https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italsky-parlament-vlozil-do-ustavy-ochranu-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italský parlament vložil do ústavy přednost ochrany životního prostředí před podnikáním

9.2.2022 11:40 | ŘÍM (ČTK)
O rovnováze mezi podnikatelskými aktivitami a dopady na životní prostředí se v Itálii diskutuje již mnoho let. Otázka je velmi ožehavá zejména na jihu země, ve městě Taranto, kde si místní obyvatelé stěžují na silné znečištění, které údajně způsobují ocelárny Ilva.
O rovnováze mezi podnikatelskými aktivitami a dopady na životní prostředí se v Itálii diskutuje již mnoho let. Otázka je velmi ožehavá zejména na jihu země, ve městě Taranto, kde si místní obyvatelé stěžují na silné znečištění, které údajně způsobují ocelárny Ilva.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Italský parlament schválil změnu ústavy a do jejího znění vložil ochranu životního prostředí. Novinku schválila široká parlamentní většina, nepodpořili ji jen zákonodárci z krajně pravicové strany Bratři Itálie. Nové znění ústavy mimo jiné zakazuje soukromé podnikatelské aktivity, které poškozují životní prostředí, uvedla agentura ANSA.
 

Pro změnu ústavy v dolní komoře parlamentu hlasovalo 468 poslanců, jeden byl proti a šest se zdrželo. Text schválil v listopadu dvoutřetinovou většinou i Senát. To znamená, že nové znění ústavy nebudou muset potvrdit v referendu občané.

Do devátého článku ústavy nyní zákonodárci vložili větu, že italská republika chrání "životní prostředí, biologickou rozmanitost a ekosystémy, a to také v zájmu budoucích generací". Ve článku 41 pak zákonodárci stanovili, že soukromé podnikání nesmí poškozovat životní prostředí a veřejné zdraví.

"Díky hlasování parlamentu se dnešní den zapíše do dějin," prohlásil ministr životního prostředí Roberto Cingolani, podle kterého vláda vítá rozhodnutí zákonodárců.

O rovnováze mezi podnikatelskými aktivitami a dopady na životní prostředí se v Itálii diskutuje již mnoho let. Otázka je velmi ožehavá zejména na jihu země, ve městě Taranto, kde si místní obyvatelé stěžují na silné znečištění, které údajně způsobují ocelárny Ilva. Část aktivistů se snažila dosáhnout přerušení výrovy soudními žalobami. Kvůli porušování emisních limitů vloni starosta města Rinaldo Melucci nařídil zastavit výrobu. Jeho výnos ale zrušil nejvyšší správní soud, podle kterého provoz netvoří "bezprostřední ohrožení zdraví". Ocelárny jsou jedním z největších zaměstnavatelů ve městě a okolí. Několik desítek let odnětí svobody vloni dostali bývalí majitelé závodu, bratři Fabio a Nicola Rivaovi, za ekologické a zdravotní škody způsobené ocelárnou. Stávající vlastníci, společnost ArcelorMittal a italský stát, chtějí v příštích letech snížit dopad výrobních aktivit na ekologii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kamil Krabice

Kamil Krabice

9.2.2022 13:20
Tak teď už jen zbývá zajistit, aby se Itálie v budoucnu řídila ústavou
a ne koránem.
Odpovědět
va

vaber

10.2.2022 09:54
kdo bude určovat co je to,, soukromá podnikatelská aktivita, která poškozuje životní prostředí?,,
Odpovědět
PK

Pavel Karel

10.2.2022 11:43 Reaguje na vaber
České příklady podnikání v režimu obecného ohrožení je například tyto
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/221562248410035/

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3426394-reporteri-ct-caslav-chce-po-statu-miliony-tvrdi-ze-o-ne-prisla-kvuli-skladce
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist