Invazní sršeň z Asie je další hrozbou pro evropské včely medonosné
Sršeň asijská je svým domovem v Indii, střední Číně a také Indonésii. V Evropě byla zaznamenána poprvé v roce 2004, když francouzští celníci na přístavišti v Bordeaux nalezli několik jejich hnízd v lodních kontejnerech. Připlula sem se zásilkou bonsajů. V následujících letech prokázala značnou schopnost adaptace na místní chladnější podmínky a poměrně úspěšně se šířila. Zvládla překonat i geografickou bariéru Pyrenejí a usadila se ve Španělsku a Portugalsku. Postupuje i na sever. V roce 2011 byla zaznamenána v Belgii a Německu. Pro názornost, rychlost šíření těchto sršní do nových teritorií byla odhadována na 75 kilometrů za rok. Jenže to už nejspíš neplatí.
Kupředu, na sever!
Letos v lednu totiž byla její hnízda zaznamenána i v Hamburku, tedy výrazně před očekávanou zónou jejího postupu krajinou. Na případ upozornil entomolog tamní univerzity, Martin Husemann. „Současný objev několika hnízd musíme brát vážně, ať už se jedná jen o prázdná hnízda, jediný živý exemplář nebo plně ustavenou populaci.“ Proč? „Když vezmeme v potaz její rychlost a její relativně vysokou míru tolerance vůči klimatickým podmínkám, není vůbec nepravděpodobné, že by tu byla také schopna reprodukce.“ Jinými slovy, pokud je sršeň asijská už teď v Hamburku, může se rozšířit prakticky do celé Evropy. Což zrovna nepotěší.
I když je sršeň asijská asi o třetinu menší, než naše „domácí“ obecná, vytváří mnohem početnější kolonie. V průměru až o 6000 kusech. A byť se jejich dospělci živí rostlinným nektarem a šťávami, pro své mladé larvy aktivně loví jiný dostupný hmyz. Jejich letky si koordinovaně dokáží poradit třeba s mouchami, jsou to opravdu dobré „stíhačky“. Svými loveckými schopnostmi nemrhají na průměrné a nevydatné zdroje. Preferenčně útočí tam, kde je snadno dostupné potravy nejvíce. Například na včelí úly. V Evropě si to mohou dovolit, protože naše včely medonosné jsou proti nim prakticky bezbranné.
Jako by to včelám nestačilo
Výsledek? Pokud můžeme porovnávat s Francií nebo Španělskem, kde už se sršní asijskou mají zkušenosti, tvoří sestřelené a ulovené včely mezi 33-65 % proteinů v sršním hnízdě. V otevřené krajině spíše ta menší procenta, ovšem ve městech včely jako zdroj potravy invazních sršní dominují. Za jednu sezónu dokáží „ve svém regionu“ sršně vyhubit kolem 5-8 % včelstev, 15-30 % dalších může výrazně oslabit. Záleží pochopitelně na konkrétních podmínkách v místě.
Pro včely medonosné, ať už ty volně žijící nebo v úlech včelařů, z toho nic dobrého neplyne. Kromě nepříhodné nabídky potravy na monokulturních „hladových“ lánech, parazitárních infekcí, postřiků a pesticidů se teď budou ještě muset obávat nepůvodních sršňů. Dopady na produkční schopnost zemědělství nebo ekonomiku evropských států mohou být značné. Nezvaný host, sršeň asijská, akcelerující úhyn včel medonosných, nás může přijít opravdu draho.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (28)
Katka Pazderů
12.2.2020 05:37Miroslav Vinkler
12.2.2020 06:38 Reaguje na Katka PazderůLukas B.
12.2.2020 08:17 Reaguje na Miroslav Vinklera tak dlouho jsme z toho měli srandu, a máme zrzavé slimáky, sršáně, voskovičku, raky, karasy a bůhvíco dalšího ještě.
jo a s klimatickou změnou to má společného zhruba tolik, jako kapr a králík v austrálii.
Václav Kain
12.2.2020 09:03 Reaguje na Miroslav VinklerPavelA
12.2.2020 08:15 Reaguje na Katka PazderůJakožto včelař vidím obranu v důsledné likvidaci asijských sršňů a přinejhorším ve šlechtění včel,které se mohou ubránit.ALE,taková včelstva mohou být od základu agresivnější.
Jakub Graňák
12.2.2020 18:00 Reaguje na PavelAhttp://www.psnv.cz/index.php?option=com_kurzy&task=vms
PavelA
13.2.2020 10:14 Reaguje naSpíš se naše včely potýkají s "tím" co se na kleštíka nabalí-viry.
P.Peterek hovoří krásně,selským rozumem,ale chybí mu praxe.Jakkoliv je to na škodu,neposuzuji.
A rozchovávání přeživších včelstev-selekce,u nás moc nejde.Neb jsme převčelenou zemí.
Co stojí za úhyny?To právě nikdo pořádně neví.Ostatně SVS žádné masové úhyny neeviduje.
Jan Šimůnek
12.2.2020 10:43 Reaguje na Katka PazderůNa ničení hnízd těchto sršní bude nutné nasadit účinné insekticidy, bez ohledu na jekot ekologů, chovatelů škodlivého hmyzu. Bude nutné posílit naše chovy včely medonosné geny včel z Japonska a Číny (a dalších asijských zemí), které se dokáží s útokem těchto sršní (byť ne stoprocentně účinně) vypořádat. Existuje i možnost technického opatření - zvýšit vnitřní teplotu v úlu, protože sršeň hyne při teplotách, které včele medonosné ještě nevadí. Mohlo by se zkusit dovézt přirozené nepřátele těchto sršní ze zemí, kde jsou doma (v případě některých invazivních druhů se to povedlo).
Radomír Dohnal
12.2.2020 09:01Jan Šimůnek
12.2.2020 10:45 Reaguje na Radomír DohnalJakub Graňák
12.2.2020 18:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
13.2.2020 08:12 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
13.2.2020 15:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.2.2020 08:46 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.2.2020 20:15 Reaguje na Jan ŠimůnekOndřej Dočkal
15.2.2020 21:39 Reaguje na Jakub GraňákNemluvě o tom, že to celé by předpokládalo vědět přesně jaké geny to jsou - nepochybuji vůbec o tom, že to bude polygenní dědičnost. A pak izolace genů, amplifikace, vložení .. a doufání že to všechno klaplo, že se cestou něco nepodělalo, že se na nic nezapomělo .. a pak rozšiřování "super včel" vzniklých v omezených počtech (vystavených tedy obecným rizikům vyplývajících z inbreedingu), pak doufání jak to bude s dědičností té DNA úpravy (dominantní/recesivní?) - to celé komplikované haplodiploidním systémem u včel... no zkusit se to může, ale radši bych spoléhal na nějaký systém včasného hlášení výskytu těch nových sršní a jejich likvidace, o což se snaží tuším ve Francii, nevím s jakým úspěchem, ale co jim zbývá..
PavelA
13.2.2020 10:43 Reaguje naI to je důsledek šlechtění na mírnost.
Moje zkušenost je,že včelstva,která brání proti vosám dobře,jsou "ostřejší".Jak při práci s nimi tak třeba i při pouhém přiblížení se k úlu.
Čech M.
13.2.2020 01:31 Reaguje na Radomír DohnalJakub Graňák
12.2.2020 17:53Ale nebojme se, pan Vacek nám zde jistě přispěchá vysvětlit, že včely nepotřebujeme, hlavně, že máme továrny.