Klimatičtí aktivisté v Berlíně polili budovu kancléřství černou barvou
‼️Ölquelle gefunden – direkt vor dem Kanzleramt‼️
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) June 22, 2022
Es sprudelt förmlich aus dem Boden …
Ein bisschen ist auch an die Fassade geraten. Sorry! Wir wollen nur helfen.
Kann die Suche nach neuem Öl in der Nordsee jetzt vielleicht eingestellt werden? @Bundeskanzler pic.twitter.com/tanm9ybuiY
"Není to ropa, je to barva," řekla jedna z aktivistek ČTK o černé tekutině, kterou demonstranti polili velkou část betonové stěny nedaleko nádvoří, kde kancléř Olaf Scholz přijímá zahraniční hosty. Barva skončila i na dlažbě u plotu, který odděluje nádvoří od veřejného prostoru. Symbolicky zde vytékala z potrubí, které demonstranti na místě položili.
"Kde je ten Olaf Scholz, který se prohlásil za klimatického kancléře?" zvolala jedna z demonstrantek. Scholz před loňskými parlamentními volbami slíbil, že bude klimatickým kancléřem, který povede Německo k uhlíkové neutralitě. Kvůli válce na Ukrajině ale vláda hledá nová řešení, jak zajistit energetickou bezpečnost. Vedle hledání nových dovozců energetických surovin je v plánu mimo jiné spalování více uhlí a také hledání vlastních zdrojů ropy.
"Hledat nová naleziště ropy v Severním moři je v roce 2022 neuvěřitelné. Jsme poslední generace, která může zabránit totálnímu klimatickému kolapsu. Tak proč budeme těžit," prohlásila jedna z demonstrantek. Za řešení ekologičtí aktivisté považují stanovení rychlostního limitu na německých dálnicích, na kterých až na vybrané úseky není maximální rychlost omezena. "Potřebujeme také bezplatnou veřejnou dopravu," dodala.
Dnešní demonstrace u kancléřství nebyla předem ohlášena. Aktivisté s policií jednat odmítali a uváděli, že odpovědnou osobou je Scholz. "To, že jsme dnes tady, je Scholzova odpovědnost," řekla jedna z účastnic protestu. Další uvedla, že před kancléřství přišla kvůli tomu, že těžaři zase přišli před její dům v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku.
reklama