https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/konec-trofejnich-lovu-mrtvych-zvirat-by-min-nebylo-utrpela-by-i-priroda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konec trofejních lovů? Mrtvých zvířat by míň nebylo, utrpěla by i příroda, říká bioložka

3.9.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zákaz trofejního lovu je velké téma. Aktuálně se pro částečnou reformu, ale současně pro jeho zachování, vyslovilo 133 předních odborníků z oblasti mezinárodní ochranářské praxe. V otevřeném dopise teď apelují na vlády USA a Velké Británie, které momentálně zvažují jeho zákaz, aby svůj postup přehodnotily. / Ilustrační foto
Zákaz trofejního lovu je velké téma. Aktuálně se pro částečnou reformu, ale současně pro jeho zachování, vyslovilo 133 předních odborníků z oblasti mezinárodní ochranářské praxe. V otevřeném dopise teď apelují na vlády USA a Velké Británie, které momentálně zvažují jeho zákaz, aby svůj postup přehodnotily. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zákaz trofejního lovu je velké téma. Aktuálně se pro částečnou reformu, ale současně pro jeho zachování, vyslovilo 133 předních odborníků z oblasti mezinárodní ochranářské praxe. V otevřeném dopise teď apelují na vlády USA a Velké Británie, které momentálně zvažují jeho zákaz, aby svůj postup přehodnotily. Jak signatáři tvrdí, postavení trofejních lovů mimo zákon k lepší ochraně zvířat nepovede. Píše o tom BBC.
 

Podepsaní odborníci v první řadě shodně potvrzují, že diskuze ohledně trofejních lovů se už příliš dlouho vede na úrovni emocí, ale nikoliv faktů a informací. A že ji jen zřídka vedou ti, kteří jsou o skutečnostech v terénu informováni jinak, než prázdnými proklamacemi pochybné ochranářské agendy. A dál?

„Prvním krokem je pochopit, že nespokojený řev ze zahraničí nikdy lokální problém nevyřeší,“ říká Rosie Cooney, která v Mezinárodním svazu ochránců přírody (IUCN) předsedá výboru pro udržitelný rozvoj a patří mezi signatářky zmíněného dopisu. „Možná by teď mohli ti se světovou přírodou tak dobře smýšlející lidé na Západě na chvilku přestat nespokojeně hučet a začít naslouchat tomu, co si myslí lidé, kterých se jejich návrhy na zákaz trofejního lovu opravdu týkají.“

Dokonalé to není, ale nic lepšího zatím nemáme

Cooney, stejně jako další signatáři, připouští, že zavedená praxe trofejního lovu zdaleka není dokonalá. Někdy peníze z trofejního lovu nekončí v ochraně přírody a neslouží k podpoře místních komunit. Občas se z nich spíše obohacují místní elity. Ale tímto neduhem prý regionálně trpí i zisky z cestovního ruchu, ekoturistiku nevyjímaje. „Ano, praxe licencovaných trofejních lovů má k ideálu daleko. Ale tenhle byznys, alespoň někde a někdy, po nějaký čas, udržuje divoká zvířata v jejich habitatech,“ říká Cooney.

Což by prý „řešení bez alternativy“, tedy dnes tak propagovaný zákaz trofejního lovu, velmi pravděpodobně nedokázal. Když už nic jiného, v zemích, kde je regulovaný odstřel zvířat povolen, chrání nejrůznější safari a soukromé rezervace větší území a více živočichů, než národní parky.

„Politici v USA a Velké Británii by si měli uvědomit, že jsou od nich očekávána kvalifikovaná rozhodnutí na základě solidních důkazů,“ říká Amy Dickmanová, oxfordská bioložka ochrany přírody a autorka dopisu. „A ne, že se skloní před zaujatými a emotivními kampaněmi na sociálních médiích. Protože podřídit se emocím může být velmi ošidné, a s vážnými dopady.“

Snímky, jako například ten s uloveným lvem Cecilem z roku 2017, opravdu berou za srdce. „Jenže pokud budete svět vnímat jen zkreslenou optikou sociálních médií, snadno zapomenete, že ve zmíněných regionech žijí také lidé, kteří mají právo být slyšeni.“ Co by se tedy v případě zákazu trofejního lovu (respektive jeho zákazu v USA a Velké Británii, odkud se rekrutuje drtivá většina platících střelců) vlastně mohlo stát?

Místo safari pastvina

Byznys soukromých rezervací se přestane vyplácet a území dnes chráněné jako safari začne ustupovat zemědělcům, pastevcům, lidským sídlům. Tedy jiným formám zhodnocení krajiny. Což by prý vedlo k nevratné destrukci habitatů. Mrtvých zvířat by neubylo, naopak. Konflikty s divokými zvířaty by místní řešili po svém, jak je vidět jinde. Oštěpem, puškou, jedem, pastí. „O tom byste se už na sociálních sítích pochopitelně nedočetli,“ říká Dickmanová. „Nikoho by neprovokovala fotka usmívajícího se lovce nad skoleným lvem.“ Smrt zvířete by byla stejná, jen anonymní. „Což ale neznamená, že by se nestala.“

Oněch 133 odborníků pak doplňuje, že účelem snahy o zákaz trofejního lovu je nejspíš jen odvádění pozornosti od hlavních příčin ohrožení zvířat v přírodě.

Signatáři dopisu připomínají stanovisko IUCN z roku 2016, ve kterém stojí: „Legální, dobře regulované a kontrolované programy trofejních lovů mohou a skutečně sehrávají důležitou roli jak v ochraně přírody, tak v podpoře kvality života místních, domorodých a lokálních komunit.“ Trofejní lovy si prý zaslouží reformovat, ale nikoliv zakázat.

Jak dodává Dickamnová, „někteří lidé považují praxi trofejních lovů za odpudivou. Ale zákaz trofejního lovu, který nerespektuje zájmy místních obyvatel a místo kvalitních vědeckých podkladů vychází jen z dojmů a pocitů, povede jen k ožebračení lidí a ztrátě biodiverzity, které bychom tak chtěli chránit.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.9.2019 07:58
Trofejní průmysl je byznys pro snoby, kteří však sponzorují chov divoké zvěře regulované plánovaným lovem. Alternativou k tomu je zabrání území původním Homo erectus s chovem krav či koz, a ten se s tím na sítích chlubit nebude. A jak praví staré moudro: Sejde z očí, sejde z mysli. Toho by se měli držet i "úspěšní lovci". Ta jejich reklama je totiž těžce kontraproduktivní.
Odpovědět
Pavel Cincera

Pavel Cincera

3.9.2019 10:00 Reaguje na Karel Zvářal
Původní Homo erectus už nejspíše není a téměř určitě není v Africe. Podle spekulací přežíval do historických dob v Asii, kde jej na Sumatře hledala výprava National Geographic (a my pár let před ní). Nenašli...Současný Homo sapiens sapiens je mixem ca 5 druhů Homo.
Odpovědět
PV

Petr Vach

3.9.2019 11:32 Reaguje na Pavel Cincera
Jenže tito se kříží dál a dále a ve výsledku jsme zase na stromě !!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.9.2019 13:42 Reaguje na Pavel Cincera
Jj, jiní zase hledají Big foota či neandrtálce (aspoň v genech) a já jsem zjistil, že tvor rodu Homo stále chodí vzpřímeně a moudře se už dávno nechová.
Odpovědět
Anyr

Anyr

3.9.2019 16:05 Reaguje na Karel Zvářal
Tak tak. Název Homo sapiens - člověk moudrý - je největší ironie, kterou lidstvo ve své nadutosti předvedlo. :) Kdyby to byl člověk hloupý, člověk nicnevědící, člověk nedokonalý, člověk jak-virus-se-chovající, snad i člověk inteligentní - všechno akceptovatelnější než MOUDRÝ.

Snad ti jediní praví Homo sapiens vymřeli kdysi v historii, kdy "věděli, že nic neví". Dnes si zcela všichni myslí, že vědí vše, a přitom "skutečně vědí" ještě méně než před tisíci lety.
A někdy i méně než zvířata, řekl bych. :/
Odpovědět
PV

Petr Vach

3.9.2019 11:29
Furt je co lovit, a nemusí to bejt trofejní kusy (Piráti čekají vítězství. Vyhlašují soutěž na ministry
Odpovědět
mr

3.9.2019 16:46
Když se jedná o zvířata záměrně chovaná v oborách, tak je nesmysl to zakazovat. Po tom je státu velký p.d.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

4.9.2019 08:29
Lov je prastará činnost. Lidstvo se nevzdá konzumace masa (viz jídelní lístek v hospodě). Trofej je pro lovce vzpomínka na lov pro někoho i něco více. Pokud za to chce platit jen dobře, tyto peníze se vrací do přírody ( v USA jdou peníze z prodeje licencí do NP). Každá dobře vedená obora poskytuje ostrov pro ostatní přírodu, kde se netráví vše jedy za účelem max. zisku. Nechávají se prastaré plodonosné stromy opět vysoká biodiverzita, v krajině se hospodaří, tak ať má zvěř vodu (napajedla tůně).
Pro příklad nejvíce "lovců jelenů je z Prahy" aspoň přivezou do regionů peníze.. Tam kde na velkých hospodářstvích ( jeden vlastník)se dělá lesařina i myslivost společně nějak nikdo neremcá nad škodami. Pokud chci opici musím mít na banány...Chci mít zvěř, stavím oplocenky a vyčlením část pozemků na políčka pro zvěř.
Za mě určitě poplatkové lovy ano, přínos převýší negativa. Jinak se vše přesune do šedé zóny ekonomiky.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.9.2019 12:06 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Ono se ještě chodí do hospod, jo? :D
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist