Indičtí pouliční žehlíři už nemusí kazit vzduch. Díky nápadu čtrnáctileté dívky
Každý z tradičních žehlířů spotřebuje denně podle odhadů pět kilogramů dřevěného uhlí. Odpad po něm se vrší na hromadách a spalování znečišťuje vzduch. Umašankarová, která studuje na soukromé škole ve městě Tiruvannámalai ve státě Tamilnádu, vymyslela účinnou náhradu - její pojízdná žehlírna využívá energii ze slunce.
"Spočítala jsem to ohromné množství potřebného dřevěného uhlí, znečištění, které přispívá ke klimatické změně, škody způsobené matce Zemi a lidskému zdraví. Chtěla jsem využít obnovitelný zdroj, který dřevěné uhlí nahradí," řekla dívka. Za svou šestiměsíční práci získala prestižní dětskou klimatickou cenu udělovanou mladým lidem za přínos k ochraně ovzduší. Stojí za ní švédská energetická firma a vítěz dostane 100.000 švédských korun (257.000 korun) na další rozvoj svého projektu.
Výsledkem toho Vinišina je pojízdný vozík vybavený solárními panely a bateriemi, které dodávají energii napařovací žehličce. Energie z panelů na stříšce může být využita okamžitě anebo uložena do čtyř napájecích článků. K jejich dobití stačí asi pět hodin přímého slunečního svitu. Každý z článků zajistí šestihodinový provoz žehličky a žehlíř tak může pracovat, i když je zataženo. Žehlírnu lze navíc napojit na elektrickou síť, v nutném případě na generátor elektřiny.
Vozík žehlířům umožní dokonce i navýšit výdělek, protože lidem nabídne možnost dobít si baterii telefonu nebo si za mince zavolat. Naučit se s ním pracovat lze podle Umašankarové za čtvrt hodiny a dívka chce ještě natočit instruktážní video, které využijí hlavně cizojazyční uživatelé.
"Využívat sluneční energii je dnes nevyhnutelné, zejména v tak slunných zemích jako Indie, v jejíchž částech slunce svítí 300 dní v roce," řekla Umašankarová. Podle ní je sluneční svit Indii schopen poskytnout až 3000 krát více energie, než jí nyní Indie spotřebovává.
Umašankarová pořídila nejprve detailní nákres nového vozíku a prototyp byl otestován loni v prosinci v indické inovační nadaci, která spadá pod ministerstvo vědy a technologie. Nadace pak Vinišiným jménem požádala o patent.
Dívka, jejímž vzorem je Marie Curie-Sklodowská, tvrdí, že žehlírny na sluneční energii ušetří nespočet stromů. Dočetla se, že jeden velký strom vyprodukuje denně množství kyslíku pro pět lidí. Pro výrobu kvalitního dřevěného uhlí se kácí hlavně vzrostlé stromy. Doufá, že žehlíři přejdou k jejímu vozíku, bude-li to pro ně výhodné. Za dřevěné uhlí, které potřebují na dva dny, musí nyní zaplatit 700 až 1000 rupií (200 až 288 korun), její vozík v současné podobě je přijde jednorázově na 40 000 rupií. Školačka chce peníze doprovázející ocenění použít k vývoji levnějšího vozíku, který náklady sníží.
Umašankarová poslouchá, jak rodiče i prarodiče vyprávějí, že když byli mladí, bylo chladnější a předvídatelnější počasí. "Tato generace chce normální podmínky, méně sucha a záplav. Proto se tak zajímáme o klimatickou změnu," řekla o své generaci Umašankarová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Katka Pazderů
26.12.2020 07:47 Reaguje naPavel Hanzl
26.12.2020 14:53 Reaguje na Katka PazderůJirka Černý
26.12.2020 08:00 Reaguje naJestli to není nějaká indická Gréta.
Jirka Černý
26.12.2020 10:06 Reaguje naJiří Svoboda
26.12.2020 10:39 Reaguje na Jirka ČernýJá dávám dívce palec nahoru, novinářům, jak to domotali, palec dolu.
PS. předpokládám, že si tu Indku švédští dobroserové vymysleli nebo ČTK?
Kdyby všichni žehliči snížili materiálové náklady o 80% myslíte, že by se cena udržela na dnešní výši.
Jiří Svoboda
26.12.2020 19:37 Reaguje naŘekl bych, že tato nová technologie způsobí krach poloviny žehličů, kteří na ni nedosáhnou, nabídka žehlení klesne a cena se udrží.
Kéž by to, co tu tak vědecky řešíme, byly nejvážnější problémy Indie.
Jan Šimůnek
27.12.2020 09:41 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
27.12.2020 11:27 Reaguje naZ dřevěného uhlí do žehličky je 20 kg emisí CO2 denně. Jen žehliči v Indii vyprodukují 1/2 emisí ČR.
Opakuji, skvělý nápad s vynikající ekonomickou rentabilitou. Její ocenění je plně na místě.
Jiří Daneš
26.12.2020 12:53 Reaguje na Jiří SvobodaJirka Černý
26.12.2020 19:10 Reaguje na Jiří SvobodaBřetislav Machaček
27.12.2020 17:22nenažehlení, pomačkaní a ušetří se milióny kWh a všechny lesy v okolí.
Žehliči se postaví s miskou na žebrání a ušetří za žehlící vozíky.
Ušetří se CO2 z dřevěného uhlí, z výroby elektřiny i z výroby vozíků, baterek a panelů. Ta si ocenění zajisté zaslouží taky. Pokud tam bude
ta náhrada soláry fungovat, tak budiž, ale bude to tam a ne u nás,
kde po týdnu na tři hodiny zasvítilo slunce a jinak jde proud z uhláků.
Tam, kde to má efekt, tak je to opodstatněné, ale kde ne, tak to nesmí
být vnucováno zákonem za cenu zvýšených nákladů. Oni naopak musí vše
chladit celoročně a nám stačí dát v zimě pivo na balkón a taky to už
neděláme a cpeme ho zbytečně do lednice. Máslo se dávalo v létě ztuhnout
do okovu ve studni a spouštělo se tam krátkodobě i maso a jiné potraviny.
Pokrok je pokrok a kde má efekt, tak budiž, kde ne, tak nevnucovat za
cenu dotací a jiných nesmyslů.