Energetické firmy v reakci uvedly, že svoje zdroje významně modernizují.
 

"Jde o největší elektrárny ČEZ a tomu odpovídá množství emisí. ČEZ v následujících letech bude nadále snižovat svoje emise, i díky odstavování uhelných elektráren. Průměrné měrné emise CO2 z vyrobené elektřiny ve zdrojích skupiny ČEZ klesly za tři roky o 20 procent. Do roku 2040 klesnou o více jak 70 procent," řekl včera mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Proti předloňským datům vypustily loni Počerady o více než 700.000 tun CO2 méně. Tušimice II naopak o téměř 300.000 tun více. Obě elektrárny patřily k dvěma největším znečišťovatelům ovzduší i ve statistice za rok 2018. Třetí největší znečišťovatel byla loni paroplynová elektrárna Vřesová Sokolovské uhelné, která vypustila 3,9 tuny CO2. Minule byla třetí elektrárna Chvaletice skupiny Sev.en Energy, jež loni vypustila 3,7 tuny CO2.

"Elektrárna Počerady bude samozřejmě splňovat i nadále veškeré nynější přísné ekologické limity. Jde ale o elektrárnu, kterou jsme prodali, a proto u ní žádáme o výjimku. Je logické, aby eventuálně nová opatření realizoval již příští vlastník, který elektrárnu převezme," dodal včera Kříž.

Mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová včera řekla, že firma i během současné koronavirové krize pokračuje v ekologizaci elektrárny Chvaletice. "Soustředíme se na snižování skutečných škodlivin, tj. oxidů dusíku, oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek, tak aby lidé na Pardubicku dýchali čistší vzduch," uvedla.

Obdobně podle ní firma plánuje postupovat také v případě budoucí modernizace elektrárny Počerady. "Počítáme s instalací moderních technologií i zaváděním dalších opatření, které kromě dalších emisí významně sníží také emise CO2. Pro úplnost je třeba mít na paměti, že kdybychom v Česku ze dne na den přestali vyrábět elektřinu a teplo z fosilních paliv, v ročním úhrnu by globální emise klesly asi o 0,16 procenta," dodala mluvčí.

Jiří Koželouh z Hnutí Duha včera uvedl, že uzavření uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by srazilo emise oxidu uhličitého stejně, jako kdyby v Česku přestaly jezdit čtyři miliony osobních aut. "Přitom odstavit zastaralé elektrárny by pouze snížilo obří export elektřiny z ČR. Uhelná komise by se měla vrátit k virtuálnímu jednacímu stolu a dále připravovat plán útlumu a konce spalování uhlí v ČR," dodal.

"Firma ČEZ může v následujících letech provoz elektrárny Počerady, která je největším zdrojem nejen skleníkových plynů, ale i nebezpečné a toxické rtuti, výrazně omezit. O nic jí nejde, elektrárnu prodala a ekonomicky je pro ni spíš zátěží. Místo toho si ale firma požádala o nesmyslně dlouhou výjimku z emisních limitů pro rtuť až do poloviny roku 2025, aby mohla elektrárnu používat dál při plném provozu," doplnil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. ČEZ si požádal o dočasnou výjimku letos v březnu.

Ekologické organizace uvedli, že Česko je v EU třetí největší znečišťovatel spalováním uhlí pro výrobu energie. Na prvním místě je Německo, na druhém Polsko. Největším zdrojem CO2 v EU je polská hnědouhelná elektrárna Belchatów, která v roce 2019 vypustila 32,7 milionu tun CO2. V první desítce znečišťovatelů je osm hnědouhelných zdrojů (jeden polský, šest německých a jeden bulharský), jedna černouhelná elektrárna a na 9. místě pak letecká společnost Ryanair.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

16.4.2020 01:48
"Pro úplnost je třeba mít na paměti, že kdybychom v Česku ze dne na den přestali vyrábět elektřinu a teplo z fosilních paliv, v ročním úhrnu by globální emise klesly asi o 0,16 procenta"

To je hloupost nebo úmyslná lež? Ta elektřina by někde ze dne na den chyběla a musely by ji nahradit jiné zdroje. A jiné zdroje než na uhlí v evropě v pohotovosti nemáme :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.4.2020 11:46
Při provozu na zemní plyn by to bylo aspoň o nějakou desetitisícinu procenta méně, toho CO2. To stojí za mnohamilionové dotace z daní do zelených aktivistů. V článku je také řada nepřesností, nejspíše záměrných, v údajích o exhalacích paroplynových elektráren - "Třetí největší znečišťovatel byla loni paroplynová elektrárna Vřesová Sokolovské uhelné, která vypustila 3,9 tuny CO2. Minule byla třetí elektrárna Chvaletice skupiny Sev.en Energy, jež loni vypustila 3,7 tuny CO2, nemělo to snad být 3,9 ne tun, ale 3,9 milionů tun a stejně u Chvaletic 3,7 milionů tun? 0,16 % globálních emisí CO2 rozhodně není 4,7 milionů tun, globální emise se udávají vyšší než 10 miliard tun, mluvčí má potíže s matematikou ze základní školy ("... antropogenní produkce činí dle dat z října 2017 cca 10 GT CO2 ročně, k čemuž se v posledních letech přidává redukce přírodního pohlcování CO2 v důsledku jevu El Niño, která znamená efektivní nárůst emisí o dalších cca 2,5 GT CO2 ročně").
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.4.2020 12:32 Reaguje na Jiří Daneš
V současnosti je to víc jak 35 Gt/rok. ;)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.4.2020 17:34
Uhelky jasné, ale tedy musím říci, že ta Vřesková, tedy paroplyn, mne docela překvapila, že to je tolik.
Odpovědět
MG

Milan G

16.4.2020 22:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Vřesová. Je to překvapení tolik emisí a paroplyn. Pan Štěpánek, majitel Sokolovské uhelné, pod kterou Vřesová patří, nedávno spáchal sebevraždu. Štěpánek byl snad jediný tkzv. uhlobaron, který opravdu zaplatil SU do poslední koruny, žádný podvod ala MUS apod. Prostě lokální patriot. Nedávno říkal kolik miliard musel zaplatit za emisní povolenky a že to je cesta do pekel, nic jiného.
Takže chci vidět v blízké budoucnosti kolik budou platit Němci za emisní povolenky, až odpojí uhelky a přejdou na ten ruský plyn. Němci i přes to příšerné množství větrníků a fve nebudou nikdy uhlíkově neutrální, nikdy.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist