Jihočeští vodohospodáři vyměnili poruchovou trubku pod řekou Otavou
„Dlouhodobě to bylo poruchové místo, kde se první havárie na jednom ze dvou ramen shybky objevila v roce 2018. Proto jsme tam umístili ještě jednu menší, rezervní. Technické problémy nastaly letos zjara na druhém rameni, naštěstí takové, které umožnily provoz,“ řekl provozní náměstek ředitele JVS Michal Míček.
Shybkou se rozumí snížená část potrubí, převádějící pitnou vodu z jedné strany toku na druhou. Funguje na principu spojených nádob a zřizuje se v místě křížení vodovodu s řekou. V některých případech býval přechod řešen přemostěním, povodně však ukázaly, že uložení pod řeku je bezpečnější, uvedl JVS.
Původní trubky se používaly ve vodárenství v 90. letech, byly z křehkého materiálu Sarplast.
Vodohospodáři postupně vyvrtali otvor pod řekou, který byl mnohem větší než samotná roura, přibližně 80 cm. Stroj při postupném vrtání a pohybu dopředu a zpět odstraňoval materiál a v závěru vyplnil otvor bentonitem, tedy jílem, aby vytvořil zpevněný kruhový otvor pro rouru o průměru 56 centimetrů. Tu pak protáhli otvorem. Následovalo napojení na vodovodní řad. Práce trvaly zhruba tři dny. Stavba stála 5,5 milionu korun bez DPH.
Samotná odstávka vody při napojování na vodovodní řad byla zhruba 15 hodin. Velká města, která mají vodojemy, je maximálně předzásobila vodou, odstávku lidé nepocítili. Bez vody během odstávky ale byli odběratelé v těch obcích, které vodojem nemají.
reklama