https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karlovarsky-kraj-spousti-dotacni-program-na-snizeni-poctu-cerne-zvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovarský kraj spouští dotační program na snížení počtu černé zvěře

2.4.2024 11:12 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Karlovarský kraj vyhlásil od dubna nový dotační program na snížení počtu černé zvěře. Má pomoci zmírnit škody, které divoká prasata způsobují v lesích, ale i na obecním a soukromém majetku. Krajský program je na rozdíl od podobného státního programu cílený více na samotné myslivce, aby je motivoval k odstřelu černé zvěře, uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Karel Jakobec (ODS). Za zastřelené prase nabízí 1000 korun.
 

"Jedná se o dotační program, který už v kraji fungoval a následně si ho převzal stát na národní úroveň. Nicméně po letech se v regionu opět přemnožila zejména divoká prasata, a je proto třeba jejich stav regulovat. Krajský program ’zástřelného’ je oproti státnímu programu upraven a je směřován přímo na myslivce. Snahou je motivovat finanční odměnou samotné myslivce, kteří kraji pomohou s problémem přemnožení černé zvěře a kraj jim za to poskytne peníze z dotačního programu,“ uvedl náměstek pro životní prostředí Jakobec.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl v březnu 2023 v Karlovarském kraji odhadovaný počet kusů černé zvěře 2424. Prasata mají na jaře mladé a jejich počet se pak výrazně zvyšuje. Dostávají se nejen do blízkosti obcí a měst, ale často i přímo do ulic. S divokými prasaty se tak potýkají například Lázeňské lesy Karlovy Vary, prasata chodila v ulicích například Citic, běžná jsou i v Sokolově nebo v okrajových částech Lokte.

Z rozpočtu Karlovarského kraje je na program zástřelného vyčleněno 800 000 korun pro rok 2024. Dotace bude poskytnuta na základě odlovu minimálně tří kusů černé zvěře v jednom čtvrtletí a činí 1000 korun za prase divoké ulovené na území Karlovarského kraje. V jedné podané žádosti tak dotace činí 3000 korun a žádost je možno podávat nejvýše jednou za čtvrtletí.

První žádosti bude možné podávat v termínu od 1. do 10. července letošního roku, a pak vždy po skončení čtvrtletí. Žadatelem o krajskou dotaci může být fyzická osoba s platným loveckým lístkem a povolenkou lovu pro příslušnou honitbu. Dotace budou poskytnuty za odlov černé zvěře v období od 1. dubna do 31. prosince 2024 na honebních i nehonebních pozemcích na území Karlovarského kraje. Žadatel má povinnost ulovený kus prasete divokého řádně zaevidovat ve svém uživatelském účtu v Evidenčním portálu myslivosti nejdéle do 12 hodin od ulovení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

2.4.2024 12:21
Hlavně aby to stačilo , protože až projde novela zákona o myslivosti a budou lovit vlastníci ve svých malých honitbách . Myslivcům napaří nájemné po kterém všude hlasitě volají , protože oni sami na lov nemají ani potřebné vzdělání ani čas , ten je drahý . Myslivci co tam do teď lovili se přesunou do lukrativních , dobře zazvěřených honiteb a starost nechají vlastníkům . Nebylo by od věci kdyby si nechali kraje udělat audit aby věděli kam to vlastníci z hnutími a ochránci vedou a jaké to bude mít v konečné fázi důsledky .
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.4.2024 14:45 Reaguje na Radek
Takže černá je přemnožená, protože ji nyní loví myslivci, co nic nevlastní?
A nebo ji neloví, protože to stojí hodně a je za to málo?
Odpovědět
Ra

Radek

2.4.2024 18:44 Reaguje na Michal Uhrovič
Takže černá je přemnožené protože zemědělci změnili životní prostředí tak moc že jí vyhovuje (pěstují energetické plodiny do pohonných hmot a bioplynek ) .
Myslivci co nic nevlastní ji loví . Já jsem se pozastavil nad tím co bude až budou mít vlastníci honitbu 250 ha , za kterou budou chtít cca 100 000 kč nájem a myslivci to vlastníkům nezaplatí , prostě to nechají na vlastnících , vlastníci neuloví to co teď loví myslivci .

Myslivci loví za svoje náklady protože to mají jako koníček ,mnozí z nich to mají jako životní styl , takových vlastníků moc neznám , rozumíte ?
Odpovědět
Pe

Petr

3.4.2024 10:20 Reaguje na Radek
Pokud se to změní na pouhý byznys, tak to může dopadnout například tak, že stát bude vyplácet zástřelné a vlastníci honiteb budou prodávat odlovy solventním zájemcům, případně si najímat myslivce jako placené lovce.
Odpovědět
Ra

Radek

3.4.2024 10:50 Reaguje na Petr
Ano , taková představa panuje u některých vlastníků , jsou to ti co lovit nechtějí a bohužel od té změny čekají další příjem z jejich pozemků .

Poplatkoví lovec to je borec , přijede na 2-3 dny a chce lovit , proč né . Má plnou peněženku peněz a tak loví , jeleny ,srnce trofejové kance a platí keš ! Pokud je tam jednou 3 dny a nejen že neuloví ale ani nevidí zvěř , po druhé se možná vrátí ale spíš pojede tam kde uloví , jemu o nic jiného nejde a je to tak v pořádku !

Kdo bude ale lovit zvěř holou , selata , zvěř škodnou , kdo bude řešit padlé kusy , vlastník který lovit nechce , to bude zajištovat stát ??

Jsme zase u toho , co bude z těmi honitbami o kterých si bláhoví vlastníci ,myslí že jim to přinese další příjem , to opravdu bude hradit stát , tedy daňoví poplatník ??
Odpovědět
Pe

Petr

3.4.2024 11:06 Reaguje na Radek
K poslednímu odstavci: Ano. Název myslivost zmizí a lidová myslivost jako taková zanikne jako nejen nepotřebná, ale i nekompatibilní s kapitalistickým vlastnictvím. Změní se na Péči o zvěř a vznikne podobný model, jako v zemědělství a lesnictví - na zajištění základní "péče" budou vypláceny dotace. Tím se vlastnictví půdy stane uzavřeným a ziskovým komplexem.
Odpovědět
Ra

Radek

3.4.2024 12:08 Reaguje na Petr
Tak čest práci !
Na to se upřímně těším a hlavně na to kde bude brát stát, který neví kde vzít na obranu peníze na to, aby platil majiteli který se nechce , nebo nedokáže starat a plnit zákony .
Nebudu sem opakovaně pořád dokola dávat počty ulovené zvěře , to je jasné už i vlastníkům že to nedokáží udržet aspoň na takové výši , tedy těm normálním 😊
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist