Kanada čelí žalobě kvůli odvolání podpisu klimatické dohody z Kjóta
Daniel Turp, který na montrealské univerzitě přednáší právo, tvrdí, že současná kanadská vláda porušila zákony země tím, že se rozhodla opustit Kjótskou dohodu bez předchozí konzultace s parlamentem.
V polovině prosince prohlásil ministr životního prostředí Peter Kent, že se Kanada stane první zemí, která využije svoje právo a opustí dohodu o snižování emisí skleníkových plynů.
Díky tomu prý Kanada ušetří téměř 14 miliard amerických dolarů. Kanada se totiž zavázala, že sníží emise skleníkových plynů o 6 % mezi lety 2008-2012 oproti úrovni z roku 1990. Ve skutečnosti ale kanadské emise vzrostly – téměř o 30 %.
„Myslím, že tu máme zajímavý případ. A doufám, že soud rozhodne, že vláda nemůže ignorovat parlament a zákony, kterými byla kjótská dohoda přijata,“ řekl Turp v telefonickém rozhovoru serveru Point Carbon News.
Turp tvrdí, že vládnoucí Konzervativní strana porušila zákon z roku 2007, který implementuje Kjótskou dohodu do kanadského práva. Zákon vládě umožňuje přijmout řadu opatření, které zavádějí dohodu o ochraně klimatu do praxe.
K žalobě se podle Daniela Turpa má připojit ještě organizace ochránců životního prostředí Association Québécoise de Lutte contre la Pollution Atmosphérique (AQLPA). Profesor je také ochoten svůj spor vést až k ke kanadskému nejvyššímu soudu, pokud nebude úspěšný u federálního soudu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Plánovnou socialistickou ekonomiku - 16. 1. 2012 - Jan Šimůnekjsme tu měli od roku 1948 do r. 1989. Nezdá se mi, že by v tomto období byla u nás příroda chráněna nějak dramaticky lépe než předtím nebo potom. Určitý ústup emisí apod. na konci tohoto období (a zejména poté) byl dám více-méně nezáměrně, tím, že socialismus přivedl ekonomiku na pokraj krachu, z něhož se dostávala mj. za drastických omezení výroby. Možná to EU myslí tak, že pokud nechá ekonomiku členských zemí totálně zkrachovat (na způsob Velké hospodářské krize v minulém století, nebo ještě hůř), tak se to pozitivně odrazí na přírodě. Je to pochopitelně pitomost, protože davy vyhladovělých lidí by nejdřív snědly vše poživatelné i v té přírodě, než by se pustily do sebe.Jinak "profesor práv a bývalý poslanec", to je skutečně perfektní vzdělání pro posuzování přínosu Kyotského protokolu. |