Co dělat, když vás uštkne had? Radí Horská služba
V českých podmínkách to naštěstí není tak dramatické, prakticky jediným u nás volně žijícím jedovatým hadem je zmije obecná. Není ovšem vyloučené, občasné setkání s prudce jedovatým plazem, který utekl nějakému chovateli. Také se záchranáři v praxi setkávají s tím, že ošetřují člověka, kterého kousla užovka, sice není jedovatá, ale její kousnutí může také způsobit menší reakce typu otok apod.
Každé kousnutí zmijí nemusí být zároveň uštknutí. Může se jednat pouze o takzvané "varovné" kousnutí, při kterém zmije nevypustí jed. Vlastní "obranné" uštknutí zmijí zdravého dospělého člověka na životě neohrozí, i když zdravotní komplikace přivodit může. Jinak je tomu u dětí vzhledem k nižší hmotnosti. Dalšími rizikovějšími skupinami jsou senioři, oslabení jedinci a alergici. Pokud jste alergičtí na bodnutí blanokřídlým hmyzem, například vosou nebo včelou, roste pravděpodobnost alergie na hadí jed.
Prvními, řekněme běžnými, příznaky uštknutí jsou otok v okolí rány a bolestivost místa uštknutí. U středně těžkých případů je to nevolnost nebo zvracení, pocení, žízeň, průjem. A u závažných stavů dochází k alergickým reakcím typu generalizovaného otoku, kolikovitých bolestí břicha, poruch vidění a při rozvoji anafylaktického šoku nízký tlak, rychlý puls, obtížné dýchání až dušení, mdloba, porucha vědomí až bezvědomí.
Vysát, rozříznout, nebo vypálit?
Ani jedno. Při poskytování první pomoci je hlavní uštknutého uklidnit, přispějete tak k pomalejšímu vstřebávání jedu.
Dalšími kroky jsou:
- ránu vydezinfikujte a sterilně zakryjte,
- chlaďte, okolí může začít brzy otékat,
- končetinu znehybněte dlahou nebo přivažte k tělu (pokud se jedná o horní končetinu),
- NIKDY nezkoušejte vysát ústy jed z rány ústy,
- nezaškrcujte – riziko smrti je zanedbatelné a dlouhodobé zaškrcení poškozuje končetinu a může vést ke komplikacím, v krajním případě až amputaci,
- ránu po uštknutí nevypalujte, ani do ní neřežte,
- VŽDY volejte lékařskou pomoc, v horském terénu se neprodleně obraťte na Horskou službu,
- transport postiženého je třeba zajistit pokud možno jen s minimem jeho vlastního pohybu.
Přečtěte si také |
Jak přibývá vlků, přibývá i pasteveckých psů. Měli byste vědět, jak se chovat u ohrady, kterou hlídá pastevecký pesPři rozvoji těžké formy alergické reakce (anafylaktického šoku) pacient je v bezvědomí, nereaguje a nedýchá, zahajte neprodleně resuscitaci. Dávejte na sebe nejen na horách pozor!
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Miloš Zahradník
29.8.2022 11:42NIKDY nezkoušejte vysát ústy jed z rány ústy
Radim Polášek
30.8.2022 08:59 Reaguje na Miloš ZahradníkMyslím, že současné rady jsou optimální, ochlazení místa rány snižuje reaktivitu zmijího jedu, klid a co nejmenší pohyb a stín či chlad snižuje nebezpečí komplikací anafylaktického šoku.
Ono rozříznutí rány, případně vysátí rány, zaškrcení končetiny atd chápu jako nouzová opatření tehdy, pokud se jedná o uštknutí smrtelně nebezpečným hadem a sérum není k dispozici. To jsou potom nouzovky, které mají za účel okamžitě po uštknutí se pokusit snížit množství jedu z toho uštknutí nebo jeho působení omezit na "obětovanou" končetin atd a tím dosáhnout snad aspoň zvýšení pravděpodobnosti přežití toho člověka.
Pepa
29.8.2022 17:14Jaké rady budou za 50 let?
Radim Polášek
30.8.2022 09:06 Reaguje na PepaJinak když už byl jed v organismu spolehlivě inaktivován, alkohol plus další aktivita urychlilo čištění organismu od zplodin z půsbení toho jedu.
Radim Polášek
1.9.2022 07:53 Reaguje na Radim PolášekTakže po požití tvrdého alkoholu lidský organismus je zatěžován současně zmijím jedem i alkoholem. Že lidi tehdy takové "léčení" bez větších problémů vydrželi jen ukazuje, že zmijí jed není pro zdravého člověka větší problém.
Jirka Černý
30.8.2022 19:48Vysávat ránu nee, s mými dásněmi by to byl asi dost blbej nápad.
Radim Polášek
1.9.2022 07:58 Reaguje na Jirka ČernýNejsem na to odborník, ale odhadl bych, že v takovém případě by jste si mohl snadno zvýšit odolnost proti vosímu jedu léčením imunizací tím alergenem.