https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klicem-k-udrzitelnejsimu-chovu-krav-by-podle-vedcu-mohl-byt-extrakt-z-narcisu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klíčem k udržitelnějšímu chovu krav by podle vědců mohl být extrakt z narcisu

16.7.2023 01:05 (ČTK)
"Původně jsme narcisy začali pěstovat kvůli výrobě léku na Alzheimerovu chorobu, ale zjistili jsme, že narcisy také produkují sloučeninu, která zabraňuje přežvýkavcům produkovat metan," řekl Stephens.
"Původně jsme narcisy začali pěstovat kvůli výrobě léku na Alzheimerovu chorobu, ale zjistili jsme, že narcisy také produkují sloučeninu, která zabraňuje přežvýkavcům produkovat metan," řekl Stephens.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Narcisy by mohly být klíčem k udržitelnějšímu chovu hospodářských zvířat. Přidáním extraktu z květů těchto rostlin do krmiva se totiž obsah metanu v umělých kravských žaludcích snížil o 96 procent. Tým vědců ze skotské zemědělské univerzity doufá, že u skutečných krav by se produkce metanu mohla snížit o nejméně 30 procent. Informoval o tom zpravodajský web Sky News.
 

Na farmách ve Velké Británii se nyní začíná realizovat čtyřletý testovací program. Kevin Stephens na své farmě v Powysu chová skot a pěstuje narcisy. Je členem týmu, který se snaží získat nové vědecké poznatky o upraveném krmivu. "Původně jsme narcisy začali pěstovat kvůli výrobě léku na Alzheimerovu chorobu, ale zjistili jsme, že narcisy také produkují sloučeninu, která zabraňuje přežvýkavcům produkovat metan," řekl. "Takže příležitost spojit tyto dvě věci byla příliš dobrá na to, abychom ji propásli," dodal. Pro zemědělce, jako je on, by nalezení způsobu, jak hospodařit udržitelněji, mohlo být průlomové.

"Představovalo by to obrovskou změnu v živočišné výrobě," řekl Stephens. "Vlády po celém světě se nyní snaží dosáhnout uhlíkové neutrality tím, že buď zdaňují chovatele hospodářských zvířat, nebo zavádějí kvóty na počet hospodářských zvířat, vzhledem k vedlejšímu produktu v podobě metanu...Toto nám dává velmi reálnou příležitost to změnit," dodal.

Odhaduje se, že polovina emisí metanu v Británii pochází od krav a celosvětově produkují hospodářská zvířata přibližně 14 procent světových emisí skleníkových plynů.

"Náš nový projekt má tři hlavní fáze," uvedl Jamie Newbold ze skotské zemědělské univerzity. "Nejdříve vyvineme dodavatelský řetězec pro narcisy a extrahujeme z nich chemické látky. V druhé fázi budeme testovat, zda je přísada bezpečná pro zvířata i lidi, a nakonec budeme spolupracovat s našimi partnery z řad farmářů v Anglii a Walesu, abychom prokázali, že přísada je účinná při snižování produkce metanu a nákladů na krmivo pro mléčný skot," pokračoval.

"Je to životně důležité, protože skleníkové plyny a globální oteplování jsou velkým celosvětovým problémem. Doufáme, že náš projekt bude součástí řešení, jak snížit roli přežvýkavců v produkci metanu," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

16.7.2023 08:11
přemnožený člověk zavalil tuto planetu odpadky,CO2, metanem a jiným sajrajtem a špínou ,ale ukazuje na kravičky jako na viníka,

Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.7.2023 08:11 Reaguje na vaber
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.7.2023 08:25
Ten, kdo ukazuje prstem na druhé, zároveň ukazuje třemi prsty na sebe
Odpovědět
Pe

Petr

16.7.2023 12:42
Vytvořili jsme krávy, které neprodukují metan. Sice jsou tím kvůli špatnému trávení podvyživené a netvoří mléko ani maso, ale je to udržitelný chov :-)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

19.7.2023 18:45 Reaguje na Petr
Njn , metan tvoří baktérie a těmi je živeno zvíře. Když jim dám sežrat jedovatý narcis ( naše babičky před ním varovaly dítka pasoucí kozy a krávy), tak je potlačím. Kde vezme zvíře živiny na produkci ?
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.7.2023 14:19
To jsou báchorky. Na planetě se vždy proháněli miliony skotu, např. v Americe nebo Africe) a taky silně prdě..li. Pseudoargumenty co tady vymýšlí a podsouvá část politiků a ekolaiků (zřejmě z pocity mesiášů) již tak vystrašené části lidstva, vidím spíše jako normální lumpárnu na jejímž konci potečou miliardy do kapes vyvolených.....Planeta je dokonalý systém a ten nejde lidmi změnit. Tak jednoduše náš vesmír nefunguje. Ale můžeme se nevzájem vyzabíjet, na to prostředky, nápadů i snaživých bláznů máme dost.
Odpovědět
LZ

Ludvík Zemek

17.7.2023 07:39
Ti hlupáci, kteří s touto „krávovinou“ přišli, by měli užívat ten extrakt z narcisů povinně, 3x denně. Něco takového může vymyslet jen opravdový idiot.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.7.2023 11:26
Asi takhle:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chloroform#/media/Soubor:Effects_of_chloroform_(historical)-3.jpg
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist