https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-delat-kdyz-vas-ustkne-had-radi-horska-sluzba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co dělat, když vás uštkne had? Radí Horská služba

29.8.2022 10:50 (Ekolist.cz)
Černá froma zmije obecné, která se nedá poznat podle charakteristické kresby.
Černá froma zmije obecné, která se nedá poznat podle charakteristické kresby.
Na hadí uštknutí zemře ročně ve světě více než sto tisíc lidí a dalších 400 tisíc má po uštknutí trvalé následky. Přesná čísla známá nejsou, ale odhaduje se, že hadi každoročně uštknou 4,5–5,4 milionu lidí. Zhruba u poloviny z nich dojde k otravě hadím jedem.
 

V českých podmínkách to naštěstí není tak dramatické, prakticky jediným u nás volně žijícím jedovatým hadem je zmije obecná. Není ovšem vyloučené, občasné setkání s prudce jedovatým plazem, který utekl nějakému chovateli. Také se záchranáři v praxi setkávají s tím, že ošetřují člověka, kterého kousla užovka, sice není jedovatá, ale její kousnutí může také způsobit menší reakce typu otok apod.

Rána po hadím uštknutí.
Rána po hadím uštknutí.

Každé kousnutí zmijí nemusí být zároveň uštknutí. Může se jednat pouze o takzvané "varovné" kousnutí, při kterém zmije nevypustí jed. Vlastní "obranné" uštknutí zmijí zdravého dospělého člověka na životě neohrozí, i když zdravotní komplikace přivodit může. Jinak je tomu u dětí vzhledem k nižší hmotnosti. Dalšími rizikovějšími skupinami jsou senioři, oslabení jedinci a alergici. Pokud jste alergičtí na bodnutí blanokřídlým hmyzem, například vosou nebo včelou, roste pravděpodobnost alergie na hadí jed.

Prvními, řekněme běžnými, příznaky uštknutí jsou otok v okolí rány a bolestivost místa uštknutí. U středně těžkých případů je to nevolnost nebo zvracení, pocení, žízeň, průjem. A u závažných stavů dochází k alergickým reakcím typu generalizovaného otoku, kolikovitých bolestí břicha, poruch vidění a při rozvoji anafylaktického šoku nízký tlak, rychlý puls, obtížné dýchání až dušení, mdloba, porucha vědomí až bezvědomí.

Vysát, rozříznout, nebo vypálit?

Ani jedno. Při poskytování první pomoci je hlavní uštknutého uklidnit, přispějete tak k pomalejšímu vstřebávání jedu.

Dalšími kroky jsou:

- ránu vydezinfikujte a sterilně zakryjte,

- chlaďte, okolí může začít brzy otékat,

- končetinu znehybněte dlahou nebo přivažte k tělu (pokud se jedná o horní končetinu),

- NIKDY nezkoušejte vysát ústy jed z rány ústy,

- nezaškrcujte – riziko smrti je zanedbatelné a dlouhodobé zaškrcení poškozuje končetinu a může vést ke komplikacím, v krajním případě až amputaci,

- ránu po uštknutí nevypalujte, ani do ní neřežte,

- VŽDY volejte lékařskou pomoc, v horském terénu se neprodleně obraťte na Horskou službu,

- transport postiženého je třeba zajistit pokud možno jen s minimem jeho vlastního pohybu.

Při rozvoji těžké formy alergické reakce (anafylaktického šoku) pacient je v bezvědomí, nereaguje a nedýchá, zahajte neprodleně resuscitaci. Dávejte na sebe nejen na horách pozor!


reklama

 
Horská služba

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

29.8.2022 11:42
Pamatuji z detstvi, ze tohle byla expertni rada pro situace, kdyz Vas ustkne zmije: Vysat jed z te rany usty... Takovy byva osud mnoha expertnich rad nejen pro pripad ustknuti hadem, v pri doporucovani/nedoporucovani konzumace vajicek, sadla,... - nebo cehokoliv jineho. To, co Vam radi autority udelat dnes, bude za nejaky cas naopak kontrainfikovano budoucimi experty. Kteri budou nekdy doporucovat i pravy opak toho, co drive. Poznani se vyviji...

