Hromadná doprava v Utrechtu bude zelená až po střechu
Místo, kde se nezastaví jen lidé čekající na svůj spoj, ale třeba také včely. Tak vnímají radní Utrechtu prvních 316 autobusových zastávek, jejichž střechy byly osazeny vegetací. Jedná se o součást rozsáhlejšího plánu o „ozelenění“ města a ekologizaci modelu hromadné dopravy ve městě. Zatím 316 zelených střech má podpořit biodiverzitu městského prostoru a nalákat opylující včely a čmeláky do centra. Střechy, osazené pestrou směsí suchu a městskému klimatu odolných rozchodníků, mají také sloužit jako lapače prachu a dalších polétavých částic, ochlazovat okolní prostředí a sloužit k částečnému zadržování dešťové vody.
Čistší zastávky, čistší provoz
Změny nekončí střechou: místo tvrdého plastu si tu posedíte na bambusových lavičkách, z displeje se dozvíte o kvalitě vzduchu a pokud se tu ocitnete za podvečerního šera, na cestu vám posvítí energeticky efektivní LED světla. V tomto environmentálně nenáročném uspořádání pak můžete čekat, než přijede jeden z 55 nových elektrických autobusů, které se nyní zvolna stávají součástí flotily dopravního podniku. Zatím elektřina jako pohon nahradila desítku dieselových motorů. Plného stavu mají elektrobusy dosáhnout už letos v prosinci. A pokud se decentně vzdálíme od centra Utrechtu, dozvíme se, že veškerá energie na provoz elektrických vozů má pocházet z příměstských větrných elektráren.
K ozelenění se mohou přidat i obyvatelé
Součástí úprav a změn, posouvající utrechtský dopravní podnik k uhlíkové neutralitě, je i nový systém monitorující styl jízdy řidičů MHD. Za k životnímu prostředí šetrnější a spořivý přístup budou prý získávat body, a tím i možnost přijít si k personálním odměnám. To, jak túrují autobus, najíždí do křižovatek na oranžovou nebo jak rychle/agresivně řídí, se totiž může promítnout do celkové spotřeby vozu až o 50 %. Možná tedy nebudou jezdit na čas, ale příjemněji a bezpečněji. Během čekání na včelami bzučící zastávce vám to ani nepřijde.
Ekologické inovace dopravního podniku výrazně podporuje i radnice, která se snaží inspirovat obyvatele. V rámci informační kampaně je teď nabádá, že pokud máte na svém domě, bytě či garáži aspoň 20 metrů čtverečních rovné střechy, měli byste ji také osadit zelení. Rádi vám to usnadní: buď finančním příspěvkem na pořízení, daňovou úlevou nebo můžete přímo o instalaci požádat pracovníky městských služeb, kteří se o vaši střechu rádi postarají.
reklama