https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsky-parlament-drtivou-vetsinou-podporil-konec-doby-klecove?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropský parlament drtivou většinou podpořil Konec doby klecové

11.6.2021 14:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Usnesení Evropského parlamentu bylo přijato drtivou většinou hlasů: 558 poslanců hlasovalo pro a 37 proti, zdrželo se 85. Na snímku klecový chov Přeštice, 2019.
Usnesení Evropského parlamentu bylo přijato drtivou většinou hlasů: 558 poslanců hlasovalo pro a 37 proti, zdrželo se 85. Na snímku klecový chov Přeštice, 2019.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropský parlament včera vyzval Evropskou komisi, aby do roku 2027 zakázala klecové chovy hospodářských zvířat v celé Evropské unii, a přijal usnesení o evropské občanské iniciativě Konec doby klecové. Informuje o tom Compassion in World Farming, která se na kampani Konec doby klecové v Česku podílí.
 

Usnesení bylo přijato drtivou většinou hlasů: 558 poslanců hlasovalo pro a 37 proti, zdrželo se 85. Usnesení požaduje, aby Evropská komise zrevidovala zastaralou směrnici EU 98/58/ES o hospodářských zvířatech s cílem postupně odstranit ke zvířatům kruté klecové systémy.

V současné době jsou v EU nosnice a králíci zavíráni do klecí, kde mají životní prostor o velikosti listu papíru A4. Dospělé prasnice musí téměř polovinu každého roku trávit v kotcích, kde se nemohou ani otočit. Také telata, husy, kachny a křepelky jsou zavírány do klecí a boxů, což jim znemožňuje základní přirozené chování.

Poslanci se shodli na tom, že je třeba s těmito praktikami skoncovat. Zdůraznili také, že je třeba zajistit, aby všechny živočišné výrobky uváděné na trh EU - včetně těch dovážených ze zemí mimo EU - splňovaly budoucí bezklecové normy. Rovněž je podle poslanců nutné zajistit odpovídající pobídky a finanční programy na podporu zemědělců pro přechod na alternativní systémy chovu.

Kromě toho Parlament EU vyzval Komisi, aby „předložila návrhy na zákaz krutého a zbytečného nuceného vykrmování kachen a hus pro výrobu foie gras".

Vykrmování husí ve Francii, 2012.
Vykrmování husí ve Francii, 2012.

Poslanci rovněž vyzývají Komisi, aby urychlila přezkum právních předpisů EU o životní pohodě (welfare) zvířat, a žádají, aby byl dokončen do roku 2022, nikoli až koncem roku 2023, jak se v současnosti plánuje. To by pomohlo zajistit, aby byl zákaz zaveden v rámci mandátu současné Komise, která skončí ve funkci v roce 2024.

Včerejšího dopoledního jednání se zúčastnila také komisařka pro zdraví Stella Kyriakides, která iniciativě Konec doby klecové vyjádřila jednoznačnou podporu. Uvedla, že závazek Komise zlepšit životní pohodu zvířat „skutečně zůstává morálním, zdravotním a ekonomickým imperativem“.

Komise plánuje 30. června tohoto roku oznámit svou reakci na evropskou iniciativu Konec doby klecové, která by měla vyústit v návrh nových právních předpisů. Tento návrh bude poté muset schválit Evropský parlament a Rada EU.

„S dostatečnou finanční pomocí pro zemědělce je zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat reálné,“ řekla Michaela Šojdrová, poslankyně a členka zemědělského výboru před dnešním hlasováním. „Věřím, že zemědělcům záleží na tom, aby chovaná zvířata žila v dobrých životních podmínkách, aby nebyla týrána. Oceňuji, že je to právě zemědělský výbor Evropského parlamentu, který toto usnesení podpořil. Budeme i nadále sledovat naplňování tohoto závazku jak vůči občanům, kteří požaduji zlepšení životních podmínek chovaných zvířat, tak vůči zemědělské veřejnosti, která očekává skutečnou podporu,“ uzavírá Šojdrová.

„1,4 milionů občanů EU, kteří podepsali naši iniciativu a nespočet dalších soucitných lidí na zákaz klecí čeká již několik let," říká Romana Šonková, členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové a zástupkyně Compassion in World Farming v ČR. "Jsme nesmírně rádi, že Evropský parlament zaujal rozhodný postoj proti klecovým chovům. Nyní nastal čas, aby politici proměnili slova v činy."

Teď je na řadě Evropská komise. "Neočekáváme nic jiného než ambiciózní plán pro ukončení používání zastaralých, krutých klecových technologií. Jakmile se tak stane, EU by si mohla skutečně nárokovat celosvětové prvenství v oblasti kvality života hospodářských zvířat," říká Romana Šonková.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

11.6.2021 15:05
Hurá, budeme mít dražší, zato horší vejce! To za těch pár slepic pošlých navíc proti klecím stojí, ne?

A navíc se na tom ještě bude živit pár parazitů, kteří budou ověřovat, zda certifikát o původu vajec na dovážené produkci vyhovuje.

