https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kanada-celi-zalobe-kvuli-odvolani-podpisu-kjota?ids%5Bx969a045d9dcd5dd5632676462c795b74%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kanada čelí žalobě kvůli odvolání podpisu klimatické dohody z Kjóta

16.1.2012 13:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Daniel Turp, profesor práva a bývalý poslanec kanadského parlamentu, zažaloval Kanadu kvůli zrušení podpisu Kjótského protokolu.
Daniel Turp, profesor práva a bývalý poslanec kanadského parlamentu, zažaloval Kanadu kvůli zrušení podpisu Kjótského protokolu.
Vystoupení Kanady z dohody o ochraně klimatu je nelegální. Tvrdí to kanadský profesor práva a bývalý poslanec, který se podává na kanadskou vládu žalobu. Zprávu přinesla agentura Reuters.
 

Daniel Turp, který na montrealské univerzitě přednáší právo, tvrdí, že současná kanadská vláda porušila zákony země tím, že se rozhodla opustit Kjótskou dohodu bez předchozí konzultace s parlamentem.

V polovině prosince prohlásil ministr životního prostředí Peter Kent, že se Kanada stane první zemí, která využije svoje právo a opustí dohodu o snižování emisí skleníkových plynů.

Díky tomu prý Kanada ušetří téměř 14 miliard amerických dolarů. Kanada se totiž zavázala, že sníží emise skleníkových plynů o 6 % mezi lety 2008-2012 oproti úrovni z roku 1990. Ve skutečnosti ale kanadské emise vzrostly – téměř o 30 %.

„Myslím, že tu máme zajímavý případ. A doufám, že soud rozhodne, že vláda nemůže ignorovat parlament a zákony, kterými byla kjótská dohoda přijata,“ řekl Turp v telefonickém rozhovoru serveru Point Carbon News.

Turp tvrdí, že vládnoucí Konzervativní strana porušila zákon z roku 2007, který implementuje Kjótskou dohodu do kanadského práva. Zákon vládě umožňuje přijmout řadu opatření, které zavádějí dohodu o ochraně klimatu do praxe.

K žalobě se podle Daniela Turpa má připojit ještě organizace ochránců životního prostředí Association Québécoise de Lutte contre la Pollution Atmosphérique (AQLPA). Profesor je také ochoten svůj spor vést až k ke kanadskému nejvyššímu soudu, pokud nebude úspěšný u federálního soudu.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

to je zajímavé ale logické - 16. 1. 2012 - Martin14159

Kanada není jediná ze zemí, co čelí případu, kdy nebyla schopna splnit závazek z Kjóta. Lze na to nahlížet různě, jedna z možných pohledů je, že Kjóto jako administrativní pokus naplánovat chod ekonomiky zkrátka selhal a pak jsou dvě možnosti, jak na to zareagovat: buď zavést kompletně administrativně řízenou ekonomiku, ve které stát bude určovat lidem čeho a kolik budou spotřebovávat (což je vlastně socialismus, a všiměte si, že první pokusy už v EU nastaly, když je diktováno, jaké spotřebiče s jakými parametry lze legálně na evropském trhu prodávat) a druhá možnost (podle mě jediná rozumná, chceme-li si zachovat normální a zdravý rozvoj společnosti, bude to znít velmi paradoxně ale i čisté životní prostředí, všimněte si totiž, že za socialismu u nás dostávalo živostní prostředí pěkně na frak) je opustit zcela Kjótský protokol. Kanada si vybrala podle mého názoru zcela správně druhou možnost. Evropa na to také dříve či později přijde, není jiná alternativa.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist