https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fond-podpori-upravy-teplaren-15-mld.kc-na-solarni-elektrarny-vyda-sedm-mld.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fond podpoří úpravy tepláren 15 miliard korun, na solární elektrárny vydá sedm miliard

1.7.2022 01:15 | PRAHA (ČTK)
Na modernizaci tepláren v Česku půjde z nové výzvy Modernizačního fondu 15 miliard korun. Podle Ministerstva životního prostředí (MŽP) bude pokračovat i podpora výstavby malých a velkých fotovoltaických elektráren. Ze dvou výzev na to půjde sedm miliard korun. O tuto dotaci se budou moci ucházet stávající i budoucí držitelé licence pro podnikání v energetických odvětvích a společenství pro obnovitelné zdroje (OZE).
 

Z výzvy vyhlášené v programu HEAT mohou vlastníci tepláren podle MŽP dostat příspěvek na přechod na čistší zdroje energie a tím snížit výdaje, které povinně odvádí za emisní povolenky. "Finance bude možné čerpat jak na rekonstrukci, tak na náhradu starého zdroje za nový, v obou případech je podmínkou, že musí dojít ke změně paliva ze špinavého na čisté. Její výše se pak odvíjí v závislosti na typu projektu a jeho technologii nebo regionu, ve které se projekt realizuje," uvedla Dominika Pospíšilová. Elektronický příjem žádostí Státní fond životního prostředí, který má tyto dotace na starost, spustí 25. července. Potrvá do 30. června 2023.

O dotaci na výstavbu velkých fotovoltaických elektráren tedy s výkonem nad jeden megawatt (MW) bude možné žádat od 3. srpna do 31. října. Na tyto projekty půjde z výzvy fondu 5,5 miliardy korun. O týden později odstartuje příjem žádostí o dotaci pro fotovoltaické elektrárny s nižším instalovaným výkonem, skončí 15. března příštího roku. V této výzvě je částka 1,5 miliardy korun. Oba typy projektů budou dotovány z programu RES+.

Podle ministryně životního prostředí jde v případě podpory fotovoltaik o obdobu loňských výzev, o které byl velký zájem. "Podpořili jsme již na 200 projektů nových fotovoltaik o výkonu 622,4 MW," konstatovala ministryně.

Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje. Do roku 2030 má nabídnout nejméně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

1.7.2022 09:22
Proboha!

V současné době energetické krize je jediné správné řešení nechat teplárny jet na špinavé zdroje a refundovat aspoň část emisních povolenek! Jedinou výjimku bych udělal u předělávání tepláren na spalovny komunálního odpadu.

Teď nejde o emise CO2 ale o energetickou bezpečnost!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.7.2022 13:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Na čo vojakovi energetická bezpečnostˇ? říká pán s kulatými brýlemi.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist