https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havlicek-cesko-chce-aby-se-na-trh-vratily-povolenky-stazene-do-rezervy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíček: Česko chce, aby se na trh vrátily povolenky stažené do rezervy

13.12.2021 11:17 | PRAHA (ČTK)
Česko chce, aby se do obchodování vrátilo asi 400 milionů emisních povolenek, o jejichž stažení do rezervy rozhodla Evropská komise. V Otázkách Václava Moravce České televize to řekl končící ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Cena emisních povolenek v Evropské unii vystoupila v polovině týdne na více než 90 eur za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry a podle analytiků by mohla do konce letošního roku vzrůst na 100 eur (více než 2500 Kč) za tunu.
 

"My navrhujeme to, aby se 400 milionů emisních povolenek, které si teď stáhla Evropská komise do takzvané rezervy, vrátily do systému, a tím bychom zabezpečili ve střednědobém horizontu rozumnější ceny," uvedl Havlíček. O návrhu by podle něho mohli začít diskutovat evropští lídři na zasedání příští týden, konečné projednání by bylo možné až na další Evropské radě. "Přibližně polovička zemí je pro toto radikální řešení, polovička zemí je proti tomu," poznamenal Havlíček.

Poukázal na varování Polska, které sdělilo, že pokud EU nezmění systém obchodování s povolenkami, mohlo by z něho vystoupit. "To je hodně tvrdé, my nejsme úplně takhle daleko," komentoval Havlíček polský postoj.

Od začátku listopadu se cena povolenek zvýšila zhruba o polovinu a růst z posledních měsíců je i jedním z faktorů, které přispívají k vyšším cenám energií.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Evropská komise v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

13.12.2021 13:56
K te evropské komisi a evropské unii asi tohle.Bylo Rakousko-Uhersko-není.Byla Jugoslavie-není.Bylo Československo-není.Byl sovětský svaz-není.Je EU-nebude.Nezanikne zítra nebo pozítří,v době kdy zmízí z většiny nás budou malé uhlédné nádoby kterým se říká urna.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

13.12.2021 14:48
Jediný smysl má tyhle "odpustky" zrušit... a EK také.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist