https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ft-muze-byt-evropa-zelena-bez-dulezitych-nerostnych-surovin-z-ciny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

FT: Může být Evropa zelená bez důležitých nerostných surovin z Číny?

7.10.2023 19:30 | PEKING (ČTK)
Dokonce i v technologických oblastech, ve kterých je Evropa světovým lídrem, jako je například výroba větrných turbín, je region stále závislý na důležitých surovinách z Číny. Podobně je tomu u elektromobilů a dalších inovací, které mají být pohonem ekologičtější budoucnosti. EU se proto rozhodla rozšířit své zdroje.
Dokonce i v technologických oblastech, ve kterých je Evropa světovým lídrem, jako je například výroba větrných turbín, je region stále závislý na důležitých surovinách z Číny. Podobně je tomu u elektromobilů a dalších inovací, které mají být pohonem ekologičtější budoucnosti. EU se proto rozhodla rozšířit své zdroje.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | n-k / Pixabay
Blízký východ má ropu, Čína má kovy vzácných zemin, řekl v roce 1987 tehdejší čínský lídr Teng Siao-pching, když byl na návštěvě města Pao-tchou v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. V této lokalitě se nachází jedno z největších nalezišť vzácných zemin v Číně. I když kovy vzácných zemin jsou po celém světě, žádná země je nevyužívá tak, jako Čína. Peking rozpoznal strategickou důležitost těchto zdrojů před více než třiceti lety a vybudoval si dominantní postavení v produkci oxidů vzácných zemin - vytěžené suroviny, ze které se oddělují prvky vzácných zemin, píše list Financial Times (FT).
 

Další země se snaží Čínu dohnat. Produkce oxidů kovů vzácných zemin mimo Čínu se podle údajů z USA loni zvýšila ve srovnání s rokem 2015 téměř čtyřnásobně a dosáhla 90 000 tun. Čína však nezaostává. Produkce se tam loni zdvojnásobila na 210 000 tun a v absolutních číslech je daleko před zbytkem světa.

Těžba je ale jen prvním krokem. Prvky vzácných zemin se musejí oddělit od oxidů, rafinovat a zpracovat do slitin v rámci složitého, vysoce specializovaného a vícestupňového procesu, než se z nich mohou stát magnety. I zde mají relativně nové země, jako je Evropa, co dohánět. Čína si v každém kroku tohoto procesu vybudovala vedoucí pozici, a to díky dlouhodobé a koordinované průmyslové strategii podporované státními dotacemi.

"V krátkodobém horizontu bude Čína stále hlavním hráčem," uvedl analytik institutu CEPS Edoardo Righetti. "Nemůžete za pět let zlomit konkurenční výhodu, kterou si vybudovala za posledních 30 let."

Poptávka po kovech vzácných zemin roste kvůli jejich důležitosti při výrobě permanentních magnetů, které jsou nezbytnou součástí pokročilých technologií důležitých pro udržitelný růst. Elektromobily bez permanentních magnetů potřebují větší baterie, větrné turbíny na moři bez nich vyžadují větší údržbu. To z těchto málo známých prvků dělá zásadní prvky pro odklon od fosilních paliv. A jsou také životně důležité pro zbrojní systémy.

Hodnota globálního trhu s kovy vzácných zemin by letos měla dosáhnout asi devět miliard USD (207 miliard Kč). Do deseti let se však více než zdvojnásobí a dosáhne 21 miliard USD, odhaduje poradenská společnost Project Blue. V Evropě se poptávka po vzácných kovech podle nynějších odhadů zvýší do roku 2030 pětinásobně.

Produkce v Evropě je v současnosti na úrovni těžby i zpracování zanedbatelná. "V Evropě neexistují žádná významná prokázaná ložiska, (není k dispozici) žádná recyklační technologie, ani se nerealizuje, a s výjimkou Číny neexistuje téměř žádná navazující zpracovatelská technologie," uvedl Ton Bastein z nizozemského výzkumného institutu TNO.

Dokonce i v technologických oblastech, ve kterých je Evropa světovým lídrem, jako je například výroba větrných turbín, je region stále závislý na důležitých surovinách z Číny. Podobně je tomu u elektromobilů a dalších inovací, které mají být pohonem ekologičtější budoucnosti. EU se proto rozhodla rozšířit své zdroje.

Evropa má v současnosti jedno zařízení na separaci vzácných zemin pro výrobu magnetů, které se nachází v Estonsku a provozuje ho kanadská firma Neo Performance Materials. Belgická chemická skupina Solvay plánuje rozšířit svůj závod ve francouzském La Rochelle, aby mohl dělat to samé.

Švédská státní těžební firma LKAB letos v lednu oznámila, že v Laponsku objevila největší evropské ložisko kovů vzácných zemin, což znamená potenciální podporu snahám EU méně se spoléhat na dovoz. Generální ředitel LKAB Jan Moström uvedl, že projekt je sice zásadní pro ochranu Evropy před čínským dovozem elektromotorů, elektromobilů a větrných turbín, ale sám o sobě zdaleka nestačí k tomu, aby se EU stala nezávislou. Je také otázkou, jak rychle se těžba rozběhne, zatím je stále v počáteční fázi průzkumu.

Každá společnost, která bude chtít využívat ložiska v Evropě, musí také překonat další překážky. K těm patří obavy o životní prostředí, odpor místních obyvatel vůči nové těžbě a zdlouhavé procesy při udělování povolení.

EU v březnu navrhla zákon o kritických surovinách (CRMA), aby posílila vlastní dodávky surovin. Ten stanovuje i cíle pro domácí zdroje, výrobu a recyklaci. Podle zástupců odvětví to však nestačí. Upozorňují, že kromě technologického náskoku Peking dotuje svůj průmysl, udržuje neprůhlednost cen a kontroluje trh prostřednictvím vývozních kvót.

Ani rychlé přijetí CRMA podle odborníků nepomůže EU do konce desetiletí snížit závislost na Číně v případě vzácných kovů. A cíle stanovené CRMA, aby se v EU do roku 2030 vytěžilo deset procent potřebných kovů vzácných zemin, zpracovalo 40 procent a recyklovalo 15 procent, nejsou "ani zdaleka splnitelné," dodává Righetti.

Cíle nejsou splnitelné dokonce ani v případě recyklace. U vzácných zemin je recyklace obtížná, protože se nacházejí v mimořádně malém množství ve složitých produktech, upozornil šéf evropské asociace recyklačního průmyslu EuRIC Emmanuel Katrakis. Mnoho výrobků využívajících kovy vzácných zemin je také daleko od konce své životnosti. Například typická evropská větrná turbína bude vyřazena z provozu nejdříve v roce 2030.

Zatím jen málokdo věří, že Evropa bude schopna Čínu zcela nahradit. Diplomaté, odborníci a představitelé průmyslu tvrdí, že pravda je taková, že Evropa sice může mírně diverzifikovat svůj dodavatelský řetězec, ale bez Číny nemůže splnit své klimatické cíle.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.10.2023 21:01
Přesně to , co jsem uváděl. Masové nasazení OZE si vyžádá odkrytí nalezišť v regionech a lokalitách antropogenně nepoškozených a ve jménu pokroku si začneme ničit i to málo, co ještě z nepoškozené přírody zbylo.

Sláva ekomagorům, sláva užasně levné a kdykoli dosažitelné zelené energii.

Vidět to Kristus na kříži , zopakoval by svoje "Bože, proč jsi mě opustil."
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2023 07:11
"Prvky vzácných zemin se musejí oddělit od oxidů, rafinovat a zpracovat do slitin v rámci složitého, vysoce specializovaného a vícestupňového procesu." A k tomu je třeba obrovská spousta trvale levné energie. A to občasné zdroje energie nejsou.
Odpovědět
pk

pepa knotek

8.10.2023 08:04
Naše vysoké školy produkují každoročně tisíce sociologů, archeologů, ekonomů, politologů, redaktorů, teologů, sinologů, filologů - ti určitě vymyslí jak "oddělit prvky od oxidů, aby se z nich staly magnety" , pak už stačí tu Čínu jen dohnat, předehnat a zelený svět nás obklopí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2023 09:05 Reaguje na pepa knotek
JO a téměř všichni - pro praktický život téměř nepoužitelní, že !
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.10.2023 08:27
Vypadá to, že EU hodlá zopakovat experiment se známým výsledkem - tedy investovat (utápět prostředky) do oblasti, kde má konkurenční nevýhodu.
Do oblasti, ve které nemá suroviny, technologie, odborníky a ani levnou energii aby vše běželo.
Možná by se měla přiučit od Číny. Ta se nesnažila konkurovat na poli spalovacích motorů, ale podpořila elektromobilitu, kde má konkurenční výhodu.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

8.10.2023 09:05
Začal bych výrobou hořčíku. Protože ten taky z Číny dovažíme (> 90 %). A suroviny jsou dostupné i u nás. A technologii máme také. Na rozdíl od náročné separacce a výroby jednotlivých lanthanoidů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2023 09:08
Jo, může.
Jde však jen o to, zda to přežijí lidé v takové Evropě, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2023 13:16
No ono mi to připomíná jak jeli tři autem a to se polámalo.
Gottwald říká, musíme zjistit kdo za to může
Zápotocký, vyhrneme si rukávy a odtlačíme to do opravny
Novotný říká, víte co, sedneme si a budeme děla brm brm brm no, že to jede
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.10.2023 09:40
Spoléhajíc se na levné dovozy si zdřímnul celý západní svět a chrápe dál.
Scházejí mu levné energetické zdroje, léky, průmyslová hnojiva, hutnické
výrobky atd. Vyjmenovat vše, co se zbytečně dováží a mohlo by se produkovat
zde, by zabralo několik stran A4.Začalo to předáním výroby do zemí s levnou
pracovní sílou, která přestává být levná, ale doma už scházejí výrobní
kapacity. S velkou slávou chce Válek obnovit výrobu penicilínu a jiných
léčiv, ale otázkou kdy a zda nás mezi tím Asie nezavalí penicilínem na
který mají v pohotovosti výrobu a pouze ji pozastavili. Aby mu nezbyl
skelet továrny bez zahájené výroby. Chodit někam s křížkem po funuse je
uměním neumětelů v lecčems. Pamatuji na Philips v Hranicích, když začal
stavět továrnu na obrazovky v době, kdy už svět vyráběl ty současné a
nebo na slavný nákup strojů na výrobu roušek v době, kdy bylo jasné, že
jsou potřebné respirátory a nikoliv pouze roušky. Kde dnes ty stroje
jsou a co produkují! Totéž s čipy, kdy se výroba plánuje roky a začíná
už jich být na trhu opět dostatek. Je to jako by zemědělec čekal se
sázením brambor na srpen, kdy už bude vědět, kolik brambor se ostatním
urodí. Jemu se ale urodí tak leda prd a podobně to dopadne v EU při
váhání a předlouhé přípravě staveb a investic.
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.10.2023 10:08
Ano, v zemích EU, které si nezajistí zdroje, bude zeleno a skromno.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist