Hrabošů na Moravě je mnoho, sedláci mají povoleno zvýšit dávky jedu
Jedy k hubení hrabošů se nazývají rodenticidy a zemědělci je nesmí aplikovat plošně, ale musí je klást do nor. Povoleny jsou dva přípravky, a to Stutox II a Ratron GW v množství deseti kilogramů na hektar. Největší rozšíření hrabošů eviduje ÚKZUZ na jižní Moravě, kde je na hektaru 1874 aktivních vchodů do nor, v Olomouckém kraji je to 1379 a ve Zlínském 1234.
Vzhledem k tomu, že hraboš se bude na jaře dále množit, dají se předpokládat značné škody na úrodě, které budou nadále stoupat. Naposledy působili hraboši extrémní škody v létě 2019, také nejvíce na jižní Moravě. Kromě úrody obilí okusovali i mladé ovocné stromky a někteří ovocnáři tak přišli o část sadů. Před čtyřmi lety vzbudilo chemické hubení hrabošů velký, převážně negativní ohlas mezi laickou veřejností, proti chemickému hubení se stavěli například někteří ornitologové. Zemědělci tehdy požadovali výjimku, aby mohli jed rozhazovat na polích plošně, a přeli se se zástupci ministerstva životního prostředí i přímo v terénu. Od té doby se hraboši nijak zvlášť nepřemnožili, až nyní.
Zemědělec musí nahlásit aplikaci jedu nejpozději tři dny před zahájením a ÚKZUZ může kontrolovat dodržování nařízení.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
smějící se bestie
22.2.2023 08:08Že by to bylo moc práce !
Michal Uhrovič
22.2.2023 08:28 Reaguje na smějící se bestieA tak to u nás chodí
Marcela Jezberová
22.2.2023 09:49 Reaguje na smějící se bestiePozemky s ozimými plodinami jsou jako řešeto a hraboši vám běhají pod nohama. Známý zemědělec mi říkal, že si naivně myslel, že na polích bude vídat víc káňat, když je víc hrabošů, protože na podzim, když oral, kroužilo mu nad traktorem i několik káňat najednou. Ale teď nic, hraboši si běhají po poli úplně bezpečně, káňata na jejich volný výběh nijak nereagují.
Podle odborníka z UKZUZ, se kterým jsem mluvila včera, je nárůst počtu hrabošů tak rychlý a tak masivní (větší, než před čtyřmi lety), že přirození predátoři nemají nejmenší šanci to významně ovlivnit.
smějící se bestie
22.2.2023 10:26 Reaguje na Marcela JezberováKdyž se hned po žních, tak bylo možno vidět na polích i čápy, racky, volavky.
Marcela Jezberová
22.2.2023 10:46 Reaguje na smějící se bestieMichal Uhrovič
22.2.2023 10:53 Reaguje na Marcela JezberováNeříkám, že hlavní příčina úhynu dravých ptáků je Stutox, ale určitě k tomu přispívá.
Kdyby byla větší vůle, možná by se našlo řešení, které by prospělo všem. Ale raději vymyslíme ChatGTP, který nám s hraboši moc nepomůže.
Marcela Jezberová
22.2.2023 11:04 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
22.2.2023 11:30 Reaguje na Marcela JezberováMě vadí to, že ve 21. století musíme řešit hraboše jedem, který bohužel netráví jen hraboše. Nemám nic proti zemědělcům, mám problém ze zabedněnci.
Jiří S
23.2.2023 08:14 Reaguje na Michal UhrovičCo se týče orby, tak tu jsme prováděli na 25 - 30 cm, za pluhem bylo racků nepočítaně o hraboše dokonce byla rvačka. Každopádně hraboš se namnožil zpět z větrolamů a podobných refugií. Dokonce bych řekl, tím že se nezničili na poli všichni hraboši, tak se tím pročistila populace hrabošů od nemocí a nastavili novou populační křivku, tedy těmito zásahy se spíše povedlo jim pomoci, aby nevychcípali přirozeně na nemoci (známé populační křivky R-stratégů). Jenom jed je dokáže bohužel vyřídit úspěšně takřka celou populaci.
Závěrem určitě je v pořádku dávat berličky, dokud je hrabošů přiměřené množství. Každopádně když dojde na obrovský jejich rozvoj, pak žádné přirozené zásahy nefungují (berličky, hluboká orba). Nenecháte si zničit celé dvě úrody, než přirozeně zhynou na nemoci. Tudíž aplikace Stutoxu II je nezbytná a to hlavně rozhozem na povrch, protože do nor nemá tato aplikace efektivitu.
Zkoušeli jsme obě strategie a skutečně efektivita stutoxu a ochrana následné sklizně byla v porovnání s poškozením přírody (žádný registrovaný úhyn) skvělá. Kdežto u orby a berliček došlo k poškození další úrody.
Děkuji. Jirka S.
pavel peregrin
23.2.2023 12:12 Reaguje na Michal UhrovičJarka O.
23.2.2023 14:26 Reaguje na Michal UhrovičZan K.
23.2.2023 15:47 Reaguje na Marcela JezberováBřetislav Machaček
22.2.2023 11:13 Reaguje na Marcela Jezberováv domovině kání rousných jich letos přiletělo pouze pár.
Jiné zimy jich tu bývaly po okolí desítky a s hraboši ten
počet kání zamával. Nyní je to jak píšete a to tu máme
na Karvinsku celkem na polích mokro. Navíc tu škody asi
nebudou velké i proto, že ubylo řepky a rapidně přibylo
polí s ozimy. Nejsou tu v okolí žádné neoseté plochy
a počítám, že tento rok se hraboši nekontrolovatelně
namnoží. Mají nachystán prostřený stůl a klid bez kání
rousných ze severu. Obávám se toho, že až se budou pole
po sklizni podmítat, tak potáhnou do zahrad v okolí a
na pole s kukuřicí. Pár let tomu nazpět to byla invaze
a na silnicích jich auta přejela tisíce, když táhli
přes dálnici na pole s kukuřicí. I na zahradách jsme
museli sáhnout po jedech, protože likvidovali úrodu
před sklizní. Z brambor ani slupky, z celeru, řepy a
mrkve pouze nať. Vykousali dokonce vnitřky brukví
gigantů nad zemí a promenádovali se po trávnicích i
ve dne. Hlad je hlad a sežrali i tulipány a údajně
jedovaté narcisy. Mi konkrétně zůstalo z 500 tulipánů
slovy dvacet a ze sta narcisů pět. To naštvalo i mne
a východiskem byl jed v granulích NORAT H, který platí
i na hryzce.
Marcela Jezberová
22.2.2023 10:44Ovšem obávám se, že výzva, aby školní mládež vyrazila do polí mořiti hraboše utloukáním březovými košťaty se v současnosti nesetká s příznivou odezvou.