NIKDY nezkoušejte vysát ústy jed z rány ústy
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.8.2022 08:59 Reaguje na Miloš Zahradník
Tak v případě, kdy zdravý člověk hadí uštknutí téměř vždy přežije, jen s mírnými přechodnými obtížemi, protože organismus si s tím jedem obvykle poradí, tak se může radit téměř cokoliv. Pokud nenastanou komplikace, pacient totiž téměř vždy přežije. Je jenom otázka, jak to bude pro pacienta komfortní a jestli nebudou trvalé následky. Myšleno tím třeba jizvu po rozříznutí rány.
Myslím, že současné rady jsou optimální, ochlazení místa rány snižuje reaktivitu zmijího jedu, klid a co nejmenší pohyb a stín či chlad snižuje nebezpečí komplikací anafylaktického šoku.
Ono rozříznutí rány, případně vysátí rány, zaškrcení končetiny atd chápu jako nouzová opatření tehdy, pokud se jedná o uštknutí smrtelně nebezpečným hadem a sérum není k dispozici. To jsou potom nouzovky, které mají za účel okamžitě po uštknutí se pokusit snížit množství jedu z toho uštknutí nebo jeho působení omezit na "obětovanou" končetin atd a tím dosáhnout snad aspoň zvýšení pravděpodobnosti přežití toho člověka.
Odpovědět
Pe

Pepa

29.8.2022 17:14
Lékařské rady před 120 lety zní ránu vysat, vypálit horkým zelezem a pak dat dospělemu tvrdý alkohol a nechat jej běhat nebo v jiné aktivitě.
Jaké rady budou za 50 let?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.8.2022 09:06 Reaguje na Pepa
Nojo, tvrdý alkohol byl tehdy mimo jiné považován za obecný povzbuzující prostředek.
Jinak když už byl jed v organismu spolehlivě inaktivován, alkohol plus další aktivita urychlilo čištění organismu od zplodin z půsbení toho jedu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.9.2022 07:53 Reaguje na Radim Polášek
Oprava, jinde jsem si přečetl, že lidský organismus "zpracovává" hadí jed několik dnů.
Takže po požití tvrdého alkoholu lidský organismus je zatěžován současně zmijím jedem i alkoholem. Že lidi tehdy takové "léčení" bez větších problémů vydrželi jen ukazuje, že zmijí jed není pro zdravého člověka větší problém.
Odpovědět

Jirka Černý

30.8.2022 19:48
Zaujalo mně že pokud je člověk alergický na vosy je předpoklad že bude i na uštknutí. Pomůže tedy běžný prostředek na alergii? Já osobně alergický nejsem, alespoň ne na jedno dvě žihadla, ale stalo se mi že jsem při prořezávce v kopřivách dost rychle nepochopil že to nežahají kopřivy a cca 15-20 žihadel mi přiznám dalo docela zabrat. Kolega mi dal něco na alergii a bylo to dost lepší.
Vysávat ránu nee, s mými dásněmi by to byl asi dost blbej nápad.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.9.2022 07:58 Reaguje na Jirka Černý
Asi je ve vosím a zmijím jedu nějaká stejná nebo podobná složka, na kterou jste citlivý. Nepíšu alergický, protože to by jste reagoval špatně i na jedno, dvě žihadla.
Nejsem na to odborník, ale odhadl bych, že v takovém případě by jste si mohl snadno zvýšit odolnost proti vosímu jedu léčením imunizací tím alergenem.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.9.2022 12:00 Reaguje na Radim Polášek
nejsem lékař ani lékárník, tak mě berte s rezervou: medikace na nepříliš letální a v zásadě vedlejší účinky (svědění, otok) bude identická, takže benzodiazepiny a kortikosteroidy. čili zobnete-li si z lékárničky v bezpečné dávce to, co tam máte přichystané na popíchání hmyzem, nezkazíte vůbec nic.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist