Hodnota trhů s emisními povolenkami loni stoupla na rekordních 850 miliard eur
Systém obchodování s emisními povolenkami je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět subjekty v jeho působnosti. Pokud vypouštějí méně emisí, mohou své povolenky prodat těm, kteří naopak vypouštějí více. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.
Největším světovým trhem pro obchodování s emisemi je evropský systém EU ETS, který byl spuštěn v roce 2005. Jeho hodnota loni činila zhruba 751 miliard eur, meziročně se zvýšila o deset procent. Ceny emisních povolenek v systému EU ETS stouply o 50 procent na 80 eur za tunu, protože po invazi na Ukrajinu prudce vzrostly ceny energií. Zvýšily se ceny také na trzích v Británii a Severní Americe.
V loňském roce unijní zákonodárci pracovali na reformě systému, která je součástí snahy EU o zpřísnění klimatické politiky. Odsouhlasili proto snížení počtu povolenek v systému, což také přispělo k růstu cen.
"Všechny oči se budou upírat k implementaci této legislativy v roce 2023 a masivní jednorázové snížení povolenek je naplánováno na rok 2024," uvedli analytici společnosti Refinitiv. Na druhé straně budou vydány dodatečné povolenky na financování plánu REPowerEU, jehož cílem je snížení závislosti unie na ruských dodávkách V rámci plánu budou prodány dodatečné emisní povolenky, a takto získané peníze mají pomoci s jeho financováním. Důležité pro vývoj cen povolenek budou podle analytiků ceny plynu.
Dva regionální trhy s emisními povolenkami v Severní Americe měly loni dohromady hodnotu více než 60 miliard eur.
V roce 2021 byl také spuštěn čínský národní systém obchodování s emisemi, jehož hodnota loni činila 504 milionů eur. To bylo o 61 procent méně než v předchozím roce. V rámci systému se však loni obchodovalo pouze v omezené míře kvůli pandemii nemoci covid-19. Vláda také nezveřejnila nový plán přidělování povolenek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Miroslav Vinkler
8.2.2023 12:08Je to doslova katastrofa . A to gryndýl vlastně ani pořádně nezačal.
Viktor Šedivý
8.2.2023 17:42 Reaguje na Miroslav VinklerAnebo nerušily, to by mohli zelení spekulanti protestovat, stačilo by vydat jich řádově víc, než se zatím vydává.
Pavel Hanzl
8.2.2023 20:17 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
8.2.2023 20:14 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
8.2.2023 20:23 Reaguje na Pavel HanzlA stejně jako s akciemi se hraje spekulativně na jejich vzestup či pokles. Někdo zchudne, někdo zbohatne. A někomu zdraží energie, protože firmy m.j. emisní povolenky nakupují a jejich cenu promítnou do ceny své služby - např. výroby elektřiny či tepla.
A platí to i Hanzl, i kdyby nechtěl.