Guardian: Sloni v Jižní Africe jsou opět na odstřel
Slon africký - samice Sabi v pražské ZOO | |
Foto: Jan Šatoplet/Ekolist.cz |
Podle ministra životního prostředí JAR Martinuse van Schalkwyka se sloni stali obětí vlastního úspěchu. Jejich populace se za dobu jen o něco delší než jedno desetiletí zvýšila z 8 000 kusů na téměř 20 000 slonů, kteří dnes žijí v národních parcích a soukromých rezervacích.
Podle nového plánu ochrany sloní populace je možné snížit jejich nadbytečné množství - vedle používání antikoncepce nebo stěhování zvířat - i odstřelem. „Ministerstvo uznalo možnost odstřelu zvířat jako způsob regulace jejich počtu, ale tato varianta by měla být používána až jako poslední možnost a za velmi přísně omezených podmínek,“ stojí v prohlášení jihoafrického ministerstva životního prostředí. „Starost o sloní populaci je v našem návrhu až ďábelsky komplexní a jsme přesvědčení, že jsme předložili návrh, který je přijatelný pro většinu obyvatel Jihoafrické republiky,“ cituje Guardian prohlášení ministerstva.
Debata kolem redukce sloních stád je velmi emotivní záležitostí v zemi, která je proslulá právě svou divokou přírodou. Zastánci snižování populace poukazují na problémy, do kterých se dostala jedna z nejznámějších soukromých rezervací, Národní park Kruger. V něm žije nyní 12 500 slonů, což je podle představitelů parku o 5 000 více, než je udržitelné. Obrovský apetit slonů, který si vybíjejí na lesních porostech, a jejich záliba „v upravování krajiny“ mění lesy v parku v naprosté holiny, tvrdí ochránci přírody. Tím samozřejmě ničí místa vhodná pro život dalších druhů a snižují tak biodiverzitu. Jiní ochránci zvířat oponují s tím, že dopad sloního řádění je výrazně zveličený. Ochránci práv zvířat zase poukazují na vysokou inteligenci slonů a složitou strukturu jejich sociálních vazeb, které činí z jejich zabíjení vysoce nehumánní akt, píše deník Guardian.
V roce 2005 vláda doporučila snížení populace slonů o 5 000 zvířat, což by znamenalo největší odstřel, jaký kdy kdekoli na světě proběhl. Oznámení vyvolalo bouři protestů a také přehodnocení celého plánu. Nové nařízení totiž počítá s významně nižším počtem zabitých zvířat. Podle ministra Schalkwyka jsou odhady, které se pohybují mezi 2 000 až 10 000 kusy, „značně nadhodnocené,“ píše deník Guardian.
Národní parky nebo soukromé rezervace budou jako jediné organizace provádět odstřel zvířat. Budou k tomu potřebovat povolení úřadů a schválení odborníků, kteří se musí přesvědčit, že skutečně neexistuje žádné jiné řešení. Za takové řešení se považuje použití antikoncepce, která ale podle ochránců práv zvířat působí na sloní samice jako stresový faktor, a nebo přestěhování celých sloních rodin. To však může být pro zvířata opět stresující a navíc stěhování stojí nemálo peněz. Přebudování systému plotů a zábran mezi parkem Kruger a sousedním Mozambikem by případně mohlo pomoci tomu, aby se sloni rozptýlili na větší ploše, to ale není podle odborníků recept, který by začal působit ihned.
Rob Little z jihoafrické pobočky WWF nové vládní prohlášení vítá. Podle něj není roční přírůstek populace okolo 6 %, za který sloni vděčí zejména neexistenci dravců útočících na dospělé kusy, trvale udržitelný. Kdyby se sloní populace nijak neredukovala, dosáhne prý počet těchto tlustokožců okolo roku 2020 34 000 kusů. „Všechny možnosti, které máme k dispozici, musí směřovat ke snížení počtu slonů a k ochraně druhové rozmanitosti v národních parcích,“ řekl Guardianu Little. Podle něj je nová vládní politika zcela v pořádku, protože nabízí možnost výběru a odstřel slonů je navíc až na posledním místě. „Nechystáme se tady na žádné masové vybíjení slonů,“ prohlásil Rob Little.
Podle odpůrců odstřelu zvířat vypadají návrhy na papíře dobře, ale je potřeba zajistit, aby také v praxi fungovala přísná kontrola zabíjení zvířat. Podle jiných ochránců zase neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že zabíjení slonů je nezbytné, nebo že se jedná o efektivní cestu, jak regulovat počet tlustokožců.
Podle článku Jasona Rodriguese The Guardian 26. 02. 2008
reklama