Jakou rychlostí druhy "utíkají" před klimatickou změnou? 20 cm/h
Vědci z britské Univerzity v Yorku na základně analýz zhruba 2000 případů změny rozšíření rostlin a živočichů dokonce byli schopni spočítat velmi orientační rychlost těchto posunů. V průměru se v případě přesunů do vyšších nadmořských výšek jedná o rychlost 12,2 metrů za dekádu, tedy o něco více než metr za rok. V případě posunu do chladnějších zeměpisných šířek je rychlost 17,6 kilometrů za dekádu, tedy skoro dva kilometry za rok.
"Tyto změny odpovídají pro představu tomu, že rostliny a živočichové se stahují směrem od rovníku přibližně rychlostí 20 cm za hodinu, a to neustále, bez přestávky," říká Chris Thomas, vedoucí týmu vědců. "Děje se to již zhruba 40 let a je zřejmé, že to bude pokračovat nejméně do konce tohoto století."
Analýzy na mnoha místech poprvé jasně prokázaly změny geografického rozšíření mnoha druhů na místech, kde se v uplynulých dekádách průkazně projevily nárůsty teplot. "Z výsledků poprvé jasně vyplynulo, že existuje jasné korelace mezi intenzitou změny klimatu a rozšířením druhů," uvádí I-Ching Chen, další z týmu odborníků.
Někdo rychle, jiný pomalu…
Vědci zdůrazňují, že mezi různými druhy existují velmi zásadní rozdíly. Některé druhy se "pohybují" mnohem méně, než předpokládaly předchozí studie, v jiných případech byla ovšem zjištěná rychlost přesunu nečekaně rychlá. To je možné vysvětlit tím, že druhy reagovaly i na jiné parametry změn v ekosystému, než čistě na zvýšení průměrných teplot.
V úvahu je samozřejmě nutné vzít i proměny ekosystému jako takových, které nutí druhy k rychlým adaptacím. Jako případ tým uvádí jeden druh motýlů, u kterého se předpokládal posun do chladnějších oblastí Skotska, avšak druh adaptaci "nezvládl", protože ruku v ruce se změnou teploty šel i zásadní úbytek jeho přirozeného prostředí. Naproti tomu se ovšem ve stejném období dvaceti let jiný druh motýla přesunul o celých 220 kilometrů ze střední Anglie až na sever k Edinburghu.
Obdobných případů je celá řada z bezpočtu lokalit po celé planetě. Jako příklad posunu do vyšších nadmořských výšek vědci uvádějí můry z malajské hory Kinabalu, jejich oblast rozšíření se ve studovaném období posunula o 67 výškových metrů.
reklama