https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komora-podil-redistributivni-platby-je-vysoky-poskodi-to-velke-zemedelce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komora: Podíl redistributivní platby je vysoký, poškodí to velké zemědělce

25.1.2022 01:42 | OLOMOUC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podíl takzvané redistributivní platby na podporu prvních 150 hektarů půdy u každé zemědělské firmy je v dohodě vládní koalice nastaven mnohem výš než v okolních zemích, a to na úkor ostatních zemědělských podniků hospodařících na větších výměrách polí, řekl předseda okresní agrární komory v Olomouci Vladimír Dosoudil. Nerovné nastavení dotací pro malé a velké zemědělce může podle něj navíc narušit strukturu tuzemského zemědělství, jelikož bude svádět například k dělení farem na menší celky.
 

Úpravu dotačních pravidel schválila předminulý týden vládní koalice. Část peněz se má po změně výše redistributivní platby dostat od velkých podniků k menším zemědělcům. Na tyto platby má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním materiálu to bylo deset procent. Zároveň se sníží maximální výše investičních dotací. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR již dříve označily změny vyplácení evropských dotací po roce 2023 a pravidla zemědělské politiky pro příštích pět let za výsměch všem zemědělcům. Hrozí podle nich zhoršení kvality potravin, růst cen a vyšší dovoz potravin z Polska. Asociace soukromého zemědělství naopak změny považuje za krok správným směrem.

"Pokud by platby byly přerozdělovaly tímto způsobem, tak bude docházet k tomu, že se budou dělit farmy, které fungují. Bude se vytahovat s tímto podnikatelským záměrem půda i z větších celků, protože příslib tolika peněz na tak málo hektarů a za tak málo práce bude prostě obrovsky motivační," míní Dosoudil. Evropská unie podle něj doporučila vyčlenit na redistributivní platbu deset procent z celkových přímých plateb, v okolních státech činí podíl deset až 12 procent.

Předsedkyně představenstva Zemědělského družstva Unčovice Milada Měsícová ČTK řekla, že základní dotace na prvních 150 hektarů půdy by podle koalicí dohodnutých parametrů redistributivní platby mohla činit až 6000 korun na hektar. "Když se se to spojí s ekologií, tak to může být až k 20 000 korun. Jako velký problém vidím to, že se může jako zemědělec zaregistrovat téměř každý. Spekulanti si skoupí 50 hektarů půdy, založí si registr zemědělského podnikatele a můžou čerpat bez toho, aniž by produkovali. Není to totiž vázáno na produkci," uvedla.

U větších podniků základní platba od 150 hektarů výrazně klesá. Například středně velká farma, která obhospodařuje 1500 hektarů, bude podle Měsícové dostávat 2500 korun na hektar. Koalicí schválený model dotací proto může mít nepříznivý dopad na živočišnou výrobu, kterou ze 70 procent zajišťují střední a velké zemědělské podniky. "Získají méně dotací na přímé platbě a už nebudou moci z těchto peněz dotovat živočišnou výrobu," uvedl Měsícová. Chov prasat v ZD Unčovice je nyní podle ní ve ztrátě a jeho provoz drží peníze z rostlinné výroby podporované přímými platbami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

25.1.2022 07:43
Pokud Agrární komora a Zemědělský svaz takto brečí, tak je vše jak má být :) Super!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.1.2022 08:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
ono by bylo lepší, kdyby bylo více nadějných zemědělců než velkých přijímačů dotací.
Odpovědět
JS

Jiří S

25.1.2022 08:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A vy věříte, že ti menší, co se po revoluci nedokázali rozšířit a zvětšit, jsou ti nadějní a budou úspěšní? Když nebyli jednou, nebudou znova, jen budou pobírat dotace těm úspěšnějším. To je opravdu logika.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.1.2022 09:55 Reaguje na Jiří S
Já bych řekl, že pod slovem úspěšný vidí každý něco jiného...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.1.2022 15:49 Reaguje na Jiří S
v první řadě je zemědělství především podnikání přidaná hodnota je, že se v té krajině chová udržitelně a ohleduplně což rozhodně není samozřejmostí. Cesta v zemědělství nejsou akciovky a agroholdingy, velké rozlohy. Práci v zemědělství zrovna mnoho lidí nevidí jako "terno"...
Odpovědět
JS

Jiří S

26.1.2022 08:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já tedy agroholding nezastupuji, ale zajímá mne jak si lidi takový agroholding představují, protože se mi zdá, že mají velmi zkreslený pohled, jak jste na tom Vy a pan Kašpárek?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.1.2022 10:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Je potřeba začít rehabilitovat selský stav a s tím související stav naší krajiny. Podnikavci po revoluci využili toho, že tradiční a prospěšné zemědělství komunismus v ČR kompletně zničil, a že tak byla volná cesta pro průmyslové zemědělství podnikatelského typu. Je třeba konečně tento dluh minulosti splatit a postupně kompletně revidovat zemědělství. To co se v ČR považuje za normální je ve skutečnosti Evropské unikum a jedna velká "úchylárna".

Podobná hrůza je i v lesnictví, vodohospodářství a dalších odvětvích.

Komunismus a následná totálně nezvládnutá transformace nás poznamenaly mnohem víc než si většina lidí uvědomuje.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.1.2022 13:18 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Selský stav lze rehabilitovat jen za podpory společnosti - patriotismus a soběstačnost v základních potravinách.
Odpovědět
KD

Karel Dohnal

25.1.2022 13:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.1.2022 13:54 Reaguje na Karel Dohnal
Ideální by bylo, kdyby se, s odpuštěním redakce, přestali už konečně do zemědělství srát lidi, kteří mají doma za oknem dvě pelargonie, ale žvaní tady, jako Kašpárek, debilní vyčteninky autorů, kteří v devadesátkách za sebou ještě tahali kačera!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.1.2022 15:16 Reaguje na pavel peregrin
1*
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

25.1.2022 13:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Rehabilitovat selský stav můžete, pokud pro něj máte personální základnu. Tu v ČR bohužel nemáte.
Lidi ochotní jít pracovat do zemědělství a produkovat potraviny naší zemi došli. Ti, které máme, mají rozmnožovací schopnosti omezené a ochota potomstva převzít břímě zemědělského hospodaření je nejnižší v EU (výsledky AGROCENSUS 2020). Zároveň není možné zemědělce naklonovat a očividně ani importovat. A nezmění se to ani se zvýšením dotací. Změnila by to jen ochota spoluobčanů kupovat přednostně české potraviny, odběratelů slušně platit za komodity a politiků přestat zemědělce buzerovat. Nikdo ze jmenovaných se ale ke změně svého přístupu očividně nechystá.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.1.2022 13:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kde se u vás berou neustále tyhle myšlenky, člověče?
Odpovědět
RN

Radek Novák

25.1.2022 14:20 Reaguje na pavel peregrin
Zřejmě o tom již před válkou hovořil s okresním panem hejtmanem. Nějaký poručík Dub se vždy najde. V 50 letech by přijel s garmoškou na Ereně verbovat do družstva, dnes bude rehabilitovat selský stav, neboť tak je to správě, tak to má být.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.1.2022 09:00 Reaguje na pavel peregrin
Ale bavit nás umí i bez rolniček, no ne? Tolik
"mouder" je umění vyplodit, ale co taky z nudy
dělat nevyužitý v teplé kanceláři.
Odpovědět

Petr Šrámek

27.1.2022 06:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Bude nebojte. Ale přímo úměrně s tím stoupne nevýroba potravin Tak se připravte na hlad nebo ultradrahotu.
Odpovědět

Petr Šrámek

27.1.2022 06:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Bude nebojte. Ale přímo úměrně s tím stoupne nevýroba potravin Tak se připravte na hlad nebo ultradrahotu.
Odpovědět
LV

Lubomír Vrána

25.1.2022 09:19
Příliš se v tom neorientuji. Vidlák na Kydech píše, že zemědělec s méně než 500 ha se neuživí...
Odpovědět

Jan Škrdla

25.1.2022 20:59
Nebylo by krásné zrušit platby na plochu a vyplácet účelové dotace? Kdyby to tak šlo.

Platby na plochu jsou ve své podobě postaveny na hlavu. Pokud máte v poli strom nebo keř, který musíte objíždět, nebo vám zasahují větve sousedního porostu, tak vám za odměnu ještě sníží dotace. Prostě nástroj k ničení krajiny.
Odpovědět
KD

Karel Dohnal

25.1.2022 21:29 Reaguje na Jan Škrdla
To by EU nesměl šéfovat zmrcké fricek...
Odpovědět
KD

Karel Dohnal

25.1.2022 21:29 Reaguje na Jan Škrdla
To by EU nesměl šéfovat zmrcké fricek...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.1.2022 22:29 Reaguje na Jan Škrdla
Těmi účelovými dotacemi místo plošných jste uhodil hřebík na hlavičku.
Odpovědět
MV

Malý Vesničan

26.1.2022 20:03
Pokud brali všichni velcí, tak bylo všechno v pořádku. Kupovaly se drahé traktory, stroje kupovala se nová auta, stavěly nové domy, několikrát za rok dovolená atd. Malý zemědělec staré traktory a stroje, ročně jedny nové gumáky a montérky, v práci 365 dní v roce. Většinou nemá žádné zaměstnance, protože by je nezaplatil Dovolená neví co je. A teď, když mají dostat něco konečně přidáno, tak se ti, kteří to všechno brali celou dobu vymlouvají jak jak je to velmi nespravedlivé. Když to bylo obráceně, tak to bylo v pořádku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist