Faerská vláda prověří tradiční lov kytovců, lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů
"Považujeme tuto věc za velmi závažnou. Ačkoliv je lov považovaný za udržitelný, dopodrobna se zaměříme na lov delfínů a jakou roli by měl hrát ve faerské společnosti," uvedl Bárdur á Steig Nielsen, premiér tohoto dánského autonomního území. Připomněl, že lov delfínů bělobokých není ve faerské tradici tak silně zakořeněný jako nahánění kulohlavců, a nemá proto takové kulturní opodstatnění.
V neděli se na Faerských ostrovech konal takzvaný Grindadráp, při kterém lidé nahánějí kytovce na mělčinu v zálivech ostrovů a tam je usmrcují. Úlovek, maso a tuk, si obyvatelé souostroví ležícího mezi Skotskem a Islandem rozdělí mezi sebou. Tradice Grindadrápu, během kterého se voda u pobřeží zabarví doruda, sahá do 16. století. Podle oficiálních statistik loni padlo za oběť lovců 576 kulohlavců a 35 delfínů bělobokých (plískavic bělobokých).
Ochránci zvířat proti tomuto zvyku protestují už léta, tentokrát se kritické hlasy ozvaly i z řad místních lidí, kteří se obávají, že neobvykle vysoký počet usmrcených delfínů přitáhne nechtěnou pozornost.
Faerská vláda uvedla, že pohled na lov kytovců je dramatický pro lidi, kteří nejsou zvyklí vídat usmrcování zvířat. "Nahánění kytovců je ale dobře organizované a regulované," doplnila vláda s tím, že podle zákonů na ochranu zvířat musí být kytovci usmrceni co nejrychleji a musí trpět co nejméně.
Jacob Hermansen, bývalý předseda faerského sdružení, které Grindadráp pořádá, agentuře AP řekl, že se tento lov nijak neliší od porážky dobytka. "Jenom jde o otevřená jatka", kde veřejnost vidí usmrcování zvířat, tvrdí.
reklama