https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kdy-vznikne-chko-cesky-les
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

mapa uvnitřKdy vznikne CHKO Český les?

1.9.2004 14:48 | PILA/PLZEŇ/PRAHA (EkoList)
Vláda Vladimíra Špidly si před dvěma lety předsevzala vytvořit chráněné krajinné oblasti Novohradské hory, Střední Poohří a Český les. Do svého pádu nevyhlásila ani jednu a naději na brzký vznik CHKO si uchoval jen Český les.
 

Nad vodou ho drží vůle Plzeňského kraje chráněné území vyhlásit. "Situace v regionu je mimořádně příznivá," libuje si Alena Vopálková, vedoucí odboru zvláště chráněných částí přírody na ministerstvu životního prostředí (MŽP).

Český les.
Foto: Jan Stejskal/EkoList

Západočeští dobrovolní i profesionální ochránci přírody o vyhlášení chráněné oblasti usilují už od roku 1990. Rámcový plán péče územní odbor MŽP dokončil v roce 1997. Po projednání záměru s obcemi a velkými vlastníky lesů v roce 1998 se toho ale dlouho mnoho nedělo. Až v roce 2002 se Plzeňský kraj rozhodl situaci popohnat a dopracoval podkladové materiály. Jelikož ochranáři s obcemi o svém záměru hovořili už od začátku, stojí dnes na jejich straně i obce. "Chce si to udělat čas. Není možné přijet s hotovým návrhem a chtít k němu jen vyjádření," říká vedoucí oddělení ochrany přírody Krajského úřadu v Plzni Emilie Kočandrlová. Na ministerstvu teď je, aby návrh prosadilo ve vládě. "Námitky by mohlo mít snad jen ministerstvo zemědělství," myslí si Alena Vopálková z MŽP.

Navrhovanou chráněnou krajinnou oblast (NCHKO) tvoří hlavně rozsáhlé lesy od Broumova na Tachovsku po Českou Kubici jižně od Domažlic. Do území radši nebyla zařazena dálnice D5 na Rozvadov a její okolí. "Koridor dálnice bude pod tlakem investorů a zaměstnanci budoucí správy Českého lesa by své síly zbytečně vyčerpávali ve sporech o toto území," vysvětluje důvod rozdělení NCHKO na dvě části Emilie Kočandrlová.

Pro severní část jsou typické podmáčené smrčiny a rašeliniště. Ta jižní je vyšší a ochranáři si na ní cení hlavně zachovalých lesů. Zbytky původního pralesa sice byly silně narušovány od 17. století a mají za sebou kůrovcové, mniškové i větrné kalamity, přesto hřebeny Čerchova, Haltravy, Starého Herštejna a dalších kopců pokrývá les se silným zastoupením buků. Celý kraj je navíc kvůli poválečnému vysídlení a následnému zřízení vojenského prostoru značně vylidněný, což přispělo k uchování jeho přírodních hodnot. Z větších savců v Českém lese žijí například bobři, vydry a rysi. Už se sice objevily návrhy vybudovat tu obrovské rekreační parky pro turisty, představitelé kraje i ministerstva by ale rádi zachovali klidný ráz celé oblasti.

Území NCHKO Český les.
Mapa: Karel Stibral/EkoList

Jako velký problém se v budoucnu mohou ukázat poničené vojenské objekty, kterých se v NCHKO nachází přibližně 20. Některé z nich se dají využít, například bývalá rota ve Staré Knížecí Huti, jiné jsou ale v tak bídném stavu, že je nutné je zbourat. To ale stojí nemalé peníze. Nejznámějším příkladem je ohyzdný vrchol Čerchova, posetý několika objekty v nepříliš povzbudivém stavu, zčásti ještě dokonce obehnaný dvojitým ostnatým drátem. Kolem se přitom rozkládá vůbec nejcennější část NCHKO, národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy. Díky péči Městských lesů Domažlice tady zůstalo zachováno v přirozeném nebo přírodě blízkém stavu přibližně 300 hektarů bukových a smrkobukových porostů.

Správa na Přimdě?
Vloni ministr Libor Ambrozek prohlásil, že CHKO Český les by mohla vzniknout letos v létě. Jenomže na podzim sněmovnou neprošla novela zákona o ochraně přírody a krajiny, a nová správa CHKO se tak musí vyhlásit buď zákonem, nebo novelizací zákona o ochraně přírody a krajiny. Na MŽP se dosud nerozhodli, jak budou postupovat. K posouzení ostatním ministerstvům byl zatím předložen návrh vládního nařízení s vymezením hranic CHKO s tím, že by nabylo účinnosti až se zřízením správy CHKO.

O sídlo správy se perou Domažlice, Klenčí pod Čerchovem, Bělá nad Radbuzou a Přimda. Je to pochopitelné, každá podobná instituce může přinést nejen pracovní místa, ale také zvýší společenský život města. Plzeňskému kraji by se nejvíc líbila správa na Přimdě, protože by ležela přibližně ve středu mezi dvěma částmi navrhovaného chráněného území.

Starostové obcí se ale především těší, že po vyhlášení CHKO budou jasná pravidla, jak se může zdejší kraj rozvíjet. Doufají také, že správa CHKO se bude podílet na osvětě a na výrobě propagačních materiálů. "Velmi bychom uvítali například informační tabule pro turisty," říká starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný. O rozvoj turistiky se budou ale muset hlavně postarat místní podnikatelé. V oblasti, která je ideální pro cyklistiku, zatím nenajdete půjčovnu kol.

V případě Novohradských hor se proti vyhlášení chráněného území jednoznačně postavila místní samospráva (především představitelé Jihočeského kraje), vzniku CHKO Střední Poohří zatím brání spory s ministerstvem obrany o rozsah chráněné oblasti. Kdy by mohla být vyhlášena CHKO Český les, je zatím ve hvězdách. Zatímco na kraji doufají, že vláda nařízení schválí na podzim, na ministerstvu už radši žádné termíny neodhadují.

Článek je převzat z tištěného EkoListu srpen-září 2004.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist