Guardian: Britská jezera se pokryla zeleným kobercem z toxických sinic
Podle reportu britské Agentury životního prostředí (EA) prostředí bylo letos zaznamenáno 83 případů výskytu vodního květu způsobeného sinicemi a řasami. Je to více, než by se dalo čekat na první měsíc ze zhruba tří, kdy se zvýšený nárůst sinic dá očekávat. Rekordním z hlediska výskytů byl naposledy rok 2005, kdy bylo zaznamenáno na 226 závažných zvýšení koncentrace sinic ve vodách Anglie.
Hlavní problém s výskytem vodního květu tkví v tom, že může být toxický, a to jak pro koupající se lidi, venčené psi i hospodářská a divoká zvířata. Toxiny ze sinic jsou pravděpodobně příčinou velkých úhynů ryb. Podle anglických odborníků se toxiny v rybích tělech pravděpodobně akumulují.
Vodní květ na vodních plochách vzniká za současného působení klimatických faktorů střídáním sucha a přívalových srážek, které vedou k únikům odpadové vody z kanalizací. Původcem znečištění vod můžou být nejrůznější zemědělská hnojiva, ale také fosfátové čisticí prostředky z domácností. Fosfáty rozpuštěné ve vodě a dusičnany ze vzduchu jsou pro sinice nejlepší potravou. Je doložena řada medicínských kožních vyrážek, ekzémů, zažívacích obtíží, a dokonce vážných poškození jater způsobených toxiny z vodního květu.
Při výskytu vodního květu je vždy otázka, zda vznikl ze sinic, které obsahují toxiny. „Právě nejistota a obtížnost určení, zda jsou nárosty toxické, nás nutí jednat s každým výskytem jako s teoreticky nebezpečným pro lidské zdraví,“ říká profesor Geoffrey Codd ze Stirlingovy univerzity.
Toxické sinice ve vysokých koncentracích byly zjištěny například v oblastech Loch Coulter, Stirling, Ranworth, Norfolk Borads a v londýnské nádrži Wishing Tree. Tyto lokality zaznamenává Codd do databáze komplexního monitorovacího systému. „Kdybychom tyhle problémy neřešili, byla by situace mnohem vážnější,“ říká Codd a upozorňuje na špatnou situaci například v USA. „Problém s řasami a sinicemi v Americe se skutečně nepěkně vyvinul. Sinice dokážou narůstat poměrně nečekaně rychle a následné ekonomické problémy, spojené například s poklesem cestovního ruchu, postihnou rozsáhlou oblast. Nejistějším protiopatřením by bylo dohlédnout na zemědělce, aby hnojili s rozumem. Ostatně, zásoby fosfátů jsou limitované, takže by se vyplatilo s nimi šetřit,“ tvrdí Geoffrey Codd.
Článek byl uveřejněn 5. 8. 2011 na serveru Guardian.co.uk pod názvem British lakes and canals hit by toxic algae scum.reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Takto to vypadá,... - 14. 8. 2011 - Rostislav AdamPrávě, že nikoliv. Likvidovat kůrovce na Šumavě plošným kácením je jako, kdybyste léčil chřipku nebo nějakou lehkou virózu antibiotiky.(sice se tím asi vyléčíte, ale následky budou otřesné). Tělo se z virózy samo nakonec dostane, jen je třeba jej jaksi izolovat od ostatních. Stejně tak les se s kůrovcem dokáže vypořádat bez cizí pomoci.Zatímco sinice jsou něco jako nádor. Když je příliš živin, tak přežije ten, kdo je schopen je co nejvíc využít. Čím jednodušší organismy, tím to dokáží líp, protože generační doba jednobuněčných organismů(za předpokladu dobrých životních podmínek), je v řádu minut, hodin, maximálně dnů. Generační doba vyšších organismů je daleko delší. V eutrofizovaných stojatých vodách tedy rychle dojde k přemnožení sinic, které nakonec spotřebují kyslík ve vodě rozpuštěný, čímž defakto zničí život pod hladinou a nakonec i sebe.(Respektive voda bude postrádat rozpuštěný O_2, takže přežijí organismy, které dokáží žít za takovýchto podmínek(což jsou organismy jednobuněčné, a rozhodně ne všechny, spíš menšina). Když je ve vodě dostatek rozpuštěného kyslíku, opět dojde k přemnožení sinic. Ke všemu jsou tu toxiny sinic. Teoreticky se s tím příroda vyrovnala, ale rozhodně to neprospívá okolí těchto vod. Tady je třeba zasáhnout, cesta k ustavení původní rovnováhy bude dlouhá a nejistá(stejně jako při léčbě zhoubných nádorů). |