Klimatičtí aktivisté znovu počmárali Braniborskou bránu, tentokrát ze západu
🦺🎨 Das Brandenburger Tor bleibt orange!
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) November 16, 2023
Wir sind mit Farbe zurück am Brandenburger Tor. Solange Deutschland Öl, Gas und Kohle verbrennt, werden wir wiederkommen.
Es ist ein Mahnmal für die unzähligen Menschen, die unser Zögern mit dem Leben bezahlt haben und bezahlen werden. pic.twitter.com/8TCTFefKyz
"Dokud se v Německu bude spalovat ropa, plyn a uhlí, budeme se vracet. Jde o pomník za nesčetné lidi, kteří za naše otálení zaplatili životem a ještě zaplatí," uvedla Letzte Generation na sociální síti X.
DPA píše, že na rozdíl od září, kdy sympatizanti Letzte Generation bránu postříkali barvou z hasicích přístrojů, dnes použili jen štětce. Podle listu Berliner Zeitung na místo neprodleně dorazila čisticí četa a pomocí vysokotlakového přístroje barvu téměř úplně odstranila.
"Kdo takto pohrdá Berlíňany, pocítí následky. Přijde trestní oznámení a účet," uvedl berlínský primátor Kai Wegner z Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Agentura DPA uvedla, že z východní strany Braniborské brány je stále postaveno lešení kvůli čištění této památky po zářijovém útoku aktivistů. Tehdy policie zadržela 14 lidí. Čištění vyjde celkem na 115 000 eur (2,8 milionu Kč). Představitelé vedení města už dali najevo, že se pokusí tyto náklady vymáhat po Letzte Generation.
Braniborská brána byla postavena koncem 19. století podle návrhu slezského architekta Carla Gottharda Langhanse na tehdejší západní hranici města. Po desítky let, kdy byl Berlín rozdělen na západní a východní část, nedaleko ní v sovětském sektoru stála berlínská zeď.
reklama