https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/faerska-vlada-proveri-tradicni-lov-kytovcu-lide-usmrtili-nebyvale-mnoho-delfinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Faerská vláda prověří tradiční lov kytovců, lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

17.9.2021 01:21 | KODAŇ (ČTK)
V neděli se na Faerských ostrovech konal takzvaný Grindadráp, při kterém lidé nahánějí kytovce na mělčinu v zálivech ostrovů a tam je usmrcují.
V neděli se na Faerských ostrovech konal takzvaný Grindadráp, při kterém lidé nahánějí kytovce na mělčinu v zálivech ostrovů a tam je usmrcují.
Foto | Erik Christensen / Wikimedia Commons
Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více než 1400 delfínů bělobokých. To je oproti minulým rokům nebývale vysoký počet. Podle agentury AP tak účastníci lovu se staletou tradicí zřejmě nebyli schopni dodržet všechna pravidla, jejichž cílem je minimalizovat utrpení zvířat.
 

"Považujeme tuto věc za velmi závažnou. Ačkoliv je lov považovaný za udržitelný, dopodrobna se zaměříme na lov delfínů a jakou roli by měl hrát ve faerské společnosti," uvedl Bárdur á Steig Nielsen, premiér tohoto dánského autonomního území. Připomněl, že lov delfínů bělobokých není ve faerské tradici tak silně zakořeněný jako nahánění kulohlavců, a nemá proto takové kulturní opodstatnění.

V neděli se na Faerských ostrovech konal takzvaný Grindadráp, při kterém lidé nahánějí kytovce na mělčinu v zálivech ostrovů a tam je usmrcují. Úlovek, maso a tuk, si obyvatelé souostroví ležícího mezi Skotskem a Islandem rozdělí mezi sebou. Tradice Grindadrápu, během kterého se voda u pobřeží zabarví doruda, sahá do 16. století. Podle oficiálních statistik loni padlo za oběť lovců 576 kulohlavců a 35 delfínů bělobokých (plískavic bělobokých).

Ochránci zvířat proti tomuto zvyku protestují už léta, tentokrát se kritické hlasy ozvaly i z řad místních lidí, kteří se obávají, že neobvykle vysoký počet usmrcených delfínů přitáhne nechtěnou pozornost.

Faerská vláda uvedla, že pohled na lov kytovců je dramatický pro lidi, kteří nejsou zvyklí vídat usmrcování zvířat. "Nahánění kytovců je ale dobře organizované a regulované," doplnila vláda s tím, že podle zákonů na ochranu zvířat musí být kytovci usmrceni co nejrychleji a musí trpět co nejméně.

Jacob Hermansen, bývalý předseda faerského sdružení, které Grindadráp pořádá, agentuře AP řekl, že se tento lov nijak neliší od porážky dobytka. "Jenom jde o otevřená jatka", kde veřejnost vidí usmrcování zvířat, tvrdí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rb

radim buffalo tobias

18.9.2021 08:29
jsem přesvědčen že tento "tradiční" lov nemá ve 21. století žádné opodstatnění tak jako lov velryb pro "vědecké" účely v Japonsku a i jinde ve světě.jinde se delfíni a jiní kytovci pracně zachraňují z pláží když je tam zažene třeba vojenské cvičení a tam je pak veřejně pozabíjejí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist