Jeden svět: Je libo vodovodu?
Američané nakoupí každý rok 29 miliard lahví na jedno použití
|
|
Foto: Brett Weinstein/Wikipedia.org |
Film ukazuje, jak soukromé společnosti, především trojlístek korporací Nestlé, Coca-Cola a Pepsi Cola, využívají lokální zdroje pitné vody. Obce, na jejichž území se prameny nacházejí, ale obvykle z této činnosti nemají žádné příjmy, protože firmy se účinně brání zavedení jakéhokoli poplatku. Film dopodrobna a s americkou neodbytností, rozhořčením i sentimentem mapuje řadu důsledků, které s sebou obliba balené vody přináší. Počínaje tím, že kvalita balené vody mnohdy nepodléhá zdravotním testům, zatímco pitná voda ve vodovodní síti je kontrolována několikrát denně. Podle autorky filmu Stephanie Soechtigové se 40 % balené vody stáčí z běžné vodovodní sítě. Přesto se prodejci vody snaží zákazníky přesvědčit, že voda z plastové lahve je lepší a zdravější než ta, která teče z kohoutku.
„V České republice je to úplně stejné, v roce 2009 poklesl prodej balené vody a prodejci hned začali tvrdit, že balená voda je zdravější,“ prohlásila v debatě po projekci filmu Václava Kunová. „Přitom neexistuje žádná studie, která by dokazovala, že je balená voda lepší než voda z vodovodu,“ říká Kunová. Podle ní vypije ročně každý obyvatel ČR 260 litrů balené vody. Václava Kunová v roce 2008 uvedla v život internetové stránky vodovoda.cz. Ty se snaží, aby restaurace začaly nabízet točenou vodu z kohoutku. (Více si můžete přečíst v článku Řekněte si v restauraci o vodu z vodovodu). „Minerální voda podávaná v restauracích je mnohdy přechlazená a proto ji člověk vypije mnohem méně,“ upozorňuje na zdravotní aspekt Kunová. Podle ní nejde o to ušetřit peníze, vodu si restaurace mohou zpoplatňovat. Důležité je, aby začaly vodu nabízet, například ji přímo měly napsanou na jídelním lístku.
Kunová, která je sama lékařka, upozorňuje, že odborníci doporučují denně vypít dva až dva a půl litru vody. To ale pro čtyřčlennou rodinu znamená balení šesti plastových lahví denně. A to znamená také velké množství odpadu. Na tento dopad nápojového průmyslu upozorňuje i film Tapped. Problém představuje i výroba samotného obalu, tedy PET lahve. Film sugestivně ukazuje okolí největší rafinerie v USA ve městě Corpus Christi, kde místní obyvatelé trpí řadou zdravotních problémů spojených s výrobou ropných produktů, krom jiného PET. Podle filmu ale americké firmy odmítají přispívat na recyklaci svých obalů. Plastových lahví se podle filmu vrací k recyklaci jen 20 %, v České republice je to zhruba polovina.
Nápojové společnosti se také brání zavedení nebo rozšíření stávajícího zálohovaní lahví i na lahve plastové. Před dvěma lety se v České republice pokusilo ministerstvo životního prostředí zavést zálohy na plastové lahve, ovšem bez úspěchu. Zálohování by zřejmě vedlo k využívání vratných lahví, tedy plastových obalů, které se vyrábějí z pevnějších materiálů, než jsou dnes běžné jednorázové lahve. „Tvrdší plast je ovšem bezpečnější co se týče uvolňování látek z obalu do vody, kterou pijeme,“ říká Kunová.
Film Tapped (Vodovoda) můžete vidět v rámci Festivalu Jeden svět 17.03.2010 od 22:00 ve velkém sále kina Atlas.
reklama
Online diskuse
Je libo vodovodu? - 15. 3. 2010 - BedřichMě zase vadí, že akademici, kteří si nevidí ani na špičku nosu a myslí si, že když složili SZZ, tak spolkli všechnu moudrost světa....Ale budiž. Horší je, že namísto uvedení faktických chyb a oponovat jim, tak prohlásit, že autor záměrně a účelově lže jsou dosti silná slova, navíc když už nastiňujete konspirační teorii zapojující i MŽP! Toto bych čekal od hospodských kecálistů a nikoliv od člověka s akademickým vzděláním, který by navíc měl již rozumět psanému textu - což jste také nepředvedl...Napište svůj vlastní článek, oponujte tento a uveřejněte ho...máme demokracii! Mimo to, pokud by jste žádal na ministerstvech zastavení podpor pro každou organizaci, která publikuje nějaký neodborný článek, tak to se tam rovnou přestěhujte... PET lahev je vskutku škodlivá - po jejím užití je z ní odpad...Už minimálně toto je jejich škodlivý dopad, takže vlastně lžete Vy(budu-li užívat Vaší logiku), nehledě na občasný výskyt ftalátů ve vodě uskladněné v PET lahvích. Nenapadejte autora, ten pouze reprodukuje cizí teze(citace jsou uvedeny)a pokud máte problém s poškozením jména uvedených firem, tak si stěžujte jinde(nebo výše uvedený film natočil pan Charvát či MŽP ČR?). Nakonec - vždy poněkud "smrdí", pokud se někdo považuje za "problematiku znalý", neboť i ten největší sedlák na vesnici ví, že člověk se učí celý život... A věřte, že nikdy nebudete zcela "problematiky znalý"! A ať si připadáte sebechytřejší, nic to nezmění na původní myšlence, že je mnohem zdravější a z hlediska životního prostředí lepší voda z vodovodu, než většina balených vod na trhu...Hezký den. |