Hasiči likvidují více hnízd hmyzu. Vosy ale přemnožené nejsou, tvrdí odborníci
Také ochránci přírody tvrdí, že počet vos reaguje na klimatické podmínky. Pokud je mírná zima a sucho a teplo na jaře, bývá více vosích dělnic v pozdním létě, uvedl Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Letošní rok nepředpokládáme nijak výjimečný z hlediska početnosti vos, vzhledem k několika velkým výkyvům v teplotách bychom očekávali spíše nižší početnosti," doplnil Chobot.
Právě vyššími teplotami, které byly v červenci na některých místech v Česku tropické a vystoupaly až na 35 stupňů Celsia, si odborníci vysvětlují více hasičských zásahů. Zatímco loni v červenci likvidovali hasiči 946 hnízd obtížného hmyzu, letos za stejné období to bylo téměř 2500. Informaci ČTK poskytla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová. Zásahy jsou podle hasičů stále stejné, hmyz oproti předchozím letům není nebezpečnější ani agresivnější.
Hasiči i odborné firmy likvidují pouze taková hnízda, která jsou v blízkosti obydlí a ohrožují zdraví lidí. "Hnízda jsou nejčastěji na půdách, pod střešními taškami, na trámech, v otvorech a v rozích fasády, v dutých zábradlích, pod podlahou teras, v kůlnách a zahradních domcích," řekl Götzl a doplnil, že ani v jejich firmě nepozorují rozdíly v chování či hnízdění vos. Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského vysvětlil, že vosy hnízdí v blízkosti potravy. "I vosy potřebují bílkoviny, loví hmyz a ledacos najdou i v kompostu a v popelnicích," uvedl.
Odborníci zároveň upozorňují na to, že vosy mají důležité funkce v ekosystému. "Jsou všežravé, jako dravci loví řadu jiných druhů hmyzu, živí se nektarem, a jsou tak i významnými opylovači," řekl Chobot.
Přečtěte si také |
Veverky a berušky jsou v pohodě. Ale některá zvířata nám ve městě vadíNejčastěji zasahovali hasiči při likvidaci obtížného hmyzu v Plzeňském kraji, k 25. červenci evidovali 465 zásahů. Naopak nejméně zasahovali v Libereckém kraji, a to desetkrát. Za loňský rok měli hasiči 5535 výjezdů k likvidaci obtížného hmyzu, letos k 25. červenci to bylo 4020.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
smějící se bestie
5.8.2024 18:52Karel Zvářal
5.8.2024 19:09 Reaguje na smějící se bestieJana K
6.8.2024 16:53 Reaguje na smějící se bestieKarel Zvářal
7.8.2024 05:05 Reaguje na Jana KAno, ta vosa sama od sebe neohrožuje, ale stačí neopatrný pohyb, nebo nenápadně sedne někam, kde to může být nebezpečné (krk, kraj sklenice/ústa) a musí(?) volat sanitku. Že je někdo (dítě) alergik se dozvědí až po žihadle, a tehdy už to může být vážné. Proto zde prevenci (z obavy před...) vcelku chápu.
Karel Zvářal
5.8.2024 19:05Je zajímavé, že klošů je letos naopak zlomeček, možná jen desetina běžných stavů, podobně jako ptačích blech. Zatímco v průměrný rok je nestačím mačkat ("jsou všude"), letos občas jeden. Pro tyto rozdílné trendy mě příroda ukrutně baví, neb na to není jednoduchá odpověď. P.S. Začínám s čištěním v létě, neb jich mám více než malé množství.
Karel Zvářal
6.8.2024 21:31 Reaguje na Honza HonzaKarel Zvářal
6.8.2024 21:43 Reaguje na Karel Zvářalvladimír šmídl
7.8.2024 19:39 Reaguje na Karel ZvářalU vos jsem si všml, že žerou maso, a to živé (drobný hmyz), ta k i třeba kuřecí játra. Na webu KUPŘEDUDOMINULOSTI popisuje autorka , kterak koupili dětem čmeláčí hnízdo. Po čase se jim cosi nezdálo , až identifikovali výměnu osazenstva. Uvnitř byly vosy. Zavolali hasiče, ti tam něco pšoukli a bylo ticho. Na druhý den vosy (mrtvé) spočítali. Likvidace jedné voswy vyšla na 68 kč.
Karel Zvářal
5.8.2024 19:19Karel Zvářal
5.8.2024 19:24Honza Honza
6.8.2024 20:51Já s vosami zvl. problémy nemám, pokud je člověk zbytečně nedráždí, sem tam nějaké žihadlo, podobně jako popálení kopřivami se snažím tolerovat.
Zvl. pak sršni jsou zajímaví, stačí se držet 2-3 metry od hnízda a žádné problémy by být neměly.
Anyr
7.8.2024 16:52 Reaguje na Honza HonzaJinak, také myslím, že lidé přehání, a jedná se spíš o strach a prevenci.
Na tohle téma by se, mimochodem, dalo diskutovat moc a moc. Lidé na českých vesnicích ze strachu a pro jistotu zničili už spoustu věcí.
Stromy, aby nepadaly na domy, na silnice, aby jim ptáci nesr**i na auta, aby nebyly alergie.
Keře, aby nebyla klíšťata, aby se nepoškrábali o trny, aby to bylo "estetičtější".
Staré kůlny/hromady dřeva pryč jen, že v nich bydlela kuna, netopýři, sovy, ježci, a dělali bordel trusem/hlukem, případně žrali krmení "kočičkám" (venkovní kočky bych zakázal pod trestem vězení).
Nu a teď to budou vosy/sršně, protože "jsou nebezpečné".
Jasně, chápu, že se alergici chrání, ale zaprvé, tohle zdaleka nedělají jen alergici, a zadruhé, přece neodstraníme ze světa vše, jen proto, že to umí být ne moc příjemné... viz třeba ty kopřivy. Jsou chutné, zdravé, přínosné pro člověka i zvířata, ale pálí - tedy pryč s nimi! :/
Věřím, že tohle "období lidské blbosti" jednou pomine.