Festival reSITE: Přehrada v centru Prahy nebo ping pong u Národního divadla
Jedním z hlavních hostů festivalu byl americký architekt Craig Dykers, který je spoluzakladatelem významného architektonického ateliéru Snøhetta a vedoucí její pobočky v New Yorku. Na svém kontě má projekty jako je knihovna v egyptské Alexandrii, budova národní opery a baletu v norském Oslu nebo Národní památník a muzeum 11. září v New Yorku.
Podle Dykerse je pro Prahu největší výzvou uřídit růst města s tak velkým historickým jádrem. „V centru už není potřeba stavět nic nového. Vše potřebné pro život města už v centru je. Není potřeba stavět nová konferenční centra, budov je v centru dost,“ řekl Ekolistu Dykers. „To, co centrum Prahy potřebuje, je lepší infrastruktura, větší péče o veřejný prostor a investice do vybavenosti města pro příjemný život.“ Míní tím přívětivé chodníky pro chodce, místa k odpočinutí a sednutí, upravené parky.
Jedním z míst, které v Praze Dykese zaujala, byla Letenská pláň. „Nemá smysl na ní stavět věci typu fotbalový stadion. To jsou stavby, které lidi spolehlivě z místa vyženou,“ říká Craig Dykers. „To místo potřebuje hlavně lepší parkovou vybavenost.“
Na piazzettě Národního divadla vyrostla obří bublina Rosy, multifunkční objekt z dílny berlínského umělecko-architektonického seskupení Raumlabor, ve které se odehrávaly přednášky, workshopy nebo zábava pro veřejnost. Například si zde bylo možné zahrát ping pong.
Vedle bubliny byly vystaveny vítězné návrhy ze soutěže Skanska: Bridging Prague Award. Soutěžící měli za úkol navrhnout plán na úpravu vltavského nábřeží od Libeňského mostu po smíchovský železniční most. A některé návrhy byly skutečně bizarní. Například Hynek Novák navrhl vyřešit problémy s pražským centrem jednou provždy. Jeho projekt nazvaný Prague Great Damn hovoří za vše – centrum Prahy by pokryla hladina vodní nádrže.
Jeho vize zaplavené Prahy se rozmáchla „trochu“ mimo určené hranice, v prostoru mezi dejvickou Babou a Trójou. Širší centrum Prahy by se ocitlo pod vodou, což by usnadnilo konzervaci památek. Jen Staroměstské náměstí by vyčnívalo z hladiny jako ostrůvek. Smíchov, Karlín a Holešovice, produkty gründerského kapitalismu zmizí. Dopravní podnik by podle Nováka ušetřil spoustu peněz za zrušené stanice metra a tramvají. Autor očekává rozvoj vodní dopravy a růst nového turistického odvětví. Turisté se budou mezi památkami pohybovat v ponorce nebo se mezi nimi potápět, popsal Hynek Novák svůj návrh.
Porotu soutěže ale daleko víc zaujal Pete North a jeho projekt River works, který se podle hodnocení snaží posílit odpočinkový charakter prostor u řeky a zároveň se přirozenějším způsobem vypořádává s možnými povodněmi v budoucnosti. Pro Negrelliho viadukt vidí budoucnost v podobě newyorské Highline a zároveň navrhuje propojení se Stromovkou a Výstavištěm úpravou prostoru bývalého nádraží Praha-Bubny. Štvanici chápe jako nezastavěnou oázu uprostřed města.
Na náplavce poblíž Výtoně to žilo v odpočinkovém duchu. Zatímco DJ pouštěl pomalé rytmy, lidé si mohli s dopomocí organizátorů sami stlouci svou vlastní židli a poté relaxovat na břehu Vltavy. Součástí festivalu byla i premiéra filmu Urbanized amerického režiséra Garyho Hustwita o městském plánování.
Hlavním organizátorem festivalu reSITE byl americký urbanista a krajinný architekt Martin Barry, působící na FA ČVUT v Praze. Spoluorganizátory byli Nadace Partnerství a mezinárodní vysoká škola architektury Architectural Institute in Prague (ARCHIP).
reklama