https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havlicek-cr-by-mela-zustat-u-puvodniho-cile-na-snizeni-emisi-co2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíček: ČR by měla zůstat u původního cíle na snížení emisí CO2

26.5.2020 00:23 | PRAHA (ČTK)
Emise skleníkových plynů z dopravy v ČR setrvale rostou, od roku 2000 o 53,8 procenta. / Ilustrační foto
Emise skleníkových plynů z dopravy v ČR setrvale rostou, od roku 2000 o 53,8 procenta. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká republika by měla zůstat u cíle snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 až 45 procent oproti roku 1990. Na tiskové konferenci po včerejším zasedání tripartity to řekl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Snažit se o 55 procent by podle něj bylo komplikované. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku alespoň o 50 až 55 procent proti hodnotám z roku 1990.
 

"Nikdo z členů sociálních partnerů principiálně nezpochybňuje aktivity a cíle v oblasti klimatu ani ekologie, na druhou stranu je shoda na tom, že se musí přehodnotit cíle České republiky do roku 2030 a spíše trvat na původních cílech, které byly okolo 40 až 45 procent vůči Pařížské dohodě z toho důvodu, že bude třeba zdrojů do obnovy ekonomiky, hospodářství a zabezpečení a zajištění pracovní síly," řekl Havlíček. Podle něj je důležité nejprve nastartovat ekonomiku.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula doplnil, že Evropská zelená dohoda může mít pozitivní i negativní dopady. Jejich analýza podle něj neexistuje ani na evropské úrovni, ani v Česku. Tripartita se podle něj bude znovu tématem zabývat na příštím zasedání 29. června.

Plán předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k dosažení klimatické neutrality. Týkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. Evropský parlament v lednu plány komise podpořil a zároveň vyzval k ambicióznějším cílům. Emise by se měly podle něj snížit oproti roku 1990 ne o "alespoň 50 až 55 procent", jak žádá komise, ale o 55 procent.

Emise skleníkových plynů z dopravy v ČR setrvale rostou, od roku 2000 o 53,8 procenta. Naopak výrazně klesají emise z energetického průmyslu. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018. V období 1990 až 2017 celkově poklesly emise skleníkových plynů o 35,1 procenta, mezi lety 2016 a 2017 pak 0,9 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

26.5.2020 06:21
Zavřít Počerady. A každých 5 let další uhelnou elektrárnu. Co Vám to udělá, pane Havlíček.
A splníme naše cíle. Když do toho se majitel ČEZu, český stát, rozhodne podpořit ČEZ v investicích do Zelené, viz. už existující aktivity ČEZ Esko a další, tak ty cíle o 55 procent do roku 30 budou hravě splněny.
Pokud ale budeme opět čekat, tak tu naši jadernou energii už nikdo v Evropě ani nebude chtít.
Tady je možností. Třeba rychlovlaky. Podpora přepravy kontejnerů po železnici. Podpora lokální výroby elektřiny na střechách domů. Například když zastřešíte ta obrovská parkoviště u supermarketů, bude každý jeden supermarket čistým producentem elektřiny. I tepla, pokud použijeme termosolární panely.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.5.2020 09:38 Reaguje na Katka Pazderů
1. Obávám se, že bez naší jaderné energie a polských uhelných elektráren půjde Německo do blackoutu. Už se tak ostatně i stalo a bylo na tom před těmi pár léty lépe než nyní.

2. Rychlovlaky, kontejnery atd. jsou zcela mimo realitu, protože naprostá většina našich páteřních tratí je vytížena v podstatě na sto procent, nebo hodnotu jen o málo nižší, a tyhle věci navíc by se na ně nevešly.
Daleko rozumnější by byla výstavba DOL, která by část přepravy dostala ze železnic a silnic na vodu. MMCH na loď může najet celý kamion, odpadly by proto ztráty při překládání, byť i kontejnerů. Nebo by se daly přepravovat lodí celé návěsy a v cílovém přístavu by na ně čekaly tahače.

3. Odstavování uhelných elektráren má význam pouze tehdy, pokud za ně budou existovat náhradní zdroje, schopné jet 24 hodin denně 7 dní v týdnu, tedy naprosto nezávislé na denní době a stavu počasí. Tedy ne OZE. Naopak čím bude podíl OZE v síti větší, tím větší kapacitu si budeme muset držet za ně ve stavu horké zálohy, a to se tč. nedá realizovat jinak než uhlím. A ta záloha, pochopitelně, něco produkuje (mj. i CO2), takže tu produkci musíme připsat na vrub OZE (hlavě FV a větrným elektrárnám) - což ovšem ukazuje, že OZE nejsou vůbec ekologické. Ale to duševně normální lidé s ponětím o technice vědí už dávno.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.5.2020 09:53 Reaguje na Jan Šimůnek
Pokud ovšem jede uhelný zdroj dost dlouho v režimu horké zálohy, vychází mimořádně špatně jeho ekonomická bilance a koneckonců i poměr produkovaného CO2 na vyrobenou MWh, takže zelení blázni mají další argument.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.5.2020 09:59 Reaguje na Jan Šimůnek
DOL?
Pokud by se v trase tohohle nápadu postavila dvoukolejná železnice, získali bychom za zlomek nákladů násobně vyšší přepravní kapacitu (bez ohrožení srážkovým deficitem).

Narazí se ale zase na stejný problém - všichni chtějí své zboží just in time, ne někdy časem, až se podaří naložit, přeložit, vyložit ...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.5.2020 12:43 Reaguje na Jan Šimůnek
DOL, nebylo by lepší postavit radši další jadernou elektrárnu, než tímto způsobem spáchat ekonomickou sebevraždu?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.5.2020 14:05 Reaguje na Jakub Graňák
Součástí by mohly být nádrže pro přečerpávací elektrárny i nádrže pro zavodnění krajiny v blízkosti rozvodí. Obojí je, pochopitelně, ekologické plus.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.5.2020 19:55 Reaguje na Jan Šimůnek
Nádrže pro přečerpávací elektrárny? Vždyť je to v podstatě na rovině. Nádrže lze postavit i bez téhle megalomanské, ekonomicky totálně nesmyslé stavby. Co by se po tom kanále vozilo?
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.5.2020 10:18 Reaguje na Jakub Graňák
Voda do těch přečerpávacích elektráren? :-)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.5.2020 13:29 Reaguje na Jan Šimůnek
Náš vývoz elektřiny je větší než výkon celého Temelína. Německá spotřeba energie je nejméně 7x vyšší než výroba v ČR. Prosím netvrďte proto, že dovoz výkonu 2 tis. MW ročně zachraňuje Německo.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.5.2020 14:00 Reaguje na Majka Kletečková
Klasické nepochopení problému.
Není důležitá celková výroba. Důležitá je stabilita sítě v minimech výroby. Nebo jinak - MWh vyrobené fotovoltaikou v poledne jsou málo platné v okamžiku, kdy slunce zašlo, vítr přestal foukat a požadavky na síť stále stoupají.

Dokud "pokrokové způsoby výroby elektřiny" tvořily zlomek výroby, bylo to jedno, v požadavcích na regulaci se to ztratilo. V okamžiku, kdy jsou to desítky procent, nastává problém. Zatím nikoli fatální.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

26.5.2020 15:53 Reaguje na Jan Šimůnek
DOL je akorát vlhký sen našeho hradního šášuli. Starý pán chce mít pomník, aby se na něho nezapomnělo. Jinak je to ale totálně ekonomický neefektivní projekt a parádní příležitost pro odklonění stovek miliard do kapes kamarádíčků. :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.5.2020 09:41 Reaguje na Katka Pazderů
Nemějte obavy, poptávka po spolehlivých zdrojích elektrické energie půjde nahoru. Až Němci odstaví jaderné zdroje, bude elektřina (v okamžicích, kdy bude tma a nebude foukat) mimořádně žádaným zbožím.

Mimochodem - když je to tak výhodné, Vy už jedete v ostrovním režimu? FV na střeše, akumulátory v komoře a celá vysmátá můžete dělat na veřejnou distribuční síť s jejím drahým proudem akorát dlouhý nos, protože jste se od ní už dávno odpojila?
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

31.5.2020 13:20 Reaguje na Katka Pazderů
Milá Kateřino, také bych moc rád nechal zavřít všechny uhelné elektrárny. Ale jaksi se bez jejich elektřiny se neobejdeme. Nezapomínejte, že OZE zvláště pak soláry představují velice nestabilní zdroj, který je třeba zálohovat a jinak kompenzovat v přenosové soustavě. Máte pravdu, že nyní si nemůže dovolit ztrácet čas a je co nejdříve vybudovat další bloky jaderných elektráren jinak se může stát, že budeme muset dovážet drahou elektřinu ze zahraničí.
Co se týče železnice, tak ta je na prahu své kapacity. Potřebujeme jak nové koleje, tak i dálnice a tomu všemu se rádoby ekologové brání. Co se týče supermarketů, tak není problém, aby vyráběli EE a dokonce aby v některých případech byly samostatní. Ale to pak bychom nekupovali rohlíky za korunu či chleba za 10. Zvýšené náklady by se pak promítly ve zdražení veškerého zboží. To by jste chtěla?
Jinak ty termosolární panely jaksi nefungují v mrazech nebo když prší. Co pak? Půjdete se zahřát k sousedovi co topí uhlím?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.5.2020 07:09
Havlíček je jen loutka Babiše a jeho zločinecké vlády.... tito pánové budou maximálně brzdit potřebné kroky, protože současná vláda má ve svých řadách takové, kterým současný stav vydělává peníze a tak ho změnit nechtějí....

Celá ČR je rukojmí těchto zločinců.......
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.5.2020 09:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Naopak celá ČR může být ráda, že někdo hází písek do soukolí zavádění těchto fantasmagorií a zvyšuje šanci, že se jejich krachu dočkáme s lepším stavem ekonomiky než třeba Němci.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.5.2020 10:07 Reaguje na Jan Šimůnek
Za tohle může být rád jen ten, kdo chce ČR poškodit jako ty.....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.5.2020 11:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
ČR nemůže být už více požkozena, ledaže by byla nová Sametová a vlezli bychom ještě houběji do jisté ..., než jsme dnes. Likvidace zdrojů elektřiny, bude po likvidaci zdrojů potravin a při kombinaci s případným nedostatkem vody v budoucnu pro ČR fatální a lidé se budou muset vystěhovat.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.5.2020 14:43 Reaguje na Jiří Daneš
Ten Váš komentář je jak mentální horská dráha panáčku... asi jednodušší komunista co?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.5.2020 14:07 Reaguje na Lukáš Kašpárek
ČR chtějí poškodit ti, co by tu zaváděli škodlivé nesmysly typu Green Dealu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.5.2020 14:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Ty jsi škodlivý nesmysl...
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.5.2020 20:36 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Když Vám přijde jako dobrý nápad vynaložit každý rok pár set miliard a získat za to (pozor, virbl!) zásadní zdražení energií a následnou ztrátu konkurenceschopnosti ve světě.

To je jako zadlužit se u lichváře a půjčené prachy zaplatit pár bouchačům, aby mi zlámali ruce i nohy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.5.2020 07:38 Reaguje na Viktor Šedivý
Vznášíte soudy nad něčím čemu evidentně nerozumíte...

OZE jsou už dnes nejlevnější zdroj pro výrobu energie a rozhodně nezvednou cenu takovým způsobem jako stavba nových bloků JE, která je X krát dražší a na kterou (POZOR, VIRBL!) NEDOSTANEME ANI KORUNU A VŠECHNO BY JSME MUSELI PLATIT V PODOBĚ ZDRAŽENÍ ENERGIÍ OD NAŠICH "SKVĚLÝCH" KONZERVATIVNÍCH DODAVATELŮ... NAVÍC JÁDRO MÁ HNED NĚKOLIK DALŠÍCH NEGATIV, KTERÉ OZE NEMAJÍ.... STAČÍ SE PODÁVAT NA HLEDÁNÍ ÚLOŽIŠŤ PRO VYHOŘELÉ PALIVO A ODPAD Z JE NEBO NA TO, JAK SE PROFILUJE RUSKO A ČÍNA, KTERÉ BY NÁM TUTO TECHNOLOGII PRAVDĚPODOBNĚ DODÁVALI....

Navíc mi vyvážíme enormní množství energií do zahraničí a přitom si tu čudíme pod nos a otravujeme si tím vzduch, který dýcháme... tato energie, kdyby zůstala u nás, tak můžeme vypnout většinu uhelek... ale business, je business.... zdraví tu nikoho moc netrápí evidentně...

Navíc co se Green Deal týče, tak to budou peníze NA EKOLOGIZACI RŮZNÝCH ODVĚTVÍ, KTERÉ DOSTANEME Z EU, TAKŽE TYTO PENÍZE ANI NEBUDOU NUTIT NYNEJŠÍ DODAVATELE ENERGIÍ, ABY ZDRAŽILI.... ONI SICE ZDRAŽÍ I TAK, ALE TO SE TOHOTO NETÝKÁ....

PŘECHOD NA NÍZKOUHLÍKOVOU EKONOMIKU JE NUTNOST, NE PLNĚNÍ SI NĚJAKÉHO SNU.... A NAVÍC TO MŮŽE BÝT JEDNAK VELICE VÝHODNÉ PRO OBČANY (TEDA POKUD STÁT BUDE OBČANY PODPOROVAT A NEBUDE SPÍŠ PODPOROVAT NĚČÍ BUSINESS S KTERÝM PAK KORUMPUJE) A TAKÉ TO MŮŽE BÝT NOVÁ PRŮMYSLOVÁ REVOLUCE, KTERÁ MŮŽE PŘEDSTAVOVAT VELKÝ POTENCIÁL A PŘÍLEŽITOST PRO VŠECHNY.... NAVÍC POPRVÉ BY MĚLA BÝT TRVALE UDRŽITELNÁ...

JEN TU NESMÍME BÝT TAK BLBÝ A BOJOVAT SAMI PROTI SOBĚ..... ALE TO VY EVIDENTNĚ RADĚJI.... A JEŠTĚ SI MYSLÍTE, ŽE NÁS TU ZACHRAŇUJETE..... SMĚŠNÉ.....

Doporučuji si první o tématu něco zjistit, než tu napíšete takové nesmysly a desinformace....
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.5.2020 08:19 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdyby OZE byly nejlevnější zdroj, nikdo by je nemusel lidem vnucovat. Protože jde naopak o zdroj (na vyprodukovanou kWh) prakticky nejdražší a navíc část produkce je zcela bezcenná, protože vzniká v době, kdy skoro nikdo elektřinu nepotřebuje a potřeba je dobře saturovatelná ze solidnějších zdrojů, tak je nikdo nechce.

Až to bude konkurenceschopné bez dotací a nuceného výkupu za naprosto nehorázně vysokou cenu, tak na to lidi spontánně přejdou.

A snaha o co největší míru okrádání lidí pod praporem ekologie může skončit leda masovou podporou politiků, kteří přijdou s programem "tu ekologii" totálně zlikvidovat. Jako se stalo třeba v Brazílii (ale klidně se tu může dostat k moci někdo, proti komu je Bolsanaro ekologický krasoduch).
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.5.2020 08:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Proč křičíte?

1. v poledne je fotovoltaika levná. Když k její ceně ale připočtete tu horkou zálohu, která žere peníze a nevyrábí, najednou je cena sakra vysoká.

2. když máme přebytky, vyvážíme. Kdybychom snížili výrobu tak, abychom nevyváželi, byla by období, kdy bychom byli zcela závislí na dovozu. Kdo nám dokáže zaručit, že napřesrok v únoru bude na trhu elektřina za rozumnou cenu? Pokud budou Němci stále stejně pokrokoví, nemusí být k dispozici nic.

3. bude to drahé jak blázen. "Peníze z EU" jsou blábol, to jsou prostě jen daně přecezené přes pár úřadů, ale zaplatí to vždycky občan.

4. nízkouhlíková ekonomika je sen zejména pro Čínu a Indii. Tímhle způsobem se totiž ekonomicky zlikvidujeme a celá Evropa bude na prodej za pár šupů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist