Jak zbavit řeky zbytků léčiv a hormonů? Hledání nových technologií podpoří státní fond
Státní fond životního prostředí, který v ČR poskytuje prostředky na ochranu prostředí, proto připravil dotaci z názvem „Trondheim“. Z Norských fondů rozdělí až 94 milionů korun na inovativní opatření, jejichž výsledkem budou nové technologie pro čisté povrchové vody bez toxických zbytků léčiv.
„Problematika znečištění vod nerozpustnými zbytky chemických látek různého typu, tzv. mikropolutanty, je vážným tématem. Jelikož tyto látky nepodléhají tak snadno biologickému rozkladu, dochází k jejich nežádoucímu hromadění ve vodě, půdě i v tělech živých organismů,“ komentuje znečištění Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky.
I metabolity, které vznikají při rozkladu mikropolutantů, jsou mnohdy velmi toxické. „Proto jsme se na tento typ znečištění rozhodli zaměřit v rámci podpory z Norských fondů. Náš program je jedním z prvních finančních nástrojů, které se zaměřují na hledání a podporu konkrétních opatření ke snižování tohoto typu znečištění“, popisuje Valdman.
Žadatelé z řad právnických osob mohou získat z prostředků dotačního programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu Norských fondů částku až 26 milionů korun a pokrýt tak 90 procent způsobilých nákladů na svůj projekt. Příjem žádostí o dotaci odstartuje 8. dubna 2021.
Finanční podporu budou moci získat pilotní projekty, které se konkrétně zaměří na instalaci pokročilých technologií čistění odpadních vod umožňující redukci zbytků léčiv a jejich metabolitů, a to jak přímo u významných zdrojů, tak i na komunálních čistírnách odpadních vod. Mezi významné zdroje tohoto znečištění se řadí například zdravotnická zařízení či domovy pro seniory. Podporovány budou rovněž aktivity zaměřené na využití přírodních a přírodě blízkých procesů, jakými jsou například kořenové čistírny či umělé mokřady, které rovněž vedou k prokazatelnému snížení tohoto typu znečištění.
Podpořené projekty musí být zrealizovány do 30. dubna 2024.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Karel Zvářal
8.4.2021 10:12Zbyněk Šeděnka
8.4.2021 15:26 Reaguje na Karel ZvářalOndřej Dočkal
8.4.2021 16:20 Reaguje na Karel ZvářalNepřipadá mi v pořádku, že ryby plavou v mixu hormonů, které již na řadě míst vedou k feminizaci mlíčňáků – např. viz zde:
https://fishbio.com/field-notes/the-fish-report/feminized-fish-power-pollution
- Otázka je to samozřejmě složitější, jde jak o hormony samotné, tak různé jiné látky s obdobným účinkem (hormonální disruptory) – ale výsledek je obdobný - a je otázka, jak se k tomu – jakožto původci, postavíme. Buď to budeme ignorovat, nebo se pokusíme o nápravu. Já jsem pro ten pokus.
Ohledně antibiotik v odpadních vodách a rybách např. zde:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S153204562030140X
Karel Zvářal
8.4.2021 16:41 Reaguje na Ondřej Dočkalhttps://www.forumantikoncepce.cz/rady-a-komentare/meni-antikoncepce-pohlavi-ryb
Ondřej Dočkal
9.4.2021 12:11 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.4.2021 15:30 Reaguje na Ondřej DočkalTen odkaz hovoří o tisíci látkách, např. splachy pesticidů z pole - to si fakt myslíte, že to všechno usledujete a dokážete zneutralizovat? A jestli bude o jeden výzkumný tým více či méně - koho to v dnešní době zajímá?
Ondřej Dočkal
12.4.2021 08:47 Reaguje na Karel ZvářalMOje prudká reakce je důkazem toho, že mě hodně vadí, když někdo bagatelizuje problematiku znečištění vody a jeho vliv na ryby apod.
Víte, svět je mnohem složitější než to, co si člověk na první pohled myslí. Viz níže můj komentář k panu Macháčkovi - citlivost různých druhů může být dost výrazně různá, takže tyhle jednoduché rovnice nejsou všeobecně platné.
KOho to dneska zajímá, že se konečně začne aspoň něco v tomto ohledu dělat? No mě ano, a ujišťuji vás, nejsem sám. A proč? Protože vím, že problém, který ignorujeme, se nezmenší - ale zvětší.
Karel Zvářal
12.4.2021 21:33 Reaguje na Ondřej DočkalJiří Daneš
9.4.2021 11:29 Reaguje na Ondřej DočkalJiří Daneš
9.4.2021 11:31 Reaguje na Jiří DanešOndřej Dočkal
9.4.2021 12:10 Reaguje na Jiří DanešJinak v tom nadužívání máte 100%ní pravdu. Zvykli jsme si bohužel, že od doktora musíme odejít s receptem, a doktor, co ho nenapíše, se vystavuje riziku pomluv, že není dobrý doktor :((
Miloš Volenec
8.4.2021 17:00Břetislav Machaček
8.4.2021 18:12Rovněž nádržky chemických WC zadrží tyto látky, ale nesmí být vylity
do kanalizace. Tam už je to problém obrovského množství vody určené
k čištění. Výsledkem tak je pouhopouhé naředění s odstraněním hrubých
nečistot a látek, které umí čističky zlikvidovat. Pak tu jsou i ochozy
a výsledek je, jaký je. Možná se jednou najde účinná technologie toto
vše odstranit, ale bude asi problém s cenou za likvidaci odpadních vod.
Stočné bude tak o mnoho vyšší, než vodné a to jsem zvědav, jak na to
budou reagovat spotřebitelé. Spíše to vidím na nějaké to "zkoumání",
ale do praxe to asi nedojde. Dál tak budou řeky plné průzračných, ale
jedovatých koktejlů a vinit budeme jiné, než nás samotné. Jinak je
opravdu podivné, že jsou druhy na tyto látky vnímavé a jiným to nijak
neškodí. Přitom koncentrace vy měla být vyšší i u dravých ryb, ale
třeba sumcům to v množení nijak nebrání. Těch neutěšeně přibývá
a tak je ta chyba asi úplně někde jinde.