https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-s-podporou-ano-a-spd-podaji-ustavni-stiznost-kvuli-nastaveni-dotaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci s podporou ANO a SPD podají ústavní stížnost kvůli nastavení dotací

19.11.2024 19:51 | PRAHA (ČTK)
Strniště v zimě
Strniště v zimě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Část zemědělců za podpory poslanců a senátorů z klubů ANO a SPD podá v pátek 22. listopadu ústavní stížnost kvůli vládnímu nastavení dotací. Pokládají ho za diskriminační vůči středně velkým podnikům a družstvům. Na tiskové konferenci v Praze to řekl zástupce petentů a předseda Zemědělského družstva Ostaš na Náchodsku Jaroslav Lád. Petici proti nastavení dotací podepsalo 14.920 zemědělců. Druhou ústavní stížnost rozšířenou o evropské právo by zemědělci chtěli podat příští rok v lednu nebo v únoru.
 
Zemědělcům vadí, že na přímé platby redistributivní podpory v zemědělství je od loňského roku určeno 23 procent z objemu peněz a zároveň jsou přímé platby omezeny na prvních 150 hektarů půdy obhospodařované jedním podnikatelem s IČO. Podle nich to znevýhodňuje drobné zemědělce z družstev vůči samostatným drobným zemědělcům. V EU dosahuje výše podílu přímých plateb průměrně 12 až 13 procent.

"Vláda přidala z roku na rok malým zemědělcům obrovské množství peněz na náš úkor. Ti nás tak mohou přeplácet zejména v pachtech zemědělské půdy. My jsme na hraně ekonomického přežití," uvedl Lád. Členy vlády označil za neznalé neodborníky, kteří se zajímají jen o to, aby přerozdělovali majetky.

Iniciativu petičního výboru vedeného Ládem podpořil Zemědělský svaz ČR. "Problém, který petice popisuje, se skutečně jeví jako určitá forma diskriminace. Bude jedině dobře, pokud Ústavní soud posoudí, zda k diskriminaci dochází, nebo ne," uvedl na dotaz ČTK předseda svazu Martin Pýcha.

Diskuzi o nastavení redistributivní platby považuje za nutnou a nezbytnou také Agrární komora ČR. Prezident komory Jan Doležal připomněl, že proti nastavení redistributivní platby, které podle něj nemá v Evropě obdoby, protestovaly tisíce zemědělců.

"Výsledkem kombinace nízkých výkupních cen, které zdaleka neodpovídají výši nákladů, a nižších dotačních podpor, je nákup zemědělských podniků nezemědělským kapitálem, před čímž Agrární komora ČR opakovaně varovala. Je načase, aby vláda přestala být bruselštější než Brusel a mohla by začít právě u nastavení redistributivní platby," sdělil Doležal.

Zemědělci chtějí požádat o předností projednání ústavní stížnosti, podle rozhodnutí soudu vyhodnotí své další kroky. Pokud se stížností neuspějí, je podle Láda možné, že už někteří zemědělci nebudou v ČR hospodařit a zajišťovat potraviny, což podle něj způsobí další zdražování. Nevyloučil, že pak mohou projevit svůj nesouhlas občanskou neposlušností.

Ústav zemědělské ekonomiky a informací letos v březnu představil analýzu redistributivní platby, ze které vyplynulo, že počet žadatelů o tuto platbu s výměrou 100 až 150 hektarů se loni meziročně zvýšil o 24 procent na 1800, tedy o několik set. V kategorii podniků do pěti hektarů naopak nastal pokles asi o šest procent. Doležal tvrdí, že se podniky začaly účelově dělit, aby na podporu dosáhly i vícekrát, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dříve řekl, že platba narovnala podmínky malých farmářů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist