https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jednani-o-turowu-budou-pokracovat-pristi-tyden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jednání o Turówu budou pokračovat i tento týden

28.6.2021 00:55 | PRAHA (ČTK)
Jednání mezi Českou republikou a Polskem o mezivládní smlouvě ohledně hnědouhelného dolu Turów u českých hranic budou tento týden pokračovat. Po pátečním jednání ministrů zahraničí ČR Jakuba Kulhánka (ČSSD) a Polska Zbigniewa Raua v Praze to uvedla česká diplomacie. Smlouva má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU.
 

Na úvod pátečního jednání Rau vyjádřil soucit s obyvateli jihomoravských obcí postižených čtvrtečním tornádem. Polsko je připraveno pomoci vysláním několika jednotek hasičů do oblasti, kteří by měli pomáhat při obnově zničených domů nebo infrastruktury.

O dolu Turów jednaly od minulého týdne expertní týmy obou zemí. Ministři zahraničí dnes ocenili intenzitu debat a jejich věcný charakter. "Naším cílem je uchránit české zájmy, což je naše základní vyjednávací pozice," poznamenal ministr Kulhánek. Dnešního setkání se zúčastnil i náměstek Martin Smolek, který je vládním zmocněncem pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU a minulý týden vedl jednání s polskou stranou.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu. Soud EU v květnu Polsku nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale oznámil, že Polsko nařízení nedodrží, neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky. Česko proto požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba.

Dohoda by podle české strany měla obsahovat mimo jiné povinnost uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hrádecka či na posílení vodního zdroje Uhelná, na což je Česko připraveno žádat 40 až 50 milionů eur (1,02 až 1,27 miliardy korun).

Ministři zahraničí dále jednali o spolupráci zemí v Severoatlantické alianci (NATO), EU i v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko). Ministři si také vyměnili názory na situaci v Rusku a Bělorusku.

Podle šéfů diplomacií je nutné se zaměřit ještě více na příhraniční spolupráci."Jde o oblasti ochrany ovzduší nebo společné projekty v oblasti infrastruktury," přiblížil Kulhánek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

28.6.2021 07:08
Pokud důl odvádí vodu z našeho území, tak je na místě požadovat, aby neodváděl (i kdyby se měl zavřít).... pokud důl způsobuje zvýšenou prašnost, tak je na místě zajistit, aby se to nedělo (i kdyby se měl zavřít)....

Dávat nám "bolestné" je k ničemu... toto není ochrana zájmu ČR a jejich občanů....

Už aby tato vláda lhářů, podvodníků, mafiánů a pokrytců skončila!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist