https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karlovarsky-kraj-chce-obnovit-prirodni-rezervaci-s-raselinisti-u-nejdku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovarský kraj chce obnovit přírodní rezervaci s rašeliništi u Nejdku

20.11.2022 01:31 (ČTK)
Přírodní rezervace v minulých letech postupně zarůstala a plocha přírodního rašeliniště se zmenšovala.
Přírodní rezervace v minulých letech postupně zarůstala a plocha přírodního rašeliniště se zmenšovala.
Foto | Petr Kinšt / Wikimeda Commons
Karlovarský kraj chce upravit přírodní rezervaci Oceán mezi Perninkem, Merklínem a Nejdkem. Jde o cenné území s komplexem rašelinišť, která tvoří přirozené jádro krušnohorských mokřadů. Na zásahy v území rezervace chce kraj získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí, informoval ČTK náměstek hejtmana Karel Jakobec (ODS)
 

Přírodní rezervace v minulých letech postupně zarůstala a plocha přírodního rašeliniště se zmenšovala. Kolem rezervace se vytvořil systém melioračních příkopů. Změny vodního režimu pak pravděpodobně nastartovaly proces masivního zarůstání celé plochy keřovitými borovicemi. "V současnosti jen kolem deseti procent plochy představuje zbytky funkčního rašeliniště. Naším cílem bude zvětšení výměry této plochy alespoň na 40 procent. Díky tomu se budou moci zachovat a rozvíjet biotopy, které je třeba ochránit," uvedl Jakobec.

Opatření, která kraj plánuje, spočívají v probírkách borovice kleče, v obnově vodního režimu prostřednictvím výstavby hrázek na melioračních příkopech, případně ve vybudování dalších podpůrných prvků zaměřených na obnovu a ochranu biotopu.

V Karlovarském kraji je 51 menších zvláště chráněných území, o něž krajská samospráva pečuje. Získání dotace z Operačního programu Životní prostředí je jedním ze způsobů, jak by šlo náklady na tuto péči významně snížit. V minulých letech díky tomuto programu získal kraj dotaci na úpravy v evropsky významných lokalitách Borecké rybníky v Ostrově a Vladař u Žlutic za 3,2 milionu korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist