https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/festival-take-care-prinasi-aktivni-nadeji-v-dobe-ekologicke-krize.inspiruje-se-encyklikou-laudato-si
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Festival Take Care přináší aktivní naději v době ekologické krize. Inspiruje se encyklikou Laudato si’

8.6.2024 05:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Od 1. září do 4. října proběhne v Praze a okolí festival Take Care. Událost inspirovaná encyklikou Laudato si’ nabídne několik desítek akcí reflektujících ekologická témata skrz umění, spiritualitu nebo praktické workshopy. Za organizátory o tom informuje Dominik Obruča.
 
Sedmý ročník festivalu Take Care bude různými způsoby reflektovat závažné ekologické a společenské otázky dnešní doby a podněcovat aktivní naději k pozitivním změnám. Od 1. září do 4. října proběhne v Praze několik desítek kulturních a společenských akcí, které reprezentují různé přístupy k ekologii.

Festival, který se poprvé konal v roce 2018, již druhým rokem propojuje více než třicet různých organizací a společenství. Program je proto velmi rozmanitý a přináší různorodé pohledy a podněty.

Slavnostní zahájení se uskuteční 1. září na nádvoří františkánského kláštera u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí.

V dalších týdnech proběhne celá řada akcí organizovaných na více než třiceti místech v Praze a okolí. Mezi spolupracujícími organizacemi bude například Akademická farnost Praha, klášter Fortna nebo klášter Pražského Jezulátka. Výtvarnou scénu bude zastupovat například galerie Jilská 14 nebo Ateliér radostné tvorby.

Praktické workshopy zajistí Cirkulární dílna v Kampusu Hybernská nebo komunitní platforma Na ovoce. Dalšími programy přispěje také Městská knihovna v Praze nebo Skautský institut. V nabídce budou také divadelní představení, přednášky či diskuze.

Hlavní inspirací festivalu je encyklika papeže Františka Laudato si’. Tento významný dokument upozorňuje na závažná a vzájemně propojená ekologická a sociální témata a vybízí všechny lidi na světě, aby problémy současného světa promýšleli a snažili se na ně odpovídat změnami ve svých životech. Cílem festivalu není jen upozorňovat na problémy, ale také přinášet radost a aktivní naději a inspirovat k tzv. ekologickému obratu.

Ekologický obrat je v misi festivalu popsán jako „rozhodnutí vydat se na cestu vytváření a obnovování harmonického vztahu lidí s přírodou.“

Festival začíná na Den modliteb za péči o stvoření a pokračuje během tzv. Doby stvoření, tedy období, ve kterém jsou nejen křesťané vyzýváni k hlubšímu promýšlení ekologických témat i vyjádření vděčnosti za krásy přírody.

Festival Take Care pořádá Umělecká platforma Karavana, spolek sdružující umělecky zaměřené lidi se vztahem ke křesťanským hodnotám. V minulém roce se do festivalu zapojilo více než třicet organizací, které uspořádaly přes sedmdesát akcí.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist