https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeden-svet-kde-jsou-ty-ryby
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jeden svět: Kde jsou ty ryby?

20.3.2010 07:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
"My jsme je snědli," odpovídá jeden z protagonistů ve filmu Mizející ryby (The End of the Line) režiséra Ruperta Murraye, uvedeného v rámci rámci letošního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.
 

Tuňáci na rybím trhu v Japonsku.
Tuňáci na rybím trhu Tsuji v Japonsku.
Foto: Fisherman/Wikimedia Commons
Film natočený na motivy knihy novináře a rekreačního rybáře Charlese Clovera chce především varovat. Upozornit, že pokud se náš přístup k rybolovu nezmění, může dojít do poloviny tohoto století k vylovení mnoha populací mořských ryb. Ohroženy jsou zejména velké ryby. Jako příklad místa, které je nadměrným rybolovem již poškozeno, uvádí ostrov Newfoundland ve východní Kanadě, kde docházelo k nadměrnému lovu tresky, a i přes zákaz jejího lovu v roce 1992 se její populace dodnes neobnovila.

Proti stále menším výlovkům totiž rybáři bojují dokonalejšími technologiemi, nedodržováním už tak neudržitelných a nepřiměřených kvót a pravidel lovu. Kritika se snáší i na Čínu, která prý čísla o svých výlovcích kvůli propagandě nadhodnocuje, africké státy prodávající právo k lovu evropským společnostem na úkor svých obyvatel a japonskou společnost Mitsubishi, která má pod kontrolou 60 % lovu ohroženého tuňáka obecného (modroploutvého).

Dokument zmiňuje i sociální faktory současného světového rybolovu. Od rozdělování rodin, přes ztrátu zaměstnání až po emigraci afrických rybářů do Evropy, které jejich tradiční způsob rybolovu v pobřežních vodách už neuživí. Film se samozřejmě zabývá i ekologickými souvislostmi. Vyhubení jednoho druhu vede k množení jiných organismů, například medúz.

Autoři filmu však ukazují, že to jde i jinak. Představují například informované a uvědomělé rybáře na Aljašce nebo příklad chráněné mořské oblasti u Baham, kde se během sedmi let díky zákazu lovu zvýšila populace ryb třikrát až pětkrát. Právě zřízení sítě chráněných mořských oblastí, která by pojímala 20 až 30 % mořských vod, by mohlo podle odborníků současný stav zvrátit a nevyžadovalo by ani více finančních prostředků, než kolik je nyní vydáváno na podporu rybolovu.

Na následné debatě se řešila především otázka odpovědnosti za současný stav. Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha zmínil nutnost konkrétních politických rozhodnutí a jejich vymáhání. "Odpovědnost má každý z nás," oponovala mu Alena Marková z Ministerstva životního prostředí. Důležitá je podle ní role médií a reklamy.

Diskutující se shodli, že v našich podmínkách chybí dostatečné informace pro spotřebitele, jaké v západních zemích nabízí například ve filmu zmiňovaná Společnost pro ochranu moří (Marine Conservation Society), která v zahraničí zavádí značení ryb MCS. Jedná se o jakousi obdobu u nás již zaběhnutého lesního certifikátu FSC, která rozděluje rybí produkty podle druhu, lokality a způsobu lovu (více informací) na akceptovatelné a nepřijatelné.

Nicholas Orsillo, který spolupracuje s Hnutím Duha v programu Zemědělství dodal, že v případě České republiky chybí informace tím spíš, že moře je daleko a stejně vzdálené se nám zdají být i tyto problémy.
reklama

 
Zdeňka Vítková
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist