Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy Bečva by mohlo začít v únoru či březnu
Kvůli svému postupu v den otravy si vyslechli obvinění bývalý pracovník odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice a také velitel hasičů. Obviněná je i pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm kvůli vydání povolení ke změně využívání lagun v rožnovské firmě Energoaqua stíhané v hlavní větvi kauzy. Takzvané obtokování lagun mělo podle obžaloby za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných odpadních vod z čistírny společnosti do řeky.
Pravomocný je trestní příkaz v případě někdejšího úředníka, kterému soud uložil peněžitý trest 40 000 korun a zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě na jeden rok. Veliteli hasičů uložil soud nepravomocně peněžitý trest 30 000 korun, úřednici 60 000 korun a zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě na dva roky. Oběma mužům hrozilo za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení.
Soud se nyní zabývá takzvanou porozsudkovou agendou ve vztahu k pravomocně odsouzenému muži. "Jakmile se vyřídí, tak nařídím hlavní líčení ve vztahu ke dvěma dalším obviněným, kteří si podali odpor. Myslím, že první by mohlo být někdy v únoru, v březnu. Samozřejmě už bude veřejné," řekl Matura.
Otravu řeky Bečvy z 20. září 2020, při které uhynulo přes 39 tun ryb, podle rozhodnutí vsetínského okresního soudu z letošního 23. října způsobila společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná. Firma se však při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil.
Verdikt soudu v hlavní větvi případu není pravomocný. Státní zástupce Jiří Sachr se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku, který se týká Havelky. Podal také stížnost proti usnesení, kterým soud rozhodl o obžalobě proti společnosti Energoaqua. Firma proti usnesení soudu ze zákona stížnost podat nemůže. Ředitel Havelka se proti zprošťujícímu rozsudku ve vztahu ke své osobě neodvolal.
reklama