V podstatě win-win, tratit budou jen výrobci, zákazníci a slepice.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

11.6.2021 15:26
Super, dobrá zpráva! :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.6.2021 15:35
Vsadím se, že by se našlo dost drastických fotek uklovaných slepic, hus, krůt a dalších druhů ptáků, kteří podlehli silnějšímu jedinci při hejnovém chovu. A určitě by to byly minimálně stejně drastické fotky jako ty, použité v tomto článku.
Odpovědět
va

vaber

11.6.2021 16:07
jeden můj známý dělal nějaký čas ve farmě kuřat a od té doby kuřata nejí,
každý den musel sebrat chcíplá kuřata, bylo to ve veliké hale kde se pohybovalo několik tisíc kuřat a ty mrtvá byla rozšlapána na placičku a ty placičky bylo třeba sebrat
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.6.2021 16:27 Reaguje na vaber
No, hlavně že ta kuřata nebyla v klecích.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.6.2021 22:29
Nepřeju nikomu dlouhodobé žití v malých klecích. Ani lidem, ani domácím a divokým zvířatům. Naděje, že se v tomhle blýská na lepší časy, mi zlepšila náladu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.6.2021 22:36 Reaguje na Majka Kletečková
Zkuste si ještě jednou přečíst příspěvek pana Viktora Šedivého.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.6.2021 06:19 Reaguje na Majka Kletečková
Pravděpodobně preferujete celu, kde nebudete mít 3 spoluvězně, ale celu, kde jich budete mít tisíc.
Přitom u nosnic se ví, že v klecích jsou nejzdravější a pravděpodobně spokojené, protože mají i nejvyšší snůšku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.6.2021 07:19 Reaguje na Majka Kletečková
Než Vám budou lidi nadávat, já si dovolím Vám to vysvětlit. Hejnový chov je o tom, že na malou plochu umístítm velké hejno slepic. Vzhledem k tomu, že se jedná o velkou koncentraci jedinců na malé ploše, dostavuje se tam stres a nadměrná agresivita. Navíc jako v každém kolektivu funguje to, že někteří jedinci chtějí být dominantnější, takže se tam vytvoří určitá hierarchie celého hejna a ti slabší jedinci jsou utlačováni těmi silnějšími. V přírodě by to bylo v pohodě, protože ten slabší jedinec by utekl třeba o kilometr a byl by v bezpečí. Jenže to v té hale nemůže, protože nemá kam. A jak jsem uvedl, nastupuje tam i prvek stresu a agresivity, takže ti nejsilnější jedinci dost často uklovou ty nejslabší. To je ta poznámka z prvního příspěvku pana Šedivého. A pokud do toho hejna dodáte další jedince, automaticky budou na žebříčku hierarchie na nejnižších špryclích. Takže pokud chtějí postoupit výše, musí si to vybojovat, což vede k dalším ztrátám. Jo a ještě jeden detail tohoto způsobu chovu - stresované slepice samozřejmě nesou méně vajec, ty nejstresovanější obvykle vůbec ne. Navíc u nich může, díky stresu, dojí k zablokování vejcovodů a takový jedinec obvykle umírá za nesnesitelných bolestí. A teď můžete jásat.
Odpovědět
Hu

Hunter

12.6.2021 09:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V pripade Majky je to jako hrách na stenu házet.
Odpovědět
Hu

Hunter

12.6.2021 09:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V pripade Majky je to jako hrách na stenu házet.
Odpovědět
Hu

Hunter

12.6.2021 09:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V pripade Majky je to jako hrách na stenu házet.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.6.2021 15:46 Reaguje na Hunter
Za totáče byly dva večerníčky a říkalo se, že to je pro policajtské děcka, aby jim to došlo. Nevěděl jsem , že mám tak dlouhé vedení, že to pro mě sem dáváte třikrát. Asi se nad sebou budu muset zamyslet. :) :) :) :) :)...............
Odpovědět

Jirka Černý

12.6.2021 13:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V podstatě je to stejné jako někoho vytáhnout z kriminálu v Norsku a v rámci humanity ho přesunout do kriminálu v Mexiku nebo Brazílii.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.6.2021 15:45 Reaguje na Jirka Černý
Asi tak.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.6.2021 09:33
Předem avizuji, že nefandím žádným klecím, ale chápu jedno a to, že lidé
chtějí levně jíst a pokud možno nezávadné potraviny. Kdo někdy viděl
odchov kuřat v halách(nebo i chov nosnic v tisícihlavých hejnech), tak
si ten chov proti klecovému nijak neidealizuje. V klecích je voda i
potrava neznečištěná trusem a pokud to nejsou klece příliš těsné, tak
ani stav nosnic nemusí být až tak hrozný. V halách na podestýlce se
trus často uklízí až po vyskladnění drůbeže a obsahuje krmivo smísené
s trusem a zbytky uhynulých zvířat. I u mne ve venkovním výběhu nevím,
co slepice všechno sezobnou a čím je nakazí třeba divocí ptáci. Ona
taková salmonela v domácích chovu je běžnou nemocí, ale v klecích je
nemocí takřka neznámou. Záruku na nezávadnost vajec mých slepic žijících
v travnatém výběhu a pijících vodu z potoka nikomu nedávám a všichni ví,
že je musí řádně tepelně upravit. Vejce z klecových chovů sice nemusím,
ale tak samo si z vajec mých slepic neudělám tepelně neopracovanou
potravinu. Mimochodem se těším na okamžik zániku těch klecových chovů
a "úpravu " cen vajec z chovů jiných. Bez konkurence bude vejce pro
mnohé luxusem a aktivisté se možná pustí i do boje s chovem slepic
v halách. Někteří mají potřebu bojovat stále a je jim jedno s čím.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist