Havlíček: ČR by měla zůstat u původního cíle na snížení emisí CO2
"Nikdo z členů sociálních partnerů principiálně nezpochybňuje aktivity a cíle v oblasti klimatu ani ekologie, na druhou stranu je shoda na tom, že se musí přehodnotit cíle České republiky do roku 2030 a spíše trvat na původních cílech, které byly okolo 40 až 45 procent vůči Pařížské dohodě z toho důvodu, že bude třeba zdrojů do obnovy ekonomiky, hospodářství a zabezpečení a zajištění pracovní síly," řekl Havlíček. Podle něj je důležité nejprve nastartovat ekonomiku.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula doplnil, že Evropská zelená dohoda může mít pozitivní i negativní dopady. Jejich analýza podle něj neexistuje ani na evropské úrovni, ani v Česku. Tripartita se podle něj bude znovu tématem zabývat na příštím zasedání 29. června.
Plán předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k dosažení klimatické neutrality. Týkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. Evropský parlament v lednu plány komise podpořil a zároveň vyzval k ambicióznějším cílům. Emise by se měly podle něj snížit oproti roku 1990 ne o "alespoň 50 až 55 procent", jak žádá komise, ale o 55 procent.
Emise skleníkových plynů z dopravy v ČR setrvale rostou, od roku 2000 o 53,8 procenta. Naopak výrazně klesají emise z energetického průmyslu. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018. V období 1990 až 2017 celkově poklesly emise skleníkových plynů o 35,1 procenta, mezi lety 2016 a 2017 pak 0,9 procenta.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Katka Pazderů
26.5.2020 06:21A splníme naše cíle. Když do toho se majitel ČEZu, český stát, rozhodne podpořit ČEZ v investicích do Zelené, viz. už existující aktivity ČEZ Esko a další, tak ty cíle o 55 procent do roku 30 budou hravě splněny.
Pokud ale budeme opět čekat, tak tu naši jadernou energii už nikdo v Evropě ani nebude chtít.
Tady je možností. Třeba rychlovlaky. Podpora přepravy kontejnerů po železnici. Podpora lokální výroby elektřiny na střechách domů. Například když zastřešíte ta obrovská parkoviště u supermarketů, bude každý jeden supermarket čistým producentem elektřiny. I tepla, pokud použijeme termosolární panely.
Jan Šimůnek
26.5.2020 09:38 Reaguje na Katka Pazderů2. Rychlovlaky, kontejnery atd. jsou zcela mimo realitu, protože naprostá většina našich páteřních tratí je vytížena v podstatě na sto procent, nebo hodnotu jen o málo nižší, a tyhle věci navíc by se na ně nevešly.
Daleko rozumnější by byla výstavba DOL, která by část přepravy dostala ze železnic a silnic na vodu. MMCH na loď může najet celý kamion, odpadly by proto ztráty při překládání, byť i kontejnerů. Nebo by se daly přepravovat lodí celé návěsy a v cílovém přístavu by na ně čekaly tahače.
3. Odstavování uhelných elektráren má význam pouze tehdy, pokud za ně budou existovat náhradní zdroje, schopné jet 24 hodin denně 7 dní v týdnu, tedy naprosto nezávislé na denní době a stavu počasí. Tedy ne OZE. Naopak čím bude podíl OZE v síti větší, tím větší kapacitu si budeme muset držet za ně ve stavu horké zálohy, a to se tč. nedá realizovat jinak než uhlím. A ta záloha, pochopitelně, něco produkuje (mj. i CO2), takže tu produkci musíme připsat na vrub OZE (hlavě FV a větrným elektrárnám) - což ovšem ukazuje, že OZE nejsou vůbec ekologické. Ale to duševně normální lidé s ponětím o technice vědí už dávno.
Viktor Šedivý
26.5.2020 09:53 Reaguje na Jan ŠimůnekViktor Šedivý
26.5.2020 09:59 Reaguje na Jan ŠimůnekPokud by se v trase tohohle nápadu postavila dvoukolejná železnice, získali bychom za zlomek nákladů násobně vyšší přepravní kapacitu (bez ohrožení srážkovým deficitem).
Narazí se ale zase na stejný problém - všichni chtějí své zboží just in time, ne někdy časem, až se podaří naložit, přeložit, vyložit ...
Jakub Graňák
26.5.2020 12:43 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.5.2020 14:05 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
26.5.2020 19:55 Reaguje na Jan ŠimůnekViktor Šedivý
27.5.2020 10:18 Reaguje na Jakub GraňákMajka Kletečková
26.5.2020 13:29 Reaguje na Jan ŠimůnekViktor Šedivý
26.5.2020 14:00 Reaguje na Majka KletečkováNení důležitá celková výroba. Důležitá je stabilita sítě v minimech výroby. Nebo jinak - MWh vyrobené fotovoltaikou v poledne jsou málo platné v okamžiku, kdy slunce zašlo, vítr přestal foukat a požadavky na síť stále stoupají.
Dokud "pokrokové způsoby výroby elektřiny" tvořily zlomek výroby, bylo to jedno, v požadavcích na regulaci se to ztratilo. V okamžiku, kdy jsou to desítky procent, nastává problém. Zatím nikoli fatální.
Petr Eliáš
26.5.2020 15:53 Reaguje na Jan ŠimůnekViktor Šedivý
26.5.2020 09:41 Reaguje na Katka PazderůMimochodem - když je to tak výhodné, Vy už jedete v ostrovním režimu? FV na střeše, akumulátory v komoře a celá vysmátá můžete dělat na veřejnou distribuční síť s jejím drahým proudem akorát dlouhý nos, protože jste se od ní už dávno odpojila?
Stanislav Chytrý
31.5.2020 13:20 Reaguje na Katka PazderůCo se týče železnice, tak ta je na prahu své kapacity. Potřebujeme jak nové koleje, tak i dálnice a tomu všemu se rádoby ekologové brání. Co se týče supermarketů, tak není problém, aby vyráběli EE a dokonce aby v některých případech byly samostatní. Ale to pak bychom nekupovali rohlíky za korunu či chleba za 10. Zvýšené náklady by se pak promítly ve zdražení veškerého zboží. To by jste chtěla?
Jinak ty termosolární panely jaksi nefungují v mrazech nebo když prší. Co pak? Půjdete se zahřát k sousedovi co topí uhlím?
Lukáš Kašpárek
26.5.2020 07:09Celá ČR je rukojmí těchto zločinců.......
Jan Šimůnek
26.5.2020 09:40 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
26.5.2020 10:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
26.5.2020 11:32 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
26.5.2020 14:43 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
26.5.2020 14:07 Reaguje na Lukáš KašpárekViktor Šedivý
26.5.2020 20:36 Reaguje na Lukáš KašpárekTo je jako zadlužit se u lichváře a půjčené prachy zaplatit pár bouchačům, aby mi zlámali ruce i nohy.
Lukáš Kašpárek
27.5.2020 07:38 Reaguje na Viktor ŠedivýOZE jsou už dnes nejlevnější zdroj pro výrobu energie a rozhodně nezvednou cenu takovým způsobem jako stavba nových bloků JE, která je X krát dražší a na kterou (POZOR, VIRBL!) NEDOSTANEME ANI KORUNU A VŠECHNO BY JSME MUSELI PLATIT V PODOBĚ ZDRAŽENÍ ENERGIÍ OD NAŠICH "SKVĚLÝCH" KONZERVATIVNÍCH DODAVATELŮ... NAVÍC JÁDRO MÁ HNED NĚKOLIK DALŠÍCH NEGATIV, KTERÉ OZE NEMAJÍ.... STAČÍ SE PODÁVAT NA HLEDÁNÍ ÚLOŽIŠŤ PRO VYHOŘELÉ PALIVO A ODPAD Z JE NEBO NA TO, JAK SE PROFILUJE RUSKO A ČÍNA, KTERÉ BY NÁM TUTO TECHNOLOGII PRAVDĚPODOBNĚ DODÁVALI....
Navíc mi vyvážíme enormní množství energií do zahraničí a přitom si tu čudíme pod nos a otravujeme si tím vzduch, který dýcháme... tato energie, kdyby zůstala u nás, tak můžeme vypnout většinu uhelek... ale business, je business.... zdraví tu nikoho moc netrápí evidentně...
Navíc co se Green Deal týče, tak to budou peníze NA EKOLOGIZACI RŮZNÝCH ODVĚTVÍ, KTERÉ DOSTANEME Z EU, TAKŽE TYTO PENÍZE ANI NEBUDOU NUTIT NYNEJŠÍ DODAVATELE ENERGIÍ, ABY ZDRAŽILI.... ONI SICE ZDRAŽÍ I TAK, ALE TO SE TOHOTO NETÝKÁ....
PŘECHOD NA NÍZKOUHLÍKOVOU EKONOMIKU JE NUTNOST, NE PLNĚNÍ SI NĚJAKÉHO SNU.... A NAVÍC TO MŮŽE BÝT JEDNAK VELICE VÝHODNÉ PRO OBČANY (TEDA POKUD STÁT BUDE OBČANY PODPOROVAT A NEBUDE SPÍŠ PODPOROVAT NĚČÍ BUSINESS S KTERÝM PAK KORUMPUJE) A TAKÉ TO MŮŽE BÝT NOVÁ PRŮMYSLOVÁ REVOLUCE, KTERÁ MŮŽE PŘEDSTAVOVAT VELKÝ POTENCIÁL A PŘÍLEŽITOST PRO VŠECHNY.... NAVÍC POPRVÉ BY MĚLA BÝT TRVALE UDRŽITELNÁ...
JEN TU NESMÍME BÝT TAK BLBÝ A BOJOVAT SAMI PROTI SOBĚ..... ALE TO VY EVIDENTNĚ RADĚJI.... A JEŠTĚ SI MYSLÍTE, ŽE NÁS TU ZACHRAŇUJETE..... SMĚŠNÉ.....
Doporučuji si první o tématu něco zjistit, než tu napíšete takové nesmysly a desinformace....
Jan Šimůnek
27.5.2020 08:19 Reaguje na Lukáš KašpárekAž to bude konkurenceschopné bez dotací a nuceného výkupu za naprosto nehorázně vysokou cenu, tak na to lidi spontánně přejdou.
A snaha o co největší míru okrádání lidí pod praporem ekologie může skončit leda masovou podporou politiků, kteří přijdou s programem "tu ekologii" totálně zlikvidovat. Jako se stalo třeba v Brazílii (ale klidně se tu může dostat k moci někdo, proti komu je Bolsanaro ekologický krasoduch).
Viktor Šedivý
27.5.2020 08:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek1. v poledne je fotovoltaika levná. Když k její ceně ale připočtete tu horkou zálohu, která žere peníze a nevyrábí, najednou je cena sakra vysoká.
2. když máme přebytky, vyvážíme. Kdybychom snížili výrobu tak, abychom nevyváželi, byla by období, kdy bychom byli zcela závislí na dovozu. Kdo nám dokáže zaručit, že napřesrok v únoru bude na trhu elektřina za rozumnou cenu? Pokud budou Němci stále stejně pokrokoví, nemusí být k dispozici nic.
3. bude to drahé jak blázen. "Peníze z EU" jsou blábol, to jsou prostě jen daně přecezené přes pár úřadů, ale zaplatí to vždycky občan.
4. nízkouhlíková ekonomika je sen zejména pro Čínu a Indii. Tímhle způsobem se totiž ekonomicky zlikvidujeme a celá Evropa bude na prodej za pár šupů.