Koala medvídkovitý je funkčně vyhynulý druh, tvrdí AKF. Co to znamená?
Uvedené číslo, 80 000 jedinců, nám nepřijde úplně malé. Jenže jak popisují odborníci z AKF, je třeba si uvědomit, na jak rozsáhlé ploše koaly žijí. Areál jejich výskytu pokrývá území čtyř australských států a tito vačnatci se volně přesunují napříč nestálým teritoriem. Že to s nimi nebude dobré, naznačil už rozsáhlý populační průzkum z roku 2016.
Tehdy se výzkumníci shodli, že by koal mohlo být kolem 329 000 kusů. Jejich nejistotu ale dobře odráží rozsah (144 000-605 000 kusů) v jakém se pohybovali. Za nejdrastičtější považovali situaci v Queenslandu, kde se měla početnost koal propadnout o 53 %. Tehdy také konstatovali, že v předchozích třech generacích se populace všech koal snížila o 24 % a podobný výhled je čeká i v letech následujících.
Z křížení koalích bratrů a sester zdravá populace nevznikne
Proto je zmíněný počet exemplářů vcelku uvěřitelným pesimistickým odhadem reálné koalí situace, ke kterému ještě AKF doplňuje poznámku: „Těch 80 000 posledních koal v Austrálii, to je jen 1 % z osmi milionů, které byly zastřeleny kvůli kožešině a odeslány do Londýna mezi lety 1890-1927.“ Nejspíš proto, aby bylo opravdu jasné, že za vymizením ikonických tvorů skutečně stojí člověk. A jak se to tedy má s tím funkčním vyhynutím? K tomu může v přírodě člověkem ovlivněné velmi snadno dojít, i když v ní přežívá ještě relativně velký zbytek původní populace.
Stačí, když se rozmnožování schopní jedinci vyskytují tak daleko od sebe, že se nemají šanci potkat a spářit. Anebo jsou si třeba partneři tak vzájemně příbuzní, že z jejich splynutí nevzejde životaschopné, genetickými vadami nezatížené potomstvo. Obojí pro koaly platí. A k tomu se ještě přidává zrychlená ztráta původních habitatů, eukalyptových lesů.
Na sliby už není čas
Na Koalím pobřeží (20 kilometrů od Brisbane) teď prokazatelně koalí populace zápasí s extrémně redukovanou genetickou diverzitou, na jihovýchodě Queenslandu je problém živou koalu vůbec najít a koalí populační pokles o 80 % si vyžádala i vlna sucha u Nového Jižního Walesu, která jim zdecimovala zdroje potravy.
Deborah Tabartová, předsedkyně AKF, prý zveřejnila katastrofickou zprávu o stavu koal proto, aby celý svět viděl, jak je australská vláda v ochraně koal nečinná. A žene australského premiéra k zodpovědnosti.
„Za posledních jednatřicet let spolupracovala AKF se 13 různými ministry životního prostředí, z nichž většina je v našich národních encyklopediích nazývána politickou elitou,“ říká Tabartová. „Co ale udělali pro koaly? Slyšela jsem snad všechny sliby a každou myslitelnou výmluvu pod sluncem a podívejte se, kde jsme teď.“
reklama