Záchranáři: Lidé alergičtí na bodnutí hmyzem by i po horách měli chodit s léky
"Beskydský případ byl daleko obtížněji řešitelný, protože léky proti alergii podali muži kolemjdoucí turisté až ve chvíli, kdy alergická reakce byla již silně rozvinuta," uvedl mluvčí a doplnil, že přivolaní horští záchranáři z Frýdlantu nad Ostravicí pak pacienta připravili na transport vrtulníkem do nemocnice.
Mluvčí v této souvislosti zopakoval, že v případě, že alergika i přes všechna opatření hmyz bodne, mají lidé okamžitě volat telefonní číslo Horské služby 1210 nebo zdravotní záchranné služby 155, případně mají použít aplikaci Záchranka.
Přečtěte si také |
Co dělat, když vás uštkne had? Radí Horská službaAlergická reakce na bodnutí může být místní nebo celková. Při místní reakci se vytvoří v místě poranění zarudlý otok či puchýř. Při opakovaném a vícenásobném bodnutí hrozí celková reakce, anafylaxe. Provázejí ji podobné kožní příznaky, zrychlený tep, pokles tlaku, nevolnost a dušnost. Při nejvážnějším průběhu se stav prudce zhoršuje a přechází v anafylaktický šok, který je bez léčení životu nebezpečný.
reklama