Jak snížit riziko lesních požárů v Národním parku České Švýcarsko? Pomoci by mohl nečekaný spojenec: oheň
Požár na Havraní skále vypukl 22. června 2006. Jeho příčina nebyla jednoznačně určena, ale přičítá se lidskému zavinění. Nejpravděpodobněji si někdo v lese rozdělal oheň nebo zapálil cigaretu, a to v době, kdy bylo v krajině již dva měsíce trvající sucho. Požár se rychle rozšířil na plochu asi 20 hektarů.
„Spáleniště začíná nad jetřichovickou ozdravovnou směrem na hrad Falkenštejn přes Krkavčí kámen až po lokalitu u Mariiny vyhlídky a Balzerova ležení, kam vede červená turistická značka," popsal postižené území tehdejší mluvčí národního parku Antonín Votápek na serveru Novinky.cz.
Podle tehdejších údajů dostali hasiči oheň pod kontrolu po dvou dnech, dohašování ale trvalo dalších několik dní. Shořelo 17,92 ha lesa, v němž rostly hlavně borovice a smrky.
Protože se požár odehrál na území národního parku, bylo ponecháno na přírodě, aby plochu zalesnila – „dobře a zadarmo“, popisuje dnešní mluvčí národního parku Tomáš Salov. Na území spáleniště byl zakázán vstup a místo bylo i oploceno. Stromy se kácely pouze v okolí turistické stezky z důvodu bezpečnosti.
Dynamická obnova
V průběhu let pak vědci sledovali, jak se příroda v lese Českého Švýcarska obnovuje. Nejdříve se na požářišti objevily některé druhy hub – už tři týdny po uhašení požáru. Po třech měsících byly na ploše i kapradina hasivka orličí a mechorosty.
Ty vytvořily vhodné podmínky pro uchycení a klíčení semen stromů. Příští rok na jaře vědci zaznamenali první semenáčky břízy a borovice a na podzim 2007 už hustý porost takzvaných pionýrských dřevin, které osidlují nezalesněné plochy jako první. Nejčastějším stromem byla bříza bělokorá ve směsi s topolem osikou, vrbou jívou, borovicí lesní i nepůvodní borovicí vejmutovkou, která v oblasti před požárem rostla.
„Po pěti letech už se dá mluvit o mladém lesu, a dnes při cestě na Mariinu vyhlídku možná ani nepoznáte, že tu hořelo,“ popisuje tiskový mluvčí Správy Národního parku Tomáš Salov.
Rok 2022
Aktuální požár v okolí Pravčické brány zastihl les Národního parku České Švýcarsko v podobě, v jaké jsou lesy na většině území Česka – oslabené suchem, kůrovcem, v teplém létě, kdy sice prší, ale půda je stále nedosycená vodou.
„České Švýcarsko je takový pilotní region postupující klimatické změny,“ říká Tomáš Salov. „I tady v národním parku nám rostou monokulturní porosty smrku, vysázené před 100 lety po kalamitě bekyně mnišky. V těch se od roku 2018 začal šířit kůrovec. Tehdy se proti němu ještě intenzivně zasahovalo. Vytvořili jsme na poměry národního parku absurdně velkou holinu o 40 ha,“ popisuje mluvčí parku.
„Pak jsme těžbu kůrovcových stromů pro neúčinnost proti šíření kalamity zastavili a zaměřili jsme se hlavně na bezpečnost v okolí turistických tras. Zbývající smrky pak převážně odumřely nastojato, “ pokračuje mluvčí.
Minulou neděli pravděpodobně zahořela silná vrstva hrabanky a jehličnatého opadu, a právě kvůli ní se požár rozhořel a šířil. „Nebyl to typický pozemní požár, na který jsme byli dosud zvyklí, ale měl takový ‚skákavý‘ charakter,“ popisuje Salov.
Ve spekulacích o tom, jak se požáru dalo předejít, se objevují i pochybnosti kolem správnosti ponechání kůrovcového dřeva v lese. Nabízí se otázka, jestli to nebylo dřevo „připravené na podpal“. Mluvčí parku s tím ale nesouhlasí. „Problém je v jehličnatém lese, který odumřel na velké ploše a zanechal po sobě objemnou vrstvu jehličnaté hrabanky,“ uvádí Salov. Ponechané kmeny stromů při požáru představují problém spíše v tom, že brání přesunu hasičů a fungují jako překážka.
Co dál?
Jak je vidět na příkladu Havraní skály, příroda se do oblasti, kudy prošel oheň, rychle vrátí. Národní park ale bude řešit, jak dalším podobným událostem předcházet. Kromě různě důrazných apelů varujících před nezákonným rozděláváním ohně v lese a zákazu kouření je ale na místě zajistit, aby se případný oheň nešířil tak nekontrolovaně, jako tomu bylo teď.
Tomáš Salov si myslí, že je potřeba zbavit se právě vysoké vrstvy hrabanky. „Jedná se o zásadní problém, je těžko představitelné, že by se vrstva organického materiálu dala odstranit mechanicky, třeba odtěžením. Za zvážení stojí i řízené vypalování za podmínek, kdy se oheň nemůže vymknout kontrole,“ říká mluvčí parku.
S preventivním vypalováním porostů mají zkušenosti v oblastech, které jsou na sucho zvyklejší – například v Austrálii, v USA nebo ve Středomoří. Jeho princip je zbavit se nastřádané hořlavé hmoty mezi stromy, která je nejčastější příčinou vzniku požáru. A zatímco kontrolovat každý nedopalek a špatně uhašené ohniště nemá Správa Národního parku šanci, ovlivnit podobu lesního podrostu může.
Přečtěte si také |
Našim lesům a krajině by oheň prospěl, říká entomolog Lukáš ČížekJenže využití ohně bylo pro českou ochranu přírody dlouho zakázané. Teoreticky ho umožnila až novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny přijaté loni v září, má to však svá ale. Řízené vypalování musí být přijato v zásadách péče o národní park. A České Švýcarsko právě nové zásady péče na roky 2022 – 2041 přijímá. Ale ve chvíli, kdy v nich Správa NP České Švýcarsko navrhla využít ohňový management, obce na území národního parku to vyděsilo.
Například starosta Jetřichovic Marek Kny na řízené vypalování zatím nemá jednoznačný názor. Je ale jisté, že k zásadám péče o národní park bude mít jeho obec mnohem více připomínek než před požárem. „Budeme mít mnohem více požadavků. Přetekla trpělivost. Lidi už nechtěj tenhle bordel,“ říká Marek Kny s odkazem na kůrovcové dřevo ponechané v lese a louky kosené jedenkrát ročně.
O obnovu lesa po požáru ale obavy nemá. Na Havraní skálu ostatně vidí z okna. „Za pět let to bude zelené. V tomhle jsem optimistický,“ říká starosta.
Letošní požár byl ale tak ničivý, že podle starosty Jetřichovic vyžaduje přehodnocení dosavadního způsobu správy národního parku. „Jsme nespokojení a chceme v parku změny. Chceme, aby se dalo více i na laickou veřejnost, nejen odbornou,“ řekl Ekolistu Marek Kny.
Situace, kdy se proti ohni bojuje ohněm, nemá v České republice zavedenou tradici. Argumentem správy národního parku je, že právě kontrolovaný a omezený oheň může zlepšit obnovu lesa a především snížit požární riziko. „S vysycháním krajiny to může být jedno z mála relevantních opatření, které v přírodních oblastech můžeme pro kontrolu požárů udělat,“ říká Salov.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (49)
Miloš Zahradník
4.8.2022 08:12Vladimir Mertan
4.8.2022 08:29 Reaguje na Miloš ZahradníkZbyněk Šeděnka
4.8.2022 09:12 Reaguje na Vladimir MertanMichal Ukropec
4.8.2022 11:55 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPavel Jeřábek
5.8.2022 00:06 Reaguje na Michal UkropecA teď si musíme položit a odpovědět, co je v případě bráno jako cílová neporušená příroda.
Zda pískovcové útvary se soutěskam, vodními toky a k tomu odpovídající rostliny a živočichy včetně hmyzu, hub a lišejníků a nebo smrkový les.
Pokud to není smrkový les, tak potřebuji nějaké pravidlo, dle kterého mohu smrkový les postupně přeměnit na cíl NP.
A v tom je právě to kouzlo NP, že tam máte v té změně poměrně oporu.
Je to zjednodušeně, ale pokud takové území není zařazeno do zvláštního režimu péče, těžko budete měnit skladbu dřevin.
Nebavím se o množství suché dřevěné hmoty na zemi. Ale, o tom, že může existovat určité přechodové období, kdy musí dojít k návratu mechanismu k obnovení co k dřívější přírodě nejbližší podobě.
Michal Ukropec
5.8.2022 07:52 Reaguje na Pavel JeřábekPavel Jeřábek
5.8.2022 00:12 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaDo dneska jsem si totiž myslel, že likvidaci požáru je záležitostí hasičů, a na jejich rozhodnutí vyjíždí technika.
Neznám jak to chodí v oblasti NP, ale u nás když je ohlášen požár, okamžitě vyjíždějí profesionální hasiči dle území a zároveň se povolávají jednotky svazu dobrovolných hasičů.
A ty, protože bývají zpravidla v místě, se nezřídka k požáru dostanou dřív, než profesionální hasiči, kteří třeba musí jet desítku kilometrů.
Ale tohle přeci není záležitost vedení nějaké organizace.
Pokud bylo sucho, vítr - moc šancí na uhašení první jednotky neměly. Oheň je hodně rychlý živel.
Pavel Jeřábek
5.8.2022 00:19 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKdyž hořelo - byli tito zalezlí. Teď vystrkují nosánky a už hlásají, jak je dobře, že tam hořelo, a že jen se vyčistila příroda.
A to v době, kdy po spáleništi stále chodí hasiči, neustále létají vrtulníky s vodou a mnoho lidí nesmí stále do svého domova.
Zbyněk Šeděnka
4.8.2022 08:38Jiří Hušek
4.8.2022 09:08 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
4.8.2022 09:14 Reaguje na Jiří HušekLukas B.
4.8.2022 10:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnkane, fakt, bez legrace, to co provádí akát ve svahu pod Drábskými světničkami nebo pajasan prakticky kdekoli podél železnice (podmínky velmi podobné některým nikám českého švýcarska) je divukrásně příšerné.
Zbyněk Šeděnka
4.8.2022 10:27 Reaguje na Lukas B.Pavel Jeřábek
5.8.2022 00:22 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPokud uděláte trochu nenápadné propagace, během chvilky bude vysečena a upravena pro topení.
Slovan
4.8.2022 10:43 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
4.8.2022 10:48 Reaguje na SlovanSlovan
4.8.2022 11:03 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJiří Hušek
4.8.2022 15:12 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBřetislav Machaček
4.8.2022 09:59 Reaguje na Jiří Hušekstromech v okolí a pokud tam budou i smrky, tak naletí i ty
smrky. Koukněte na Šumavu, kdy smrky nahrazují smrky, které
utlačují i ty ostatní dřeviny. V husté smrkové mlazině nemá
třeba buk naději přežít kvůli svému pomalému růstu v tak
velkém zastínění. Pokud mu chci pomoci, tak ho musím
osvobodit od zastínění a nemohu se spoléhat na náhodu. No
a po kůrovci přijde za 50 let kůrovec opět a opět nálety
z okolních semenných stromů, kterými budou zase ty smrky.
To není teorie, ale praxe a vždy záleží i na tom, co
naletí dříve a zda už půda nezarostla travinami, které
nedovolí semenáčům ani vyklíčit. Suché traviny jsou na
oheň ještě více náchylnější, než hrabanka. To opěvování břízy vzhledem k její extrémní hořlavosti je krátkozraké,
neboť hoří i mokrá a situace se tak může zase opakovat.
Jinak zásah hasičů stál 20 milionů denně, ne-li více a
je třeba do budoucna snížit množství hořlavé hmoty tím,
že se odtěží přístupné souše alespoň tam, kde ohrožují
obydlí a nejcennější části NP. Ta bagatelizace požáru
je křečí viníků, kteří nyní čelí kritice místních, hasičů
a odborníků na prevenci podobných katastrof. Media jim
dávají až nepochopitelný prostor se obhájit a druhé
straně prostor nedávají. Ono nakonec pro media je každá
katastrofa zlatý důl a NP bez požáru si téměř nevšímaly.
Vraždy, války, povodně, požáry ano, ale obyčejná mravenčí
práce nikoho nezajímá.
Slovan
4.8.2022 11:02 Reaguje na Břetislav MachačekŘízený požár se ve světě běžně využívá jako součást managmentu krajiny. Nevidím na tom nic špatného, naopak. Má to mnoho výhod jak pro přírodu samotnou, tak pro člověka. Jen se ho lidé, a zvlášť u nás, bojí. Ochranáři budou muset, stejně jako na Šumavě, bojovat za přírodu i zde. A stejně jako na Šumavě se postupně ukáže, že měli pravdu a že příroda si bez člověka poradí jak nic. A lépe.
Dalibor Motl
4.8.2022 11:19 Reaguje na SlovanSlovan
4.8.2022 12:55 Reaguje na Dalibor MotlJe to jednoznačně věc do diskuze. Není nutné to hned odsoudit jako něco špatného. Je třeba se dívat na pozitiva která to přináší. Článků a různých publikací je spousta a každý si může udělat obrázek sám.
Jiří Hušek
4.8.2022 15:20 Reaguje na Dalibor MotlZbyněk Šeděnka
4.8.2022 12:14 Reaguje na SlovanSlovan
4.8.2022 12:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnkahttps://www.fld.czu.cz/cs/r-6826-veda-a-vyzkum/r-7819-publikacni-aktivity/r-8047-popularizace-vedy/r-11594-smrciny-sumavy-a-stromy-odpovedely
Karel Zvářal
4.8.2022 13:00 Reaguje na SlovanProto je v tom Švajcu takový průser, že tam není přirozená skladba, tj. převaha lisnáčů, příp. mix, ale na sucho háklivá monokulturní plantáž. Prostě důležité je vytrvat a držet se mantry dávno zprofanovaných zelených teorií...
Slovan
4.8.2022 14:05 Reaguje na Karel ZvářalČŠ a Šumava jsou odlišné biotopy. V ČŠ mají skutečně převládat listnáče... je ostatně v jiné nadmořské výšce a celkově je to nesrovnatelná krajina. Uvádí se, že podíl listnáčů by měl být cca. 60%, což asi taky není tolik, kolik by tam většina lidí čekala. ČŠ je totiž nesmírně pestrá krajina a jsou místa, kde se bude přirozeně dařit i tomu smrku... různé studené a vlhké rokliny apod.
Jsem přesvědčen, že na tom vyhořelém místě vznikne smíšený les odpovídající daným podmínkám. Což je jenom dobře.
Karel Zvářal
4.8.2022 15:05 Reaguje na SlovanSlovan
4.8.2022 17:46 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
6.8.2022 13:56 Reaguje na SlovanMichal Ukropec
4.8.2022 17:05 Reaguje na Karel ZvářalPavel Jeřábek
5.8.2022 00:26 Reaguje na Břetislav MachačekPokud zas se zmladí smrky, tak už nebudou moci konkurovat bukům, které se sem tam uchytí a poporostou.
Takže třeba za 800 let na ploše bude smrková bučina, která tam kdysi původně rostla.
Těch 800 let to bude jen proces jak z monokultury se vyvine druhově bohatší les.
Slavomil Vinkler
8.8.2022 18:50 Reaguje na Pavel JeřábekHunter
4.8.2022 09:44Svatá Prostoto
4.8.2022 15:54 Reaguje na HunterMiloš Zahradník
4.8.2022 18:20 Reaguje na Svatá ProstotoCili zbyvaji tgy skaly, do kterych nezodpovedni navstevnici vyryvaji nevhodne napisy a monogramy. Kvuli tomu potrebujeme tu velkou, byrokratickou a v pripade nejake vetsi "disturbance" v podstate necinnou instituci? Tady je i clanek Vaclava Klause coz je rozumny politik, u nas jeden z nejrozumnejsich. Nerikam, ze ten clanek je nejakym mimoradnym dilem ale urcite za precteni stoji, i kdyz je na mediu ktere se ta nase nejdemokratictejsi vlada snazila zakazat https://www.protiproud.info/politika/6636-pozar-u-hrenska-nezapalil-to-putin-dedictvi-drevene-knihy-rezignance-na-racionalni-chovani-statu-neni-krajina-jako-krajina-schovavani-se-za-ideologii-muselo-k-tomu-dojit-aliance-fanatiku.htm
Svatá Prostoto
5.8.2022 14:48 Reaguje na Miloš ZahradníkPokud na tomto nepanuje shoda, a že teda fuck ne, tak to vždy bude z pohledu někoho bída a zmar.
To jinak dopadnout nemůže.
Michal Ukropec
4.8.2022 10:33Hunter
4.8.2022 10:45 Reaguje na Michal UkropecPetr Eliáš
4.8.2022 10:52 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
4.8.2022 11:58 Reaguje na Petr EliášDalibor Motl
4.8.2022 10:45Dalibor Motl
4.8.2022 11:04 Reaguje na Dalibor MotlJaroslav Vozáb
4.8.2022 12:31 Reaguje na Dalibor MotlKnížecí rady to by nám šlo... Podívejte se na sortiment školek stačí si vybrat. Pak je zde nějaký LHP aspoň u nás soukromníků... List původu sadby a osiva taky nic.
dharmošlap
4.8.2022 11:10Kamil Krabice
4.8.2022 15:17Zdroj: lžidnes