https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/harrachov-ma-novy-turisticky-cil-obnovene-rybnicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Harrachov má nový turistický cíl, obnovené rybníčky Video

16.7.2020 14:07 | HARRACHOV (ČTK)
Rybníčky se nacházejí u naučné stezky Rybárna, která vede od lanovky na Čertovu horu do Annenského údolí.
Rybníčky se nacházejí u naučné stezky Rybárna, která vede od lanovky na Čertovu horu do Annenského údolí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | krkonose.eu
Krkonošský Harrachov má nový turistický cíl, který vznikl díky obnově částečně zaniklých tří rybníčků v Anenském údolí. Původně je založil hrabě Harrach v roce 1873 k chovu pstruhů, s obnovou chovu zatím město nepočítá. Nově budou rybníčky sloužit k zadržování vody v krajině. Revitalizace stála 1,6 milionu korun, řekla při slavnostním otevření rybníčků mluvčí radnice Hana Veselá. Městu se na ni podařilo získat dotaci 1,45 milionu korun od ministerstva životního prostředí z programu Zadržování vody v krajině.
 

Obnova rybníčků začala loni v létě a trvala zhruba rok. Nacházejí se u naučné stezky Rybárna, která je v Harrachově šest let. "Vede od lanovky na Čertovu horu až sem, takže turisté i místní mají nové místo, kam přijít," uvedla Veselá.

Rybníčky založil hrabě Harrach v roce 1873 k chovu pstruhů. Zároveň s nimi byl v Harrachově zaveden i post rybáře, a to až do roku 1933, kdy chovná rybárna na Novém Světě vyhořela. "Ročně se z novosvětské rybárny vypouštělo 100 000 až 170 000 pstruhů a 10 000 až 20 000 lipanů," uvedl místní historik Stanislav Slavík. Území rybníčků poté postupně chátralo, podle Slavíka před nějakými 40 lety zde byla jen paseka. Dnes jsou tam vzrostlé stromy, řada z nich má ale uschlé větve. I proto místní revírník Pavel Čermák obnovu rybníčků vítá, stromy by se díky dostatku vody měly podle něj stát odolnější vůči škůdcům. "Každý projekt, který dokáže zadržet vodu v krajině, je dobrý," dodal.

Součástí revitalizace bylo napojení rybníčků na nový zdroj vody, původně byly napájené vodou z náhonu od Bílé vody. "To už dnes kvůli výstavbě v Anenském údolí není možné," uvedla Veselá. Využil se proto podle ní přírodní pramen, který v Anenském údolí vyvěrá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

16.7.2020 18:00
Současná (před pandemií covid-19) hypertrofovaná turistika je tím, co zníčí pokaždé smysl jakéhokoliv úsilí o nápravu škod, které jsme v minulosti přírodě způsobili. A nejen těch.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.7.2020 07:22 Reaguje na Jiří Daneš
Je to jak říkáte, tlak na ŽP se díky intenzivnímu turismu stupňuje. A když vidím jaké mecheche si tam nachystali na tu "otevírací ceremonii", tak mi to nepřijde jako úcta k místu, ale spíš jen akce na podporu turismu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.7.2020 07:29
Počin je to jistě dobrý, ale tu okolní smrkovou plantáž to nezachrání.... revírník by se měl probrat z onoho sci-fi snu o udržitelné smrkové monokulturní plantáží.... je vidět, že tady jde +- opravdu jen o přilákání dalších turistů....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist