https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klima-se-meni-je-potreba-pripravit-protipozarni-prevenci-pro-cele-cesko-shodl-se-sef-hasicu-s-ministrem-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klima se mění, je potřeba připravit protipožární prevenci pro celé Česko, shodl se šéf hasičů s ministrem životního prostředí

28.3.2023 10:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministr životního prostředí Petr Hladík (v černé bundě) a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček (v hasičské uniformě).
Ministr životního prostředí Petr Hladík (v černé bundě) a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček (v hasičské uniformě).
Zdroj | MŽP
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci pondělního výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem Hasičského záchranného sboru generálem Vladimírem Vlčkem, ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko Petrem Křížem a starosty zdejších obcí. Společně se shodli, že v souvislosti s probíhající klimatickou změnou musí být Česká republika připravena na možnost dalších velkoplošných požárů. Mezi hlavní společné kroky Hasičského záchranného sboru, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství patří definice zásad požární bezpečnosti v lesích a zajištění kapacit pro letecké hašení. Zároveň se shodli na společném postupu při nákupu nové hasicí techniky. O setkání informuje ministerstvo životního prostředí.
 
„Naším společným cílem je se z požáru v Českém Švýcarsku hlavně ponaučit," říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). "Klimatická změna na nás nebude čekat, a proto je potřeba společně pracovat na protipožární prevenci celého Česka."

Podle něho by bylo velkou chybou si myslet, že se nám velkoplošné požáry vyhnou. Klima v Česku se totiž přibližuje tomu, na co jsme bývali zvyklí ve Středomoří. "Že k velkému požáru došlo v Českém Švýcarsku je souhra mnoha faktorů v čele s lidskou nezodpovědností, stejné požární riziko se dotýká velké spousty dalších lesů zničených kůrovcovou kalamitou,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Hasičský záchranný sbor se domluvil s Ministerstvem životního prostředí na společném postupu při přípravě nové metodiky požární prevence, která by měla zahrnovat i zlepšení informační infrastruktury a nákup hasební techniky.

„Požárů lesů na území České republiky přibývá. V loňském roce hasiči zasahovali u 2 473 požárů, což je o téměř tisíc požárů víc než v roce předchozím," uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

Požár v Národním parku České Švýcarsko je podle něho v naší historii naprosto unikátní svým rozsahem, terénem, počtem nasazené techniky i hasičů, způsobem vedení zásahu a v neposlední řadě i dopadem na život obyvatel i návštěvníků národního parku.

"Abychom byli efektivně připraveni čelit obdobným situacím, potřebujeme nastavit změny v právních předpisech a pravidlech požární bezpečnosti," říká Vlček. "Jedná se zejména o včasnou detekci požáru, přístupové komunikace, odstupové vzdálenosti a zdroje požární vody, jakož i vybavení jednotek HZS a jednotek Sborů dobrovolných hasičů, bez kterých je zásah na rozsáhlých lesních požárech nepředstavitelný," vysvětluje Vladimír Vlček.

"Samostatnou kapitolou je modernizace systému leteckého hašení požárů, kdy vnímáme jako nezbytné využití zejména vrtulníků s hasicí schopností minimálně 3 tisíce litrů vody, což je systém finančně podporovaný EU,“ dodává Vlček.

„Na základě doporučení od Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů provádíme těžby souší v okolí obcí. Cílem je zlepšit přístupnost pro hasiče v případě požáru," říká ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž.

Na podzim na takto vytěžených místech dojde k výsadbě listnatých stromů, které vykazují vyšší odolnost v případě požáru.

"Po dohodě s Hasičským záchranným sborem provádíme kontroly průchodnosti cest pro záchranné složky, vyhodnocujeme území parku z hlediska vhodnosti pro umístění nádrží na hasební vodu v terénu národního parku a chystáme se rozšířit cestní síť pro složky integrovaného záchranného systému," vyjmenovává opatření Petr Kříž.

"Pořizujeme také čtyřkolku vybavenou hasební nástavbou pro snadnější dopravu materiálu do terénu. Důležité je nadále vykonávat v rizikových obdobích zesílený dohled nad územím,“ říká Petr Kříž.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.3.2023 12:02
Protipožární prevence, začíná dostatečným množstvím požárních nádrží, že !
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.3.2023 14:42
Konečně se dělá nějaká adaptace na změny klimatu namísto boje proti změnám, který nikdy nevyhrajeme
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 20:02
Nejdůležitější protipožární opatření je zavedení (přirozeně i uměle) maximálního množství listnáčů s výjimkou pyrofytů (zejména bříza) a zavedení dostatečné pastvy biomasy pomocí divoké i domácí zvěře.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist