https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-vlada-tlaku-zemedelcu-ustupovat-nebude-protest-je-vydiranim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala: Vláda tlaku zemědělců ustupovat nebude, protest je vydíráním

7.3.2024 14:28 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | yaakovberg@gmail.com / Depositphotos
Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) tlaku zemědělců ustupovat nebude. Jejich dnešní protest v Praze premiér označil za vydírání. Se zemědělci je vláda připravena jednat, ale u jednacího stolu. Zemědělský sektor má podle premiéra rekordní zisky. Předseda vlády to dnes řekl novinářům v Hradci Králové, kde zahajoval stavbu kampusu Univerzity Karlovy.
 

"Nemíním, a říkám to znovu za sebe i za vládu, ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic, omezování života lidí, jak to dnes vidíme v Praze," řekl premiér. Pod tlakem a na základě omezování života lidí vláda podle něj jednat nemůže.

Dnešní protestní jízdu traktorů v Praze označil za "přehlídku krásných nových strojů, které svědčí o tom, že situace (v zemědělství) není tak tragická". Uvedl, že zemědělský sektor má rekordní zisky. V roce 2021 byl zisk sektoru podle Fialy devět miliard korun, v roce 2022 to bylo 22 miliard korun a loni téměř devět miliard korun.

Do zemědělství jdou podle něj z evropských a národních zdrojů desítky miliard korun. V roce 2022 to podle něj bylo 46 miliard korun a v roce 2023 to bylo 37 miliard korun. "Ať si každý občan o tom udělá obrázek sám," řekl.

Za paradox protestu Fiala označil to, že na základě jednání a uznání některých požadavků zemědělců by mělo zemědělství v roce 2025 dostat z národních zdrojů dvě miliardy korun navíc. "To jsme jim v pátek řekli a výsledkem jsou tyto demonstrace. Rozumím tomu tak, že současné vedení Agrární komory a Zemědělského svazu protestuje proti tomu, že vláda chce do zemědělství z peněz danových poplatníků dát navíc dvě miliardy korun," řekl. Peníze by podle něj mohla dát vláda jinam, třeba do školství.

Ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) mrzí prohlášení Agrární komory a Zemědělského svazu, že nebyla naplněna jejich očekávání podpory. I s ohledem na současný stav veřejných financí není možné vyhovět všem požadavkům, řekl Výborný. Svým členům podle něj Agrární komora a Zemědělský svaz nepředávají úplné informace, proti čemuž se organizace ve vyjádření pro ČTK následně ohradily. Výborný zopakoval, že je se zemědělci připraven dál jednat, na ultimáta ale přistupovat nebude, uvedl.

"Vláda i já jako ministr zemědělství jsme si velmi dobře vědomi nelehké situace nejenom českých, ale také evropských zemědělců. Já poslední dny a týdny se tomu skutečně věnuji jako naprosté prioritě, a to právě tak, abych dokázal doručit podporu a pomoc, kterou si čeští zemědělci skutečně zaslouží," řekl Výborný. Doplnil, že vláda letos přidá peníze na životní pohodu zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců.

"Ve čtvrtek večer (minulý týden) jsme se i za účasti pana premiéra a ministra financí dohodli na jednoznačných krocích pro podporu českého zemědělství. V pátek jsem to sdělil vedení všech tří nevládních organizací (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), takže ty informace měly. Mrzí mě, že ty informace v úplnosti nepředávají dál svým členům, případně, že sdělují informace, které nejsou pravda," řekl Výborný. Dodal, že v neděli zemědělským podnikům odeslal dopis, kde jim vysvětlil, jaké jsou možnosti podpory sektoru a poprosil je o pochopení.

S ohledem na současné dění Agrární komora předává svým členům informace v "mimořádné frekvenci", řekla ČTK mluvčí Barbora Pánková. "O protestních akcích rozhodlo představenstvo a dozorčí rada Agrární komory právě na základě informací, které my jsme jim předložili," uvedla. V podobném duchu se vyjádřil také předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. "On sám (Výborný) byl na jednání našich představenstev a názory zemědělců slyšel, také slyšel projevy vedení zemědělských organizací," uvedl.

Zemědělci podle Výborného nedodrželi svůj slib, že nebudou dnes protestními jízdami techniky blokovat dopravu v Praze. Vysypání hnoje před úřadem vlády pak považuje za neférový přístup. Řidiče, který hnojem zasypal i tramvajové koleje, a zkomplikoval tak provoz MHD, policisté podle svého vyjádření na X zadrželi. Cílem dnešního protestu podle Pánkové není blokovat dopravu v Praze, zemědělce ale v posledních dnech zradikalizovaly výroky některých politiků, dodala.

Výborný dnes také zopakoval, že plánuje o domluvených dvou miliardách korun navíc na podporu zemědělství pro příští rok podepsat s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) memorandum. "Mohli jsme to dnes podepsat, ale muselo by to být v jiné atmosféře, v jiných kulisách," doplnil.

Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.3.2024 14:46
Boháči bohatnou a chudí chudnou. Jedni vydírají a s druhými si vytírají... Ale v průměru se mají všichni dobře... Opravdu?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

7.3.2024 18:12
Když tato vláda vznikla měli jsme od ní velká očekávání. Bohužel její program se scvrkl na program antibabiš a z toho se ne a ne vymanit. A tak se stalo, že s vaničkou vylévají i dítě. České zemědělství není jenom Agrofert a jemu podobní. Ale jestli s takovou politikou budou dále pokračovat, tak se to klidně může stát. Protože tito velcí žraloci čekají na to až se my střední a drobní dostaneme do problémů a pak nás sežerou i s chlupama.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.3.2024 19:05
Kdyby to nebyl Babiš, bude to někdo jiný. Tady provokuje to jméno, ale stejným stylem to bude řídit x dalších velkých holdingů. A je to jen logický vývoj, protože pokud mě paměť neklame, rozhodovala, rozhoduje a bude rozhodovat ekonomika, ať už se to komu líbí nebo nelíbí. Osobně jsem nikdy od této vlády nic nečekal, protože její složení dávalo dopředu velmi slušnou predikci totálního průseru a je to tady.
Odpovědět
sv

sv

10.3.2024 15:31 Reaguje na pavel peregrin
"X dalších holdingů" peregrinku, není megazloděj, tunelář, daňový a dotační podvodník, únosce vlastního syna, který v dobách své vlády neblahé paměti rozhazoval veřejné prostředky takovým způsobem, že to vedlo skoro k hyperinflaci a v předklonu podepsal green deal, který tak vehementně kritizuješ (ale při tom dostáváš hysterické záchvaty, když je ti připomenuto, že ho má na triku právě bureš), o zrušené dalšího bloku v Temelíně a dalších klíčových investic nemluvě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist