https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-odmita-cast-pozadavku-jimiz-chteji-nektere-zeme-zastavit-rust-cen-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise odmítá část požadavků, jimiž chtějí některé země zastavit růst cen energií

7.10.2021 14:32 | BRUSEL (ČTK)
Komise příští týden zveřejní návrh možných opatření. Podle Simsonové ale některým z těchto požadavků nevyjde vstříc.
Komise příští týden zveřejní návrh možných opatření. Podle Simsonové ale některým z těchto požadavků nevyjde vstříc.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise (EK) odmítá část požadavků, které mají podle některých členských zemí Evropské unie včetně České republiky pomoci zastavit rychlý růst cen energií. Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová v dnešním vydání listu Financial Times řekla, že unijní exekutiva nemá možnost zastavit nepříznivý vývoj pomocí krátkodobých kroků, navrhne však opatření pro delší časový horizont. Skepticky se vyjádřila například k reformě pravidel trhu s elektřinou či k přísnějším regulacím obchodování s emisními povolenkami.
 

Francie, Španělsko nebo některé země východního křídla EU požadují, aby sedmadvacítka kvůli několikanásobnému meziročnímu zvýšení cen energií urychleně sáhla ke společným krokům. Pětice zemí včetně Česka tento týden zveřejnila výzvu, podle níž by EU měla lépe koordinovat nákup energií a budování strategických rezerv plynu. Chtějí také reformovat trh s elektřinou, snížit závislost na dovozu energií či předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek.

Komise příští týden zveřejní návrh možných opatření. Podle Simsonové ale některým z těchto požadavků nevyjde vstříc.

"Některé naše návrhy se budou týkat dlouhodobých řešení," řekla komisařka ekonomickému deníku. Na mysli měla společné nákupy a zajišťování rezervních zásob, které by mělo zmírnit dopady podobných krizí. Okamžité kroky k zažehnání současných potíží však podle ní komise v záloze nemá, nanejvýš podpoří státy v jejich dosavadní snaze snižovat ceny pro obyvatele například daňovými škrty.

Brusel ale patrně nehodlá měnit způsob určování cen elektřiny, což požadují zejména Francie a Španělsko. Ceny elektřiny jsou na unijním trhu spojeny s cenami plynu a tento systém podle Simsonové otevírá cestu inovacím a producentům obnovitelné elektřiny.

"Není mnoho hlasů, které by nás žádaly o změnu něčeho, co není příčinou vysokých cen," cituje list estonskou komisařku. Vůči změně určování cen elektřiny se stavějí skepticky některé západoevropské země v čele s Německem.

Simsonová také odmítla, že by za růstem cen mohly být spekulace na trhu s emisními povolenkami (ETS), které kritizuje například český premiér Andrej Babiš.

"Nemáme žádné konkrétní příklady tržních manipulací s ETS. V systému jsou pojistky, které mají zabránit extrémnímu růstu cen," řekla komisařka. Vliv emisních povolenek na současné prudké zdražování energií ve středu zpochybňoval i místopředseda EK Frans Timmermans. Podle komise i podle analytiků je za ním především velká poptávka způsobená rychlým oživením po pandemické krizi a také nedostatečné rezervy plynu. Simsonová však uvedla, že evropské země mají dostatek zásob plynu na celou zimní sezonu.

Komise své návrhy zveřejní příští středu. Za dva týdny o nich budou debatovat prezidenti a premiéři členských zemí na summitu v Bruselu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.10.2021 17:07
Povolenky zrušit !
To by byl první krok.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.10.2021 22:49 Reaguje na smějící se bestie
A přitom krok tak jednoduchý. Prostě by stačilo prohlásit, že si na žádné povolenky od zítřka nehrajeme.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.10.2021 17:50
To je demokracie pane. Francie, Španělsko a některé země východu EU chtějí změny výpočtu cen energií a dostanou jako vždy dlouhý nos od prý některých zemí, kterých, prosím, ale hlavně v čele s Německem. Ten NS společně zaplatit musíme. Nakonec začnu věřit Amíkum, že NS byl hloupost. Ale hlavně že není ta závislost na Rusku.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.10.2021 19:43
Svět pana Hanzla s úžasně levnými a dostupnými energiemi mizí jak fata morgána v poušti.

Dnešní realita v ČR :
Trh s elektřinou a plynem pro domácnosti se hroutí. Dodavatelé odmítají nové zákazníky, nevyplatí se jim.

Tuzemský trh s energiemi pro domácnosti se dostává do obrovských problémů. Ty způsobuje enormní nárůst cen elektřiny a plynu na burzách. Jde o cenovou explozi, kterou nikdo nečekal, a tak ani dodavatelé na ni nebyli připraveni.
/ještě, že známe viníka - Rusko a jeho agenti ,kteří vlezli do drátů a potrubí :-) /

A EU ? To je p. Hanzl na kvadrát, náš europoslanec jim řekl:
„Zcela rozumím tomu, proč mé kolegy z levice rostoucí ceny energií tak děsí. Její snění o bezuhlíkové budoucnosti se jí vymyká z rukou. Bohužel toto je jen zahřívací kolo. Pokud projde balík Fit for 55, teprve pak nás čeká skutečné peklo a bída pro všechny. Při snaze hasit domnělý požár planety může být zažehnut požár sociálních nepokojů, který diskredituje zelenou agendu a rozvrátí EU. "
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.10.2021 10:50
Na sprostý lid holt musí bejt přísnost.
A v 15 st doma ještě nikdy nikdo nemrznul.
Zelenou EU si rozvracet nedáme!

A pak se diví, že je čím dál více lidí ... a voličů ... kteří jich mají plné zuby.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2021 10:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Bohužel těch na**** lidí je velmi málo a emoce jsou velmi mírné.